کد خبر: 4078415
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۰

ارائه آموزش‌های پیشگیری از گرمازدگی در اربعین

مدیر کل آموزش عمومی، پایه و همگانی جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه پیشگیری از گرمازدگی و نحوه حضور در تجمعات انبوه از محورهای آموزشی ویژه اربعین سال جاری است، گفت: زائران می‌توانند از طریق سامانه جامع آموزش هلال احمر این مباحث را بیاموزند.

پیشگیری از گرمازدگی در اربعین را یاد بگیریم + لینک آموزشی

نواب شمس‌پور، مدیرکل آموزش عمومی، پایه و همگانی جمعیت هلال احمر در گفت‌وگو با ایکنا، به تشریح برنامه‌های آموزش همگانی جمعیت هلال احمر برای زائران اربعین حسینی سال جاری پرداخت و اعلام کرد: هلال احمر امسال کمپین آموزشی عمود 112 را راه‌اندازی کرده است. 112 شماره ملی امداد و نجات جمعیت هلال احمر است؛ همچنین عمود 112 در مسیر نجف اشرف به کربلای معلی از اولین عمودهای مسیر نجف به کربلاست، این طرح با عنوان عمود 112 نام‌گذاری شده است.

وی هدف از برپایی این کمپین را آموزش زائران برای پیشگیری از بروز مخاطرات دانست و گفت: امسال دمای هوا در عراق به شدت بالاست و تاکنون دمای 50 تا 52 درجه گزارش و پیش‌بینی شده است که در ایام اربعین نیز دمای هوا بالا باشد لذا اولین برنامه آموزشی برای اربعین در زمینه پیشگیری از گرمازدگی است.

شمس‌پور، ضمن هشدار نسبت به عوارض گرمازدگی افزود: بخش قابل توجهی از آموزش‌های آمادگی برای حضور در مراسم اربعین برای پیشگیری از گرمازدگی و در صورت بروز این مشکل، مواجهه صحیح با آن است.  

آموزش نحوه حضور در تجمعات انبوه

وی نحوه حضور در تجمعات انبوه را از دیگر مباحث آموزشی مهم اربعین سال جاری اعلام کرد و گفت: مسئله تجمعات انبوه همیشه در زیارت‌ها مطرح بوده است و فاجعه منا نیز در اثر همین تجمعات انبوه به وجود آمد. در ورودی‌ و خروجی مرزها و ورودی و خروجی حرم‌ها مسئله اجتماعات انبوه مهم است؛ به همین دلیل مسئله حضور و مدیریت تجمعات انبوه در آموزش‌ها و عملیات اربعین پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه مسیر پیاده‌روی طولانی است و ممکن است زائران در این مسیر دچار بیماری‌ شوند، گفت: با توجه به شرایط خاص امسال، گرمای هوا و وجود بیماری کرونا پیشنهاد ما به مردم این است که تا حد ممکن افراد مسن و کودکان را همراه خود نبرند، دیگر توصیه ما این است که زائران در طول شب به پیاده‌روی بپردازند و روزها در موکب‌ها استراحت کنند که همه این امور در آموزش‌ها به مردم ارائه می‌شود.

مدیر کل آموزش عمومی، پایه و همگانی جمعیت هلال احمر در پاسخ به این سؤال که این آموزش‌ها چگونه به عموم مردم ارائه خواهد شد؟ گفت: آموزش‌ها در چند گروه مختلف شروع شده است. بخشی همگانی است و بخشی آموزش در سطح تخصصی و بخشی هم آموزش در سطح مهارتی است.

آموزش همگانی در استان‌های ایلام، کرمانشاه و خوزستان

وی تشریح کرد: آموزش همگانی در استان‌های ایلام، کرمانشاه و خوزستان که ورودی مرزهای ایران به عراق است و حجم قابل توجهی از زائران اربعین در این استان‌ها حضور خواهند داشت، در سطوح مختلف انجام می‌شود؛ از نصب بنرهای آموزشی در سطح شهرها و تبلیغات شهری گرفته تا ارسال پیامک آموزشی، توزیع بروشور در مسیر ورودی شهری، آموزش در اتوبوس‌های زائران و ... است.  

شمس‌پور تصریح کرد: آموزش‌‌هایی نیز از صدا و سیما پخش خواهد شد. همچنین دوره اول آموزش در فضای مجازی برگزار و حدود پنج هزار نفر در این دوره شرکت کرده‌اند. در این دوره 20 دقیقه‌ای افراد مطالب آموزشی را مطالعه می‌کنند و در صورت تمایل آزمون داده و مدرک حضور در دوره را دریافت می‌کنند.

وی در خصوص آموزش زائران خارجی که از ایران وارد عراق می‌شوند نیز گفت: ما با زائرانی مواجه هستیم که از کشور پاکستان وارد ایران می‌شوند و لازم است آموزش‌هایی را دریافت کنند. آموزش این زائران از طریق بنر و پوستر که به زبان خودشان تهیه شده است در استان‌های مرزی و شهرهای زیارتی ایران (معمولاً زائران پاکستانی به شهرهای زیارتی ایران نیز می‌روند) ارائه می‌شود.

شمس‌پور از اجرای برنامه آموزشی موکب‌داران اربعین نیز خبر داد و گفت: موکب‌داران آموزش می‌بیند که اگر گرمازدگی برای زائران اتفاق بیفتد بتوانند به زائران کمک کنند. همچنین با کمیته آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، دفتر ارتقای سلامت وزارت بهداشت، اورژانس و معاونت آموزشی بعثه مقام معظم رهبری نیز هماهنگی‌های لازم برای آموزش انجام شده است.

وی اعلام کرد: کنگره سلامت در اربعین نیز پنجم شهریورماه برگزار می‌شود و در آن آموزش‌های لازم در زمینه تهدیدات زیستی، بیماری‌های قلبی، گرمازدگی و ... برای گروه‌های امدادی ارائه شده و در کارگاه‌های جانبی نیز خبرنگاران و سایر دست‌اندرکاران اربعین آموزش‌های لازم را دریافت خواهند کرد.

مدیر کل آموزش عمومی، پایه و همگانی جمعیت هلال احمر تصریح کرد: بهترین و در دسترس‌ترین سایت آموزشی برای زائران اربعین به نشانی https://learn.khadem.ir/ است که دوره آموزش ویژه اربعین را در آن قرار داده‌ایم و وبینارهایی نیز در این سایت پخش می‌شود که اگرچه تاحدودی تخصصی هستند اما عموم مردم می‌توانند از آنها استفاده کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha