کد خبر: 4087292
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۱

شبکه‌های اجتماعی؛ عامل درگیری‌ بین مسلمانان و هندوها در لستر انگلیس

شایعات و اطلاعات نادرست منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی عامل اصلی درگیری گسترده چندهفته‌ای بین تعدادی از هندوها و مسلمانان در شهر لستر انگلیس، بوده است.

 به گزارش ایکنا به نقل از الوفد، این درگیری‌ها به مدت چهار هفته ادامه یافت. پس از آنکه ساکنان محلی قادر به برقراری آرامش بین طرف‌های درگیری نشدند، پلیس ضد شورش و شماری از واحدهای پلیس سوار انگلیس مداخله کرده و وضعیت امنیتی شهر را به تحت کنترل خود گرفتند.

 درگیری‌ها تا چند روز گذشته ادامه داشت و پس از بروز درگیری مجدد پلیس دوباره اقدام به دستگیری شماری از افرادی حاضر در درگیری‌ها کرد. روزنامه گاردین با انتشار گزارشی عامل تداوم خشونت‌ها و گسترش تنش و درگیری بین دو طرف را از شایعات و اطلاعات نادرست منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی توصیف کرد.

در این گزارش آمده است، انتشار تصاویر جعلی از حمله به معابد هندوها و سوزاندن آن عامل اصلی تداوم درگیری‌ها و افزایش تنش‌ها بین طرفین بوده است.

تحقیقات پلیس نشان می‌دهد نیمی از بازداشت‌شدگان را افرادی تشکیل می‌داده‌اند که از شهرهای دیگری به لستر آمده‌اند. امری که این نگرانی را ایجاد کرده است که افرادی به دنبال ایجاد شورش در داخل شهر و برانگیختن خشونت بین دو طرف هستند.

در همین حال، پلیس شهر لستر خشونت را محکوم کرد و خواستار گفتگو بین نمایندگان دو طرف شد، درخواستی که نمایندگان مسلمان و هندو از آن حمایت کرده‌اند.

دیده‌بان الازهر برای مبارزه با افراط‌گرایی ضمن اشاره به این وضعیت خواهان هوشیاری در قبال اطلاعات و شایعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی شده است. این دیده‌بان تصریح کرد: انتشار محتوای تحریک‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی به‌راحتی می‌تواند منجر به درگیری گسترده بین گروه‌های مختلف در جامعه شود، از این رو آموزش تفکر انتقادی در مواجهه با محتوای انتشار یافته در این شبکه‌ها و همچنین ترویج فرهنگ خردورزی و گفت‌وگو برای مقابله با وضعیت فعلی امری ضروری است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha