کد خبر: 4078873
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱
آیت‌الله جنتی:

امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) قهرمانان حماسه تبیین هستند

دبیر شورای نگهبان با اشاره به اتفاقات پس از قیام عاشورا و شهادت اباعبدالله الحسین(ع) گفت: از زمانی که حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و اصحاب باوفایش به شهادت رسیدند، حماسه‌ای دیگر آغاز می‌شود که حماسه تبیین قیام سالار شهیدان است و قهرمانان این حماسه، حضرت امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) هستند.

جلسه شورای نگهبان

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، صبح امروز، چهارشنبه ۲۶ مرداد، در جلسه این شورا با بیان اینکه ماجرای عاشورا هرگز کهنه نمی‌شود، گفت: مراسم محرم و عزاداری سید و سالار شهیدان امسال هم مثل سال‌های گذشته با شکوه برگزار شد که این امر بیانگر آثار معنوی این حرکت الهی است.

وی افزود: امسال در خیلی از کشورها مراسم عزاداری‌ محرم بر پا شد که این‌ها همه از برکات نورانی امام حسین(ع) است.

آیت‌الله جنتی در ادامه با اشاره به حرکت کاروان اسیران کربلا از کوفه به طرف شام که در همین ایام در سال ۶۱ هجری قمری انجام شده، بیان کرد: بر اساس آنچه در تاریخ آمده امروز سالروز حرکت کاروان اسیران کربلا است؛ کاروانی که در ظاهر اسیر هستند اما حقیقتا هیچ نشانی از ذلت‌پذیری در رفتارشان دیده نمی‌شود.

وی تصریح کرد: حقیقت این است که در روز عاشورا و از زمانی که حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و اصحاب باوفایش به شهادت رسیدند، حماسه‌ای دیگر آغاز می‌شود که حماسه تبیین قیام سالار شهیدان است و قهرمانان این حماسه، حضرت امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) و در کنار آنها سایر اهل بیت سیدالشهدا(ع) هستند.

آیت‌الله جنتی افزود: جمله «ما رَاَیْتُ اِلاّ جَمیلا» که حضرت زینب(س) پس از پشت سر گذاشتن وقایع جانسوز کربلا و در آن شرایط جانفرسا در پاسخ به یزید ملعون فرموده‌اند، یک حماسه بزرگ دینی است که توسط یک انسان مؤمن حقیقی خلق شده است.

وی ادامه داد: مجاهدت مؤمنانه حضرت زینب(س) و رفتار سرشار از عزت و عفاف این تربیت‌یافته حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) الگویی بی‌نظیر پیش روی زنان آزاده جهان قرار داده است.

دبیر شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز سالروز آزادی و بازگشت آزادگان عزیز کشورمان به میهن در سال ۱۳۶۹ نیز هست، اظهار کرد: رشادت‌های جوانان با غیرت و مؤمن ایران در دوران اسارت، صفحات درخشانی در تاریخ این سرزمین ترسیم کرده است.

آیت‌الله جنتی همچنین سالروز بازگشت آزادگان را به دکتر پروین، عضو جدید حقوقدان شورای نگهبان و از آزادگان کشور، تبریک گفت و برای او و همه آزادگان عزیز آرزوی سلامتی و سعادت کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha