کد خبر: 4068304
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۴

استقبال حماس از موضع سازمان ملل درباره محاصره غزه

سخنگوی حماس از گزارش اخیر سازمان ملل درباره محاصره غزه از سوی رژیم صهیونیستی و مشکلاتی که برای ساکنان این منطقه به وجود آورده است استقبال کرد.

به گزارش ایکنا به نقل از میدل ایست مانیتور، عبداللطیف القانوع، سخنگوی حماس در بیانیه‌ای گفت: گزارش تازه سازمان ملل، سند جدیدی است که به مجموعه اسناد قبلی که جنایات و تخلفات رژیم صهیونیستی را رصد می‌کند اضافه شده است.

القانوع از جامعه بین‌المللی خواست که اسرائیل را به خاطر ظلم و تجاوز علیه فلسطینیان وادار به پاسخگویی کنند. وی همچنین از جامعه جهانی خواست تا بر رژیم اشغالگر اسرائیل برای توقف تجاوزات و حملات خود به فلسطینیان و همچنین رفع محاصره ظالمانه غزه، فشار بیاورد.

در گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (UNOCHA) آمده است که محاصره زمینی، دریایی و هوایی اسرائیل «به طور قابل توجهی محدودیت‌های قبلی را تشدید کرده است و افراد و کالاهای خاصی را که از طریق گذرگاه‌های تحت کنترل اسرائیل وارد و خارج می‌شوند، محدود کرده است».

در این گزارش آمده است: نیروهای اسرائیلی دسترسی به سواحل غزه را محدود می‌کنند و در حال حاضر فقط به ماهیگیران اجازه می‌دهند تا به 50 درصد از آب‌های اختصاص داده شده برای این منظور بر اساس توافقنامه اسلو دسترسی داشته باشند.

سطح بیکاری در غزه از بالاترین سطوح در جهان است؛ نرخ بیکاری سه ماهه اول سال 2022 46.6 درصد بود که در مقایسه با میانگین 34.8 درصد در سال 2006 افزایش زیادی را نشان می‌دهد. بیکاری جوانان در همان دوره (15 تا 29 سال) به 62.5 درصد رسیده است. 

در این گزارش آمده است: 31 درصد از خانوارهای غزه به دلیل کمبود منابع مالی در تأمین نیازهای آموزشی ضروری مانند شهریه و کتاب با مشکل مواجه هستند و 1.3 میلیون از 2.1 میلیون فلسطینی در غزه (62 درصد) به کمک غذایی نیاز دارند.

این گزارش همچنین خاطرنشان کرد که تنها نیروگاه غزه و برق خریداری شده از اسرائیل تنها حدود 50 درصد نیاز برق غزه را تأمین می‌کند، در حالی که 78 درصد از آب لوله‌کشی شده در غزه برای مصرف انسان نامناسب است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :