مبارزه مسلمانان شهر دیربورن آمریکا با اسلام‌هراسی
کد خبر: 4199355
تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۴

مبارزه مسلمانان شهر دیربورن آمریکا با اسلام‌هراسی

مسلمانان شهر دیربورن که از مراکز اصلی سکونت مسلمانان آمریکا است، پس از جنگ غزه با موج شدید اسلام‌هراسی روبرو شده‌اند. آنها با استفاده از تجربه فضای پس از یازده سپتامبر به مقابله با این پدیده برخاسته‌اند.

به گزارش ایکنا به نقل از گاردین، در خیابان میشیگان در دیربورن، دیدن تابلوهای تجاری به دو خط عربی و انگلیسی پدیده‌ای عادی است. یک کباب‌فروشی لبنانی روبه‌روی قهوه‌خانه‌ای یمنی قرار دارد و در همسایگی آن مغازه‌ای است که روسری می‌فروشد. موزه ملی عرب آمریکایی، تنها موزه از این دست در ایالات متحده، فاصله اندکی با این منطقه دارد.

حضور آمریکایی‌های عرب‌تبار در هر گوشه‌ای از دیربورن قابل مشاهده است. بیش از نیمی از تقریباً 110 هزار ساکن آن اصالت خاور میانه‌ای یا شمال آفریقا دارند و این ترکیب فرهنگی منحصر به فرد چیزی است که بسیاری را به این شهر در حال رشد واقع در حومه دیترویت می‌کشاند.
 
اما لفاظی‌های اخیر ضد عربی و اسلام‌هراسانه پس از جنگ اسرائیل علیه غزه باعث ایجاد حس ترس در این جامعه شده است. وال استریت ژورنال در تاریخ 2 فوریه، دیربورن را «پایتخت جهاد ایالات متحده» نامید که منجر به افزایش تنش‌های آنلاین علیه مسلمانان این شهر شد. در همان روز، نیویورک‌تایمز مطلبی منتشر کرد که ایالات متحده را با شیر و کشورهای خاورمیانه را با حشرات مقایسه کرد؛ امری که بسیاری آن را غیرانسانی و نژادپرستانه خواندند.
 
پس از آن عبدالله حمود، شهردار دیربورن، از افزایش حضور پلیس در اطراف عبادتگاه‌ها و مراکز اسلامی خبر داد، که او آن را نتیجه مستقیم گزارش‌های تنش‌زای وال استریت ژورنال خواند. مسلمانانی که با گاردین صحبت کردند گفتند که حملات ترسناک و تبعیض‌آمیز در رسانه‌ها آنها را به یاد دوران پس از 11 سپتامبر می‌اندازد؛ زمانی که تهدیدهایی علیه مسلمانان آمریکایی انجام و مساجد و اموال شخصی ویران شد.
داوود ولید، مدیر اجرایی شعبه میشیگان شورای روابط آمریکایی ـ اسلامی(Cair)، می‌گوید که اگرچه آن دوره تنفر شدیدتر بود، امروزه، بسیاری از مردم به دلیل تشدید احساسات ضد مسلمانان احساس خطر می‌کنند. او خاطرنشان کرد که همین چند روز پیش، یک جوان آمریکایی فلسطینی 23 ساله در تگزاس، به طرز وحشیانه‌ای در جنایتی که پلیس می‌گوید نفرت‌انگیز است، مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
 
ساکنان عرب آمریکایی دیربورن می‌گویند که جامعه اسلامی در 20 سال گذشته پس از 11 سپتامبر قوی‌تر شده است و افرادی که در دهه 2000 به بلوغ رسیده‌اند اکنون به رهبران مسلمانان این منطقه تبدیل شده‌اند. با توجه به عناوین و سرمقاله‌های متعصبانه اخیر، جنایات ناشی از نفرت و موارد دیگر اسلام‌هراسی، بسیاری از آن‌ها بیش از هر زمان دیگری احساس قدرت می‌کنند و به مقابله با این موارد برخاسته‌اند.
 
مقاله وال استریت ژورنال اولین بار نیست که دیربورن به‌طور علنی هدف قرار می‌گیرد. تری جونز، کشیش فلوریدا که به سوزاندن نسخه‌های قرآن شهرت دارد، چندین بار در سال‌های 2011 و 2012 تظاهرات ضداسلامی را در این شهر رهبری کرد. ولید می‌گوید از آنجایی که دیربورن بزرگترین جمعیت عرب آمریکایی در ایالات متحده را دارد تقریباً می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که چه زمانی تهدیدها متوجه جامعه می‌شوند.
 
دیربورن یک شهر معمولی آمریکایی با پیشینه صنعتی است. در اواخر قرن نوزدهم، اولین موج آمریکایی‌های عرب، که عمدتاً بازرگانان لبنانی بودند، وارد این منطقه شدند. این موج با هجوم مهاجران فلسطینی، یمنی و سوری در سال 1914 همراه شد، پس از آن که شرکت خودروسازی فورد دستمزد کارگران را دو برابر کرد و به 5 دلار در روز رساند. ساخت کارخانه فورد روژ، یک کارخانه مونتاژ خودرو به مساحت 2000 هکتار در امتداد رودخانه روژ، عرب‌های آمریکایی بیشتری را در نیمه اول قرن بیستم جذب کرد و در طول سه دهه گذشته، مهاجران این کشورها پس از فرار از جنگ در سرزمین‌های خود در دیربورن ساکن شده‌اند.
انتهای پیام
captcha