کد خبر: 4066797
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰

تشکیل ائتلاف ضد ایرانی با مشارکت رژیم صهیونیستی و آمریکا

رسانه‌های آمریکایی از دیدار مقامات نظامی آمریکا با مقاماتی از رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای عربی به منظور تشکیل ائتلافی علیه ایران در منطقه خبر داده‌اند.

به گزارش ایکنا به نقل از الجزیره، روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال در گزارشی این مطلب را مطرح کرده است.

بنابراین گزارش، مقامات نظامی آمریکا در ماه مارس گذشته به طور محرمانه با همتایان خود از رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای عربی در شرم‌الشیخ دیدار کردند تا راه‌هایی را برای هماهنگی در برابر قابلیت‌های موشکی رو به رشد ایران و همچنین پهپادهای این کشور بررسی کنند.

در این گزارش تصریح شده است: در این گفت‌وگوها که تاکنون محرمانه باقی مانده بود، برای نخستین بار تعدادی از افسران ارشد از کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی تحت نظارت ارتش ایالات‌متحده برای مقابله با آنچه تهدید مشترک خوانده شده، گرد هم آمده بودند.

به گفته مقامات آمریکایی و منطقه‌ای در این نشست علاوه بر نظامیانی از آمریکا و رژیم صهیونیستی، افسرانی از مصر، اردن و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز حضور داشتند.

با این حال دولت امارات متحده عربی با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرده است: ابوظبی از تشکیل هرگونه ائتلاف نظامی در منطقه بی‌اطلاع است.

در گزارش وال‌استریت ژورنال تصریح شده است: چنین نشست هدفمندی از همکاری‌های نظامی برای دهه‌ها امکان‌پذیر نبوده است، زیرا کشورهای عربی هیچ‌گاه رژیم صهیونیستی را متحد خود نمی‌دانستند.

این روزنامه می‌افزاید: در نهایت اموری مانند امضای توافق ابراهیم مبنی بر عادی‌سازی روابط برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس با رژیم صهیونیستی راه را برای برگزاری چنین نشستی هموار کرد.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی.ان.بی.سی» اعلام کرد که یکی از اولین کسانی است که از ایجاد یک نسخه خاورمیانه‌ای از ناتو در منطقه حمایت می‌کند.

وب‌سایت آمریکایی «بریکنیگ دیفنس» نیز چندی پیش فاش کرد که خاورمیانه در آستانه تحولات مهم سیاسی و نظامی در موضوع ایران و همچنین نفوذ روسیه و چین است.

برخی از کارشناسان نظامی با توجه به اظهار نظر امارات، تشکیل چنین ائتلافی حداقل در آینده‌ای نزدیک، با ابهام فراوان مواجه است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha