کد خبر: 4089448
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶
حجت‌الاسلام ایمانی پور:

طراحی هفته‌های قرآنی در خارج از کشور از برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: ما در حال طراحی هفته‌های قرآنی هستیم که این هفته ها، بحث‌های نمایشگاهی، حضور گروه‌های قرآنی در ابعاد مختلف و اپلیکیشن‌های قرآنی را شامل می‌شود.

روزهای فرهنگی فرصتی برای توسعه همکاری‌های ایران با تاجیکستان استبه گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی امروز، 11 مهرماه در دیدار با خانم زلفیه دولت زاده، وزیر فرهنگ تاجیکستان در محل این سازمان گفت: ایران اولین کشوری بود که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت و از اولین کشورهایی بود که در تاجیکستان سفارت بنا کرد و این حکایت از این دارد که ما استقلال تاجیکستان را باور داریم و روابط دو جانبه را به نیکی پذیرفته‌ایم.

وی افزود: ما برای هر گونه همکاری خوب در حوزه برگزاری کارگاه هنری و تعاملات دانشگاهی و گفت‌وگوهای علمی و تبادل دانشجو آمادگی داریم و هر اقدامی که بخواهید در حوزه علمی، گردشگری و حوزه‌های فرهنگی انجام دهید ما هم آماده همکاری هستیم.

ایمانی‌پور تصریح کرد: دیدارهای خوبی در رویدادهای بین‌المللی بین دو کشور صورت گرفته است و مسئولان دو کشور روابط خوبی با یکدیگر دارند و بسیار خوشحالیم که شاهد برگزاری روزهای فرهنگی تاجیکستان در ایران هستیم.

طراحی هفته های قرآنی در خارج از کشور از برنامه های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است

وی با بیان اینکه پتانسیل و ظرفیت دو کشور با آن چیزی که هست فاصله دارد و به هر جهت که نگاه می‌کنیم جز دوستی و نزدیکی و مشارکت چیز دیگری نمی‌بینیم، تصریح کرد: دو کشور در زمینه آداب و رسوم و زبان به یکدیگر نزدیک هستند و روزهای فرهنگی فرصت خوبی برای توسعه و ادامه همکاری‌هاست.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ابراز امیدواری کرد که شاهد رفت‌وآمد نخبگان و نویسندگان دو کشور باشیم، چون نیاز به واسطه نداریم و زبان هر دو کشور فارسی است.

وی تأکید کرد: ضرورت همکاری‌های فرهنگی دو کشور مسئله‌ای شفاف و روشن است و ما باید از اقدامات بگوییم و تفاهمات موجود را اجرایی کنیم.

ایمانی‌پور با اشاره به فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: این سازمان مسئول اجرایی کردن موافقت‌نامه‌های فرهنگی ایران با سایر کشورهاست و در موافقت‌نامه‌های فرهنگی مسئله فرهنگ و همکاری‌های علمی و گردشگری دیده شده است و سعی داریم این موافقت‌نامه‌ها را اجرایی کنیم.

ایمانی‌پور در پایان یادآور شد: مدتی است که ما در تاجیکستان نماینده فرهنگی نداریم و با توجه به توسعه روابط دو کشور امید است که شاهد حضور نماینده ایران در تاجیکستان باشیم.

زلفیه دولت‌زاده، وزیر فرهنگ تاجیکستان نیز طی سخنانی در این دیدار گفت: باعث خرسندی است که روزهای فرهنگی تاجیکستان در ایران برگزار می‌شود و ما آماده توسعه همکاری‌ها هستیم و فرصت خوبی برای تقویت روابط فرهنگی و هنری وجود دارد.

طراحی هفته های قرآنی در خارج از کشور از برنامه های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی استزلفیه دولت‌زاده، وزیر فرهنگ تاجیکستان

وی افزود: همکاری‌های فرهنگی کشورمان در طول 30 سال دستاوردهای مهمی داشته است. در این مدت همکاری‌های سودمند دو کشور مورد توجه قرار گرفته و افزایش یافته است و هنرمندان دو کشور در برنامه‌ها حضور داشته‌اند و امیدواریم برنامه‌های دو کشور در حوزه فرهنگ و هنر ادامه یابد.

نظام‌الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان در ایران نیز در سخنانی کوتاه گفت: روزهای فرهنگی تاجیکستان در ایران پس از 14سال فاصله برگزار می‌شود و امیدواریم این برنامه با نظارت وزیر فرهنگ تاجیکستان و با تکیه بر مشترکات برنامه موفقی باشد و روزهای فرهنگی ایران نیز در تاجیکستان برگزار شود.

نظام‌الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان در ایراننظام‌الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان در ایران

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور در پایان این دیدار در جمع خبرنگاران حضور یافت و به سؤالات آنان پاسخ داد و در پاسخ به سؤال خبرنگار ایکنا مبنی بر اینکه آیا با توجه به برگزاری روزهای فرهنگی ایران در خارج از کشور، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برنامه ای برای احیای هفته‌های قرآنی در خارج از کشور که در سال‌های قبل برگزار می شد، دارد، پاسخ داد: ما در حال طراحی هفته‌های قرآنی هستیم که این هفته ها، بحث های نمایشگاهی، حضور گروه های قرآنی در ابعاد مختلف و اپلیکیشن های قرآنی را شامل می شود.

وی افزود: ما اکنون در کنار هفته‌های فرهنگی، غرفه های ویژه قرآنی برگزار می‌کنیم و در این غرفه ها، آثار خوشنویسی، تذهیب و قرآن‌های نفیس به نمایش گذاشته می‌شود و نمایشگاه های قرآنی مستقل را نیز اصرار داریم در ایام خاص از جمله ماه رمضان برگزار کنیم؛ چون بازدید بهتری دارد و حتما در برنامه ما برگزاری و توسعه هفته های قرآنی خواهد بود.

همچنین، وزیر فرهنگ تاجیکستان به منظور افتتاح روزهای فرهنگی تاجیکستان در ایران حضور یافته است و این رویداد با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت فرهنگ جمهوری تاجیکستان و سفارت تاجیکستان در ایران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طی روزهای 11 تا 16 مهرماه در شهرهای تهران، شیراز و تبریز برگزار می‌شود.

این رویداد فرهنگی شامل اجرای برنامه توسط گروه‌های هنری از جمله گروه نمایش، گروه موسیقی، قرائت شعر توسط شعرای تاجیکستانی و برگزاری نمایشگاه نقاشی، عکس، هنرهای دستی و لباس‌های ملی آن کشور خواهد بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha