کد خبر: 4216643
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۴
مصطفوی در گفت‌وگو با ایکنا تأکید کرد:

نقش راهبردی فریضه حج در سازندگی فردی و جمعی مسلمانان + فیلم

عضو هیئت علمی بعثه مقام معظم رهبری گفت:‌ اینکه امت اسلامی در حج وحدت را به نمایش بگذارد، هم در سازندگی فردی مسلمانان، هم در سازندگی جمعی آنها و هم در عرصه اجتماعی بسیار مهم است و نشان داده شدن وحدت امت اسلامی و بیانگر قدرت این امت است.

مصطفوی

سیدمهدی مصطفوی، عضو هیئت علمی بعثه مقام معظم رهبری، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره تأثیرات بین‌المللی مراسم معنوی حج در حوزه وحدت امت اسلامی و تقریب مذاهب گفت: اینکه خداوند در یک ماه مشخص، در روزهای مشخص و در یک مکان مشخص از همه مسلمانانی که مستطیع هستند و می‌توانند به مکه و مدینه سفر کنند، خواسته که دور هم جمع شوند و مناسک حج را بجا آورند، پیام بسیار مهمی را به ما منتقل می‌کند و آن اینکه حج یک حرکت جمعی و یک فریضه اجتماعی است یعنی در یک زمان و مکان مشخص همه مسلمانانی که استطاعت سفر را دارند با هم یک واجب را انجام می‌دهند. خداوند نخواسته‌ که این مراسم به صورت فردی و در زمان‌ها و مکان‌های متفاوت انجام شود.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی افزود: این بسیار مهم است که مسلمانان در موسم حج بتوانند با هم ارتباط برقرار کرده و نقاط ضعف و قدرت همدیگر را بشناسند و با هم رفیق شوند و یک وحدت مثال‌زدنی را به نمایش بگذارند.

 مصطفوی در ادامه اظهار کرد: اینکه امت اسلامی در حج وحدت را به نمایش بگذارد، هم در سازندگی فردی مسلمانان، هم در سازندگی جمعی آنها و هم در عرصه جمعی بسیار مهم است و نشان داده شدن وحدت امت اسلامی، بیانگر قدرت این امت است.

قائم مقام معاونت ارتباطات و امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری بیان کرد: طبیعی است امت اسلامی در کنار وحدتی که به عنوان یکی از اهداف مهم حج بین افراد خود ایجاد می‌کند، با موانع و مشکلاتی هم مواجه است. مثل مشکلی که در هشت ماه گذشته به وجود آمده و جنگ خانمان‌سوزی که رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم و مقاوم فلسطین به خصوص در غزه راه انداخته است، این یکی از مشکلاتی است که امروز بخاطر جنایات این رژیم، دنیا متوجه خوی و خصلت جنایتگری رژیم صهیونیستی شده است.

مصطفوی با تأکید بر اینکه یکی از آموزه‌های مهم در حج، بحث برائت است، گفت: برائت یعنی بیان انزجار و دوری از دشمنانی مثل رژیم صهیونیستی.

عضو هیئت علمی بعثه مقام معظم رهبری افزود:‌ امروز شرایط در جهان بخاطر جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی به نحوی شده که برائت فقط مختص مسلمانان و در زمان حج نیست. الان بسیاری از مردم کشورها بخصوص دانشجویان در دانشگاه‌ها متوجه این جنایات شده‌اند و عملاً از رژیم صهیونیستی برائت جسته‌اند. آخرین اقدام بین‌المللی هم همین اجلاسی بود که کشورهای اسلامی برگزار کردند و همه از رژیم صهیونیستی برائت جستند و جنایات این رژیم را محکوم کردند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که موسم حج یک نشان برای اقتدار امت اسلامی و وحدت بین امت اسلامی و بیان انزجار و برائت امت از دشمنان انسانیت ـ هم استکبار و هم صهیونیسم ـ باشد و حج امسال حج برائتی است که همه مسلمانان جهان برائت خود را از استکبار و رژیم صهیونیستی اعلام می‌کنند.

انتهای پیام
captcha