کد خبر: 4077821
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۷
مخبر:

جریان معاند به دنبال زیر سوال بردن مدافعان حرم و فرهنگ ایثار و شهادت است

معاون اول رئیس جمهور در دوازدهمین جلسه ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور گفت: فرهنگ ایثار و شهادت امروز در عرصه بین‌الملل نشر پیدا کرده و بدین جهت دشمنان مقابله با این فرهنگ را در دستورکار خود قرار داده‌اند و به صورت برنامه‌ریزی شده به دنبال تضعیف و زیرسوال بردن مدافعان حرم و جریان مقاومت هستند.

محمد مخبر

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهور، دوازدهمین جلسه ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ظهر امروز (شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد. 

محمد مخبر در ابتدای این جلسه با محکوم کردن تلاش‌های اخیر جریان معاند برای زیر سوال بردن فرهنگ ایثار و شهادت، جریان مقاومت و مدافعان حرم گفت: لازم است شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه‌های مرتبط با حوزه فرهنگ برای پاسخگویی به این گونه سخنان که برنامه‌ریزی شده و وابسته به جریان معاند هستند، اقدامات لازم را انجام دهند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: آنچه قدرت جمهوری اسلامی ایران را از دیگران متمایز می‌کند، روحیه و فرهنگ ایثار و شهادت است چرا که همه کشور‌ها از سلاح و تجهیزات نظامی برخوردار هستند، اما روحیه ایثار و شهادتی که در ملت ایران متبلور است، ما را از سایر کشور‌ها متمایز ساخته است.

وی ادامه داد: فرهنگ ایثار و شهادت امروز در عرصه بین‌الملل نشر پیدا کرده و بدین جهت دشمنان مقابله با این فرهنگ را در دستورکار خود قرار داده‌اند و به صورت برنامه‌ریزی شده به دنبال تضعیف و زیرسوال بردن مدافعان حرم و جریان مقاومت هستند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از مراسم راهپیمایی اربعین به عنوان فرصتی فوق‌العاده و استثنایی برای ترویج ارزش‌های دینی و فرهنگی یاد کرد و افزود: دولت آمادگی دارد تمامی امکانات لازم را برای تکمیل زیرساخت‌های فرهنگی و ترویج ارزش‌ها در این مراسم پراهمیت فراهم کند.

وی همچنین به اهمیت دیپلماسی فرهنگی نیز اشاره و تصریح کرد: دیپلماسی فرهنگی و دیپلماسی منطقه‌ای از رویکرد‌های مهم دولت سیزدهم است که باید اقدامات بیشتری در این بخش صورت گیرد.

مخبر بر لزوم احصاء دقیق شاخص‌های فرهنگی و کمی شدن این شاخص‌ها تأکید کرد و گفت: استفاده از ظرفیت کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و بهره‌گیری از اندیشکده‌های دانشگاهی و دانشجویی می‌تواند برای احصاء شاخص‌های فرهنگی مؤثر و مفید باشد.

در این جلسه که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز حضور داشتند، حجت‌الاسلام عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سخنان اخیر جریان فتنه گفت: برخی که در دوره‌ای تلاش کردند سلامت انتخابات کشور را زیر سوال ببرند، امروز تلاش می‌کنند مشروعیت جهاد و دفاع از حرم اهل بیت (ع) را زیر سؤال ببرند.

وی افزود: اگر رشادت مدافعان حرم و در رأس آن‌ها شهید سردار سلیمانی که منجر به عقب‌نشینی و نابودی داعش شد نبود، امروز وضعیت منطقه و کشور‌های آن می‌توانست شکل دیگری داشته باشد.

در این جلسه گزارشی از وضعیت فرهنگی کشور و نتایج نظرسنجی و پیمایش‌های صورت گرفته در حوزه فرهنگ ارائه شد و موضوعاتی نظیر نشاط اجتماعی، خانواده و جمعیت، پوشش و حجاب و دینداری مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در ادامه این جلسه پس از بحث و بررسی، بودجه فرهنگی با برش استانی به تصویب رسید و مقرر شد این بودجه از محل اعتبارات سفر‌های استانی رئیس جمهور تأمین شود.

تشکیل کمیسیون مشترک سازمان برنامه و بودجه و دستگاه‌های ذی‌ربط در حوزه فرهنگی و همچنین دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی برای تدوین برنامه هفتم توسعه در حوزه فرهنگی از دیگر مصوبات این جلسه بود که اعضای این کمیسیون و ملاحظات مرتبط با آن تصویب شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha