کد خبر: 4078320
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳
مخبر:

حل چالش‌ها با ایده، مدیریت و سرمایه‌های مردمی انجام می‌شود

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه برای حل چالش‌ها و مشکلات کشور باید به منابع، ایده‌ها، مدیریت و سرمایه‌های مردمی تکیه کنیم، بر اهمیت نقش بسیج در ایجاد حلقه میانی دولت و مردم و بسترسازی برای مشارکت همگانی تأکید کرد.

محمد مخبر

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهور، نشست اعضای شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

محمد مخبر در این جلسه با تأکید بر اینکه برای حل چالش‌ها و مشکلات کشور باید به منابع، ایده‌ها، مدیریت و سرمایه‌های مردمی تکیه کنیم، بر اهمیت نقش بسیج در ایجاد حلقه میانی دولت و مردم و بسترسازی برای مشارکت همگانی تأکید کرد.

معاون اول رئیس جمهور وجود بسیج در کشور را یکی از زمینه‌های تمایز ایران با سایر کشور‌ها برشمرد و افزود: در روز‌های نخست دفاع مقدس این بسیج مردمی بود که توانست شرایط را تغییر دهد و در سال‌های پس از انقلاب اسلامی نیز با کمک بسیج و مردم، حل چالش‌ها و مشکلات کشور با هزینه‌های کمتر و با سرعت بیشتر انجام شده است.

وی با بیان اینکه متأسفانه به خوبی نتوانسته‌ایم از مشارکت و نقش مردم در حوزه اقتصاد آنطور که باید استفاده کنیم، گفت: باید تلاش کنیم مردم را به صحنه اقتصاد کشور وارد کرده و با جلب اعتماد مردم و مشارکت جامعه، نقدینگی شناور موجود در کشور را به سمت سرمایه‌گذاری و تولید هدایت کنیم.

مخبر کم‌توجهی به جهادتبیین را از نقاط‌ضعف موجود دانست و عنوان کرد: جریان‌های رسانه‌ای معاند از پشتیبانی و حمایت‌های مادی و معنوی نظام سلطه برخوردار هستند و لازم است جریان انقلابی نیز برای پاسخگویی به افکار عمومی جامعه، در عرصه رسانه و فضای مجازی، پررنگ‌تر و جدی‌تر گام بردارد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه به ترسیم شرایط و اوضاع کشور در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم پرداخت و گزارشی از اقدامات ویژه و ضربتی صورت‌گرفته برای جبران کاستی‌ها و رفع نواقص به جا مانده از دولت گذشته ارائه کرد.

وی افزود: در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم، تورم حدود پنجاه درصد، فروش نفت و وصول درآمد‌ها پایین و هزینه‌های جاری کشور به دو برابر افزایش پیدا کرده بود و تنخواهی که باید در طول سال هزینه می‌شد ظرف چند ماه توسط دولت دوازدهم مصرف و ۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی که برای سال ۱۴۰۰ درنظر گرفته شده بود نیز ظرف همان ماه‌ها توسط دولت قبل هزینه شده بود که این مسائل شرایط بسیار سختی را پیش روی دولت سیزدهم قرار داده بود. 

مخبر به اقدامات دولت سیزدهم برای تحقق وعده‌های رئیس جمهور در حوزه اشتغال و مسکن نیز اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر زمین مورد نیاز برای ساخت یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تأمین شده که این عدد تا پایان سال به ۳ میلیون واحد خواهد رسید و برنامه دولت برای احداث مسکن این است که با استفاده از ظرفیت و مشارکت خود مردم بتواند هدفگذاری انجام شده در تولید مسکن را تحقق بخشد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین به تشریح برنامه‌های دولت سیزدهم برای مدیریت منابع آب کشور پرداخت و گفت: دولت از چهار روش انتقال آب از دریا، آب شیرین‌کن‌ها، انرژی هسته‌ای و منابع آب ژرف به‌دنبال تأمین آب موردنیاز کشور است تا صنعت، کشاورزی و مردم در اقصی‌نقاط کشور بتوانند از آب مناسب برخوردار باشند.

اقدامات راهبردی دولت در زمینه خنثی سازی اثرات تحریم‌ها، احیای واحد‌های تولیدی تعطیل شده، کنترل نقدینگی، ارز و تورم و گسترش تعاملات اقتصادی با کشور‌های پیرامون نیز از دیگر محور‌های سخنان معاون اول رئیس جمهور بود.

در این جلسه رئیس بسیج دانشجویی کشور و جمعی از اعضای شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی نیز هرکدام در سخنانی ضمن قدردانی از اقدامات و تلاش‌های دولت در یک سال اخیر، به بیان سؤالات، دغدغه‌ها و مطالبات خود پیرامون مسائل اقتصادی موجود پرداختند و بر آمادگی بسیج دانشجویی جهت کمک به دولت در بخش‌های مختلف تأکید کردند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha