کد خبر: 4066204
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۲
تحولات فلسطین؛

از محکومیت ترور شهروند فلسطینی تا شتاب مراکش در عادی‌سازی روابط

سازمان ملل در بیانیه‌ای شهادت یک فلسطینی به دست شهرک‌نشینان صهیونیست را محکوم کرد و خواستار مجازات عاملان آن شد؛ از سوی دیگر با سفر وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به مراکش، تحولات مربوط به عادی‌سازی روابط دوجانبه شدت گرفته و تلاش‌های فعالان مخالف این روند نیز تشدید شده است.

از محکومیت ترور یک شهروند فلسطینی توسط سازمان ملل تا شتاب مراکش در عادی‌سازی روابط /// امادهبه گزارش ایکنا؛ به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، شهرک‌ نشینان صهیونیست امروز یک جوان فلسطینی را در استان سلفیت درحالی که تلاش می‌کرد جلوی تصرف زمینش را بگیرد با سلاح سرد به شهادت رساندند. استان سلفیت در تأمین بیش از سی درصد از زیتون و روغن کرانه باختری نقش دارد و تسلط صهیونیست‌ها بر زمین‌های این مناطق، فلسطینیان را از مهم‌ترین منبع درآمد خود محروم خواهد کرد.

نظامیان رژیم اشغالگر از شهرک‌نشینان صهیونیست در به سرقت بردن زمین‌ها حمایت و به آن‌ها در ترور شهید علی حرب کمک کردند.  علی حرب، مهندس  ۲۸ ساله بود. وی یکی از صد‌ها فلسطینی است که به دست شهرک نشینان صهیونیست به شهادت می‌رسد.

سازمان ملل حمله  به این شهروند فلسطینی توسط یک شهرک نشین اسرائیلی در کرانه باختری را محکوم کرد. فرحان حق معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در یک کنفرانس مطبوعاتی در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: «تور ونسسلند»، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل برای روند صلح خاورمیانه، حادثه مرگبار چاقوکشی علیه علی حرب به دست یک شهرک‌نشین اسرائیلی را محکوم می‌کند. 

وی افزود: هماهنگ کننده سازمان ملل متحد تسلیت عمیق خود را به خانواده فلسطینی تقدیم و تأکید می‌کند که عاملان این خشونت‌ها باید پاسخگو باشند و به سرعت به دست عدالت سپرده شوند.

از سوی دیگر تلاش‌های مراکش برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در زمینه‌های مختلف شدت گرفته است. فدراسیون فوتبال مراکش به رژیم صهیونیستی پیشنهاد داده است که یک بازی دوستانه اوایل ماه میلادی آینده با تیم فوتبال این رژیم برگزار شود.

القدس العربی هم نوشت: تل آویو و رباط برای اعزام کارگران ساختمانی و پرستار از مراکش به سرزمین‌های اشغالی به توافق رسیده‌اند و این قرارداد به زودی امضا می‌شود.

اواخر خردادماه نیز رسانه های رژیم صهیونیستی از تصمیم مراکش برای افتتاح سفارت خود در تل آویو خبر داده بودند. امروز همچنین انجمن حمایت از قضایای امت اسلامی مراکش سفر  «ایلیت شاکد» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به این کشور را محکوم کرد.

این انجمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که با نگرانی این سفر را که با هدف امضای توافقنامه همکاری  مراکش در ساخت‌وساز شهرک‌های صهیونیستی است دنبال می‌کند.

این انجمن امضای این توافقنامه را خیانت به آرمان فلسطین و دزدی  اراضی فلسطینی‌ها خواند و اعلام کرد در زمانی که بیمارستان‌های ما از کمبود شدید پرسنل پزشکی رنج می‌برند دولت قصد دارد به سرزمین‌های اشغالی پرستار اعزام کند.

این انجمن افزود که این اقدامات در چارچوب سونامی عادی سازی است که دولت مراکش جسورانه از زمان امضای توافقنامه شوم در سال 2021 آغاز کرده است و مخالفت گسترده مردم مراکش را در پی داشته است.

این سازمان از مردم مراکش و فعالان خواست تا نسبت به تحولات خطرناک در راستای عادی‌سازی روابط، هوشیارتر باشند و از نیروهای فعال و نهادهایی که روی این موضوع کار می‌کنند درخواست کرد با متحد کردن تلاش‌ها و برنامه‌های خود در برابر همه مراحل عادی سازی مقابله کنند.

از سوی دیگر شورای اوقاف، امور اسلامی و بقاع متبرکه در قدس اشغالی نسبت به حفاری‌ها و اقدامات «مشکوک و مبهم» که سازمان آثار باستانی رژیم صهیونیستی و انجمن شهرک سازی «العاد» مدتی است در مجاورت مسجدالاقصی به ویژه ضلع جنوبی و غربی در مجاورت پایه‌های خارجی این مسجد انجام می‌دهند هشدار داد. 

همچنین شیخ عکرمه صبری خطیب مسجد الاقصی امروز اعلام کرد حفاری‌های رژیم صهیونیستی، در این مسجد به پی این بنا رسیده و هرگونه زلزله احتمالی، منجر به تخریب این مسجد خواهد شد. 

امروز همچنین کنفرانس ملی عربی، سی و یکمین نشست خود را در هتل «کومودور» بیروت با ریاست معن بشور دبیرکل پیشین این کنفرانس، آغاز کرد. سخنرانان این کنفرانس از نقش مقاومت فلسطین و لبنان در برابر جنایات رژیم صهیونیستی تجلیل کردند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :