کد خبر: 4105609
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳
در کنفرانس کربلا تأکید شد؛

درایت آیت الله سیستانی در حفظ وحدت و مبارزه با دخالت بیگانگان

آستان مقدس حسینی در هفته‌ای که گذشت سمیناری را با عنوان تأثیر رهبری شایسته در پیشرفت ملت‌ها با تأکید بر نقش آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر دینی در عراق برگزار کرد.

به گزارش ایکنا به نقل از خبرگزاری نون، آکادمی و مؤسسه توسعه انسانی و مطالعات راهبردی الوارث وابسته به آستان مقدس امام حسین(ع)، سه شنبه گذشته سمیناری علمی را با عنوان «تاثیر رهبری شایسته در پیشرفت ملت‌ها و در رأس آن آیت الله سیستانی دام ظله» را در کربلای معلی برگزار کرد.

شیخ عبدالمهدی الکربلایی، متولی شرعی آستان مقدس حسینی و با حضور دبیر کل آستان و رئیس دیوان وقف شیعه و نماینده مرجع عالیقدر دینی عراق و شماری از پژوهشگران، دانشگاهیان و روحانیون در این سمینار حضور داشتند.

سمینار مذکور به منظور روشنگری و مطالعه شخصیت رهبران انقلاب‌ها در طول تاریخ به ویژه رهبرانی که خط مشی اسلامی را در احکام رهبری و کار اداری خود اتخاذ می‌کنند و شناخت ابعاد مهم شخصیت رهبری معاصر آیت الله سیستانی، مرجع عالی قدر دینی در عراق برگزار شد.

حیدر الشمری، رئیس دیوان وقف شیعی در عراق

حسن رشید العبایجی، دبیر کل آستان مقدس در بخشی از نطق خود در این سمینار مرجعیت دینی را در امتداد طبیعی امامت توصیف و تأکید کرد: کار مرجع دینی باید در پرتو نقش‌ها و مواضع مختلفی باشد که ائمه اهل بیت علیهم السلام برعهده داشتند. مرجع دینی تکالیف متعددی بر دوش دارد تا وی را امانتدار رسالت محمدی قرار دهد؛  همان طور که اهل بیت(ع) با جنبش‌های انحرافی مبارزه کردند و وظیفه مرجع دینی هم همین است.

وی افزود:  مرجعیت دینی در پایتخت تشیع در نجف اشرف با آگاهی، صلابت و درایت بر رویکرد صحیح پیشینیان خود برای مقابله با امواج چالش‌ها، مخاطرات و بحران‌های دامنگیر انسان، سرزمین و مقدسات ایستاده و نقش‌های متعددی ایفا کرده که همسو و به مقتضای شرایط بوده است.

العبایجی گفت: مرجعیت دینی پس از سقوط رژیم صدام، در رد سیاست اشغالگری موضع روشنی اتخاذ کردند و نظر خود را نسبت به شرایط موجود در آن زمان اعلام کردند و توضیح دادند که تغییر نظام نم‌بایست از طریق اشغالگری نظامی انجام شود که فجایع بسیاری از جمله فروپاشی ارکان دولت و زندگی در وضعیت ناامنی و بی‌ثباتی را به همراه داشت.

وی از رهنمودهای حکیمانه مقام مرجعیت دینی در عراق را ضرورت حفظ نظم عمومی در کشور، اداره امور جامعه، اداره امور عمومی آن و گسترش عدالت و صلح در بین اجزای آن بدون تبعیض بین طوائف و فرقه‌های آن خواند وگفت: آیت الله سیستانی هر گونه دخالت خارجی در امور عراق را رد می‌کند و بر لزوم استقلال کامل و بی کم و کسر عراق تأکید دارد.

حیدر الشمری، رئیس دیوان وقف شیعی در عراق هم طی نطقی تأکید کرد: مرجعیت دینی از بیش از هزار سال پیش تاکنون بحران‌های شدید گوناگونی را پشت سر گذاشته که با هدف حذف یا جدا کردن آن از امت اسلامی انجام شده است؛ اما آگاهی عمومی مؤمنان و اعتقاد راسخ به لزوم رجوع به مرجعیت دینی مانع تحقق این نقشه‌های شنیع بوده است.

موضع قاطع سیستانی در رد حضور بیگانگان در خاک عراق

وی افزود: از جمله درس‌های مفید مواضع آیت الله سیستانی ایستادگی قاطعانه در مقابل نیروهای خارجی سرنگون‌کننده رژیم سابق و اعلام اهمیت واگذاری امور عراق به مردم آن و نیز ایستادگی شایسته و محکم وی در  برابر توطئه‌های خارجی است که می‌خواستند اراده، قوانین و قانون اساسی خود را بر مردم عراق تحمیل کنند و این کلام جاودانه را به زبان آوردند که قانون اساسی عراق به دست منتخبان عراقی نوشته می‌شود.

تاکید مرجع دینی بر وحدت ادیان

الشمری همچنین به عقیده راسخ آیت الله سیستانی بر وجوب وحدت بین پیروان ادیان در عراق و احترام به عقاید یکدیگر و دفاع از اقلیت‌های دینی و اظهارات وی در دفاع از مسیحیان و غیره تأکید کرد و گفت: این موضع بزرگ مرجع عالیقدر دینی در عراق سدی در برابر دشمنان عراق شد که به دنبال ایجاد تفرقه و درگیری بین مردم عراق و بخصوص مسلمانان آن بودند.

کنفرانس نقش آیت الله سیستانی در حفظ وحدت عراق

سید احمد الاشکوری، نماینده مرجعیت دینی هم به موضوع اختیاراتی که از سوی شارع مقدس رهبری شایسته جامعه در زمان غیبت امام عصر(عج) واگذار شده است، پرداخت و گفت:  مسئله مرجع دینی یکی از موضوعات مهم در مذهب شیعه و در واقعیت اسلامی حال و آینده است، زیرا ارتباط انسان به طور کلی با دین مبتنی بر ارتباط با مرجعی است که دین را به معنای وسیع آن در فقه تجسم می‌کند.

سید احمد الاشکوری، نماینده مرجعیت دینی در عراق

وی تأکید کرد: مرجعیت دینی تنها یک مرجع علمی و فقهی صرف نیست  بلکه یک نظام دینی اجتماعی ثابت، مستحکم، بنیادی، مستقل، علمی، عملی و سنتی است که نقش آن محدود به یک پدر معنوی نیست، آن طور که در برخی ادیان آسمانی شمرده می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha