کد خبر: 4089634
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۴

افزایش گروه‌های تروریستی در آفریقا

دیدبان الازهر با اعلام خبر افزایش عملیات تروریستی در کشورهای آفریقایی در ماه سپتامبر، خواهان افزایش اقدامات بین‌المللی برای مقابله با رشد تروریسم در کشورهای آفریقایی شد.

به گزارش ایکنا به نقل از العهد، دیدبان الازهر برای مبارزه با افراط‌گرایی با انتشار گزارشی از افزایش فعالیت‌های تروریستی در ماه سپتامبر گذشته شده است.

بر مبنای این گزارش تعداد عملیات‌های تروریستی انجام شده از سوی سازمان‌های تروریستی و در رأس آن داعش، بوکوحرام و حرکة الشباب در ماه گذشته میلادی به 54 عملیات رسیده که در مقایسه با 45 عملیات انجام شده در ماه اوت، رشد چشمگیری داشته است.

این عملیات‌ها شامل بمب‌گذاری، ترور و حمله به مراکز مختلف بوده است. 251 نفر در این عملیات‌ها به طور مستقیم به قتل رسیده‌اند، 171 مجروح، 129 مورد آدم‌ربایی و 16 مورد اعدام نیز از دیگر تلفات عملیات‌های تروریستی انجام شده از سوی گروه‌های تروریستی در ماه گذشته میلادی بوده است. علاوه بر این صدها نفر نیز بر اثر این حملات تروریستی آواره شده‌اند.

دیدبان الازهر علت عمده افزایش این حملات تروریستی را رقابت بین القاعده و داعش برای نفوذ در آفریقا و تشدید درگیری‌ها مسلحانه بین این گروه‌ها به منظور دستیابی به منابع مالی بیشتر ذکر کرده است. به گفته این دیدبان این رقابت‌ها منجر به درگیری آشکار میان القاعده و داعش در آفریقا خواهد شد.

دیدبان الازهر برای مبارزه با افراط‌گرایی تأکید کرد: با وجود اهمیت مقابله با خطرات و پیامدهای معضل تروریسم فرامرزی که آفریقا را محیطی مناسب برای ظهور، توسعه و فعالیت‌های خود قرار داده است، توجه چندانی به آن نشده است.

این دیدبان تأکید کرد: در صورتی که جامعه بین‌المللی و سازمان‌های بین‌المللی ذی‌ربط به‌سرعت و به صورت بنیادی با گسترش تروریسم در آفریقا مقابله نکنند، این امر صلح و امنیت بین‌المللی را در آینده تهدید خواهد کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha