کد خبر: 4068617
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۴
رئیس جمهور:

دانشگاه‌ها اتاق فکر دولت هستند

رئیس جمهور گفت: ما عمیقاً اعتقاد داریم که دانشگاه‌ها اتاق فکر دولت هستند و همواره بر استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها در پیشبرد امور کشور تأکید داشته‌ایم.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، 13 تیرماه در آیین تجلیل از استادان و دانشجویان نمونه کشوری با بیان اینکه اساتید و دانشجویان گام‌های بسیار خوبی در حوزه پیشرفت علم برداشته‌اند، افزود: ما همچنان نیازمند گام‌های موثر در حوزه تحقیق و پژوهش، تعلیم و تربیت و خدمات علمی هستیم.

وی با بیان اینکه توسعه و پیشرفت، از ضروریات امروز کشور است، اظهار کرد: امروز وظیفه دولت این است که امر مهم پیشرفت را در کنار اجرای عدالت دنبال کند و اولویتی که در این خصوص برای دولت تعریف کرده‌ایم، ایجاد تحول است.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه تحول شناختی، تحول در فرایندها و تحول نهادی، سه اصل اساسی در ایجاد تحول در کشور است، اظهار کرد: اگر توسعه و تحول در کشور بر پایه علم نباشد، نامش سلیقه است که قطعاً پایدار نیست، اما وقتی کار بر پایه علم و دانش بنا شد و دانایی را ضمیمه توانایی کردیم، تحول و توسعه واقعی اتفاق خواهد افتاد.

وی با بیان اینکه ما وظیفه داریم در کشور کارها را دانش‌پایه و دانش‌بنیان پیش ببریم، ادامه داد: خوشحالیم که دانشگاه‌های کشور به این ضرورت اجتناب‌ناپذیر رسیده‌اند که علم را باید در همه مسائل کشور ضمیمه کنند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مسئله‌محوری در دانشگاه‌ها، مقدمه‌ای برای برون‌رفت کشور از مشکلات است، گفت: ما عمیقاً اعتقاد داریم که دانشگاه‌ها اتاق فکر دولت هستند و همواره بر استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها در پیشبرد امور کشور تأکید داشته‌ایم.

وی در ادامه به رواج مفهوم غلط از روشنفکری در جامعه اشاره کرد و افزود: روشنفکر واقعی کسی است که جامعه و نیاز آن را به خوبی بشناسد و در جایگاه یک رصدکننده جامعه را به سمت هدف و مقصد هدایت کند و خودش هم در این میدان حاضر باشد و ایفای نقش کند.

حجت‌الاسلام رئیسی، ۱۱۰ شهید دانشگاه علم و صنعت را از جمله افتخارات بزرگ این دانشگاه دانست و بیان کرد: امروز شهدای ما مصداق واقعی روشنفکری در کشور هستند که با شناخت جامعه و الزامات و ضروریات آن نقش‌آفرینی کردند.

وی با بیان اینکه امروز اساتید و دانشجویان ما نیز باید در مسیر شناخت نیاز جامعه و نقش‌آفرینی و رفع آن‌ها حرکت کنند، اظهار کرد: رمز موفقیت دانشمندان بزرگ ما آن است که در قلوب جای گرفتند. امام خمینی(ره) برجسته‌ترین دانشمند عصر ما بود که توانست با فتح قلوب، جامعه را به سمت تعالی سوق دهد.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز دانشمندان زیادی در دنیا هستند که خدمات و آثارشان متفاوت است، ابراز کرد: نتیجه علم این دانشمندان منجر به سلطه‌گری، نابودی انسان و سد راه تعالی انسان‌ها شده است.

وی در ادامه خدمت در راه خدا را نقطه مقابل خدمت منفعت‌گرایانه دانست و افزود: راه جلب رضایت خدا از میان خلق و حل مشکلات مردم می‌گذرد و شما اساتید و دانشجویان با علم و دانش خود می‌توانید کار خدمت در مردم را آسان‌تر کنید.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه هزینه کردن برای دانشگاه‌ها، سرمایه‌گذاری برای کشور است، اظهار کرد: دولت افتخار دارد که اکثر اعضای دولت عضو هیئت علمی دانشگاه هستند و این مهم می‌تواند به ما در توجه تخصصی‌تر به مسائل کشور کمک کند.

وی به دستاوردهای ارزشمند دانشگاه علم و صنعت در ساخت ماهواره اشاره کرد و افزود: زمانی در این کشور معتقد بودند نباید از ماهواره‌های ساخت نخبگان کشور رونمایی کنیم تا بهانه‌ای به دست دشمن نیفتد، اما امروز شرایط تغییر کرده و ما هرگز حرکت علمی کشور را به اخم و لبخند دیگران گره نخواهیم زد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما در همه بخش‌هایی که تحریم بودیم، بیشترین پیشرفت‌ها را داشته‌ایم، افزود: امروز در دکترین دفاعی ما سلاح هسته‌ای هیچ جایی ندارد و این را بارها اعلام کرده‌ایم، اما حتماً در استفاده از فناوری هسته‌ای تعلل نخواهیم کرد و در این مسیر پیش خواهیم رفت.

وی با بیان اینکه ما نه حق عقب‌گرد داریم و نه حق توقف، تنها یک راه داریم و آن پیشرفت در همه عرصه‌هاست، به موضوع مهاجرت نخبگان اشاره کرد و افزود: ما باید با عمل و اجرا آنچنان در جامعه امید تزریق کنیم که موضوع مهاجرت نخبگان معکوس شود و همه کسانی که به دلیل احساس کمبود امکانات و شرایط مهاجرت کرده‌اند متوجه شوند زمینه رشد و پیشرفت در داخل کشور برای آنها فراهم شده است.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه ضعف در تبیین پیشرفت‌ها، از جمله مشکلات مبتلابه امروز کشور است، ادامه داد: شما اساتید وظیفه دارید ظرفیت‌ها و همچنین پیشرفت‌های حاصل شده در کشور را تبیین کنید.

دکتر منصور انبیاء، رئیس دانشگاه علم و صنعت نیز در ابتدای این مراسم با ارائه گزارشی از دستاوردها و اقدامات انجام شده در حوزه علم، دانش و پژوهش این دانشگاه برای پذیرش مأموریت حل برخی ابرچالش‌های ملی در راستای تحقق سند تحول دولت مردمی اعلام آمادگی کرد.

همچنین در حاشیه این مراسم با حضور رئیس جمهور، کتابخانه، مرکز اسناد و سالن همایش‌های امام رضا(ع) دانشگاه علم و صنعت افتتاح شد؛ این کتابخانه با زیربنای ۱۲ هزار متر مربع و ظرفیت ۲۰۰ هزار جلد کتاب امکان پذیرش ۸۰۰ دانشجو به صورت همزمان را دارد.

در این مراسم با حضور رئیس جمهور، وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و فناوری و ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس نمایندگی دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از ۳۶ استاد و ۱۸ دانشجوی نمونه کشوری با اهداء لوح یادبود تجلیل شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :