کد خبر: 4215921
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۲
هانی‌زاده بیان کرد:

حمایت پردامنه از مردم غزه؛ محور اصلی «حج برائت» + صوت

کارشناس مسائل منطقه با تأکید بر اینکه با توجه به وضعیت فلسطین و غزه وظیفه اصلی مسلمانان در «حج برائت» حمایت پردامنه از مردم غزه است، گفت: برائت از مشرکین در حج امسال تفاوت اساسی و معنادار با گذشته دارد و مسئله فلسطین و اعلام انزجار از رژیم صهیونیستی باید در مدار و مرکز توجه مسلمانان قرار گیرد.

حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل منطقه

حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل منطقه، در گفت‌وگو با ایکنا درباره اهمیت ویژه مسئله «برائت» در حج امسال با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب حج امسال را  «حج برائت»  نامیدند، گفت: مراسم برائت از مشرکین در حج تمتع سال جاری تفاوت اساسی با مراسم سال‌های گذشته دارد به اعتبار اینکه منطقه، مخصوصا در اراضی اشغالی فلسطین، درگیر بحران نفس‌گیر هشت ماهه‌ است. 

وی با بیان اینکه در طول نزدیک به هشت ماه گذشته رژیم صهیونیسیتی از تمام ابزار کشتار جمعی علیه مردم غزه استفاده کرده است، گفت: نزدیک به 36 هزار شهید و 77 هزار مجروح نتیجه جنایت‌های رژیم صهیونیستی در طول 222 روز گذشته بوده است که متأسفانه جامعه جهانی در برابر این جنایات هولناک سکوت اختیار کرده است.


بیشتر بخوانید: 


کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: گرچه جنبش دانشجویی در حمایت از مردم مظلوم غزه در آمریکا، اروپا و جهان آغاز شده است اما نهادهای بین‌المللی سکوت اختیار کرده‌اند و همین مسئله موجب تشویق رژیم صهیونیستی در ادامه کشتار مردم غزه شده است. 

مردم فلسطین در مدار توجه مسلمانان

هانی‌زاده با تأکید بر اینکه به طور طبیعی وظیفه اصلی مسلمانان در حج امسال حمایت از مردم غزه است، افزود: مسئله برائت از مشرکین در حج سال جاری تفاوت اساسی و معنادار با سال‌های قبل دارد، به اعتبار اینکه تمام مسلمانان نسبت به مردم فلسطین احساس مسئولیت می‌کنند و آن را مهمترین مسئله فعلی جهان اسلام می‌دانند. تأکید رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان و کارگزاران حج این است که مراسم و مناسک برائت از مشرکین با پرشوری و گستردگی برگزار شود و مردم فلسطین در مدار توجه مسلمانان قرار گیرد.

وی اضافه کرد: برائت از مشرکین از مسائل اساسی در حج و فرصتی برای آگاهی بیشتر ملت‌های جهان از جنایات رژیم صهیونیستی و همپیمانان آنها آگاهی بیشتری پیدا کنند. به همین دلیل عربستان سعودی باید این فضا را ایجاد کند که در مناسک حج و مراسم برائت از مشرکین، مسلمانان شرکت گسترده‌ای داشته باشند. 

فلسطین محوری‌ترین مسئله جهان اسلام

هانی‌زاده درباره ظرفیت وحد‌ت‌آفرین مسئله فلسطین در حج امسال، افزود: مسئله فلسطین به عنوان محوری‌ترین مسئله جهان اسلام است و هیچ مسئله‌ای فراتر از موضوع مردم فلسطین به ویژه اهالی غزه که در طول هشت ماه گذشته مشکلات فراوانی داشتند، امروز در جهان اسلام وجود ندارد و باید به منزله حادترین موضوع دنیای اسلام مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه مسئله فلسطین به ویژه غزه کانون وحدت جهان اسلام در حج امسال است، تأکید کرد: مسئله برائت از مشرکین موضوع کاملا اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و دینی است که باید تمام مسلمانان در این روز مشارکت داشته باشند تا از جنایات رژیم صهیونیستی آمریکا و قدرت‌های استکباری اعلام برائت کنند و با وحدت کامل به کمک مردم فلسطین بشتابند.  

مسئولان عربستان فضای بهتری را برای اعلام برائت مهیا کنند

کارشناس مسائل منطقه در مورد اینکه آیا عربستان سعودی با توجه به تحولات اخیر، زمینه‌های لازم را برای برگزاری مراسم برائت باشکوه حجاج فراهم می‌کند، گفت: در واقع مسئولان عربستان باید توجه داشته باشند  که امروز حتی غیرمسلمانان کشورهای غربی، در آمریکا و اروپا نیز با مردم فلسطین اعلام همبستگی کرده‌ و جنایات وحشیانه اسرائیل را محکوم می‌کند.

وی ادامه داد: این نشان می‌دهد مسئله فلسطین فراتر از مسائل جهان عرب و اسلام به مهمترین مسئله جهانی تبدیل شده است فلذا احتمال دارد مسئولان عربستان در موسم حج، فضای بهتری را برای اعلام برائت از مشرکین فراهم کنند و همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند. اگر این اتفاق رخ ندهد، عربستان سعودی در نزد افکار عمومی محکوم خواهد شد. به هر حال مسئله عادی‌سازی روابط عربستان با رژیم صهیونیستی در این فضا به نحو حاکمیت عربستان نخواهد بود. 

کد

هانی‌زاده در پاسخ به این سؤال که چه میزان حج زمینه افزایش فشار مردمی را بر دولت‌های اسلامی جهت قطع روابط و شریان‌های اقتصادی با اسرائیل فراهم می‌کند، گفت: موج گسترده تظاهرات مردمی در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی فضایی به وجود آورده دولت‌های عربی و غیر عربی نسبت به همکاری با رژیم صهیونیستی حساس شده و طبیعتا اکنون هیچ گونه توجیهی برای برقراری رابطه بین رژیم‌های عربی و اسرائیل وجود ندارد.کشورهای عربی و اسلامی باید احساس مسئولیت بیشتری در این زمینه داشته باشند و در مسیر قطع روابط سیاسی و اقتصادی با رژیم صهیونیستی حرکت کنند. 

گفت‌وگو از سمیرا انصاری

انتهای پیام
captcha