کد خبر: 4218635
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۷
کنعانی در نشست خبری مطرح کرد:

ارسال ۳۳۰ پیام تسلیت و حضور ۶۰ مقام عالی‌رتبه در مراسم تشییع شهدای خدمت

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ۳۳۰ پیام تسلیت از طرف شخصیت‌های بین‌المللی و دولت‌ها برای شهدای راه خدمت دریافت کردیم، گفت: این نشانه‌ای از موفقیت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم است و همچنین حضور بیش از ۶۰ هیئت عالی‌رتبه از کشور‌های مختلف در مراسم تشییع شهدای خدمت در بازه زمانی بسیار محدود این موضوع را تصدیق می‌کند.

ناصر کنعانی

به گزارش خبرنگار ایکنا، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، صبح امروز، هفتم خرداد در نشست خبری با اصحاب رسانه با تسلیت شهادت شهید آیت‌الله رئیسی، شهید امیرعبداللهیان و دیگر شهدای خدمت گفت: جا دارد در اینجا از حضور پرشور مردم در تشییع پیکر شهدای خدمت قدردانی و تشکر کنم و سر تعظیم در برابر این ملت بزرگ فرود بیاورم. همچنین حضور مقامات مختلف دیگر کشورها در مراسم تشییع شهدای خدمت و همدلی آنها با دولت و ملت ایران چشم‌گیر بوده و باید از این مقامات هم تشکر کرد.

وی افزود: در سه سال گذشته شهید رئیسی و شهید امیرعبداللهیان نقش مهمی در توسعه روابط با کشورهای منطقه و جهان را برعهده داشتند و بی‌تردید این نقش منجر به توسعه و ارتقای جایگاه جهانی ایران شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه 330 پیام تسلیت از طرف شخصیت‌های بین‌المللی و دولت‌ها دریافت کرده‌ایم، گفت: این نشانه‌ای از موفقیت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم است و همچنین حضور بیش از 60 هیئت عالی‌رتبه از کشورهای مختلف در بازه زمانی بسیار محدود این موضوع را تصدیق می‌‎‎کند.

کنعانی درباره حضور وزیر امور خارجه بحرین در مراسم تشییع شهدای خدمت اظهار کرد: از ارسال پیام و حضور وزیر امور خارجه بحرین در این مراسم تشکر می‌کنیم و ما اظهارات اخیر پادشاه بحرین را شنیده‌ایم و آنها را مورد اهتمام قرار خواهیم داد. جمهوری اسلامی ایران به دنبال روابط راهبردی با کشورهای همسایه است و اینکه اهتمام دارد سوءتفاهمات را به ویژه با کشورهای خلیج فارس برطرف کند.

وی ادامه داد: توسعه مناسبات با کشورهای مختلف به طور طبیعی یک اولویت اساسی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و جزء شعارهای راهبردی دولت سیزدهم بوده و نتیجه و بازخورد آن را در روابط با کشورها دیده‌ایم. تنش‌زدایی با کشورهای مختلف، اعتمادزایی و افزایش روابط متقابل و سودمند و غیره همگی در چارچوب سیاست خارجی همسایه‌محور شکل گرفته و اثرات آن را در فضای اقتصادی، سیاسی و تجاری شاهد بوده‌ایم طوری که عکس‌العمل کشورها به شهادت شهید رئیسی و شهید امیرعبداللهیان در این چارچوب قابل تجزیه و تحلیل است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: دستگاه دیپلماسی با جدیت برنامه‌های دولت سیزدهم را پیگیری خواهد کرد و رویکرد دولت و مقام معظم رهبری در توسعه روابط سازنده با کشورهای همسایه را در پیش خواهد گرفت. دستگاه دیپلماسی به عنوان یک دستگاه و وزارتخانه حرفه‌ای از تمام ظرفیت خود در این زمینه استفاده خواهد کرد.

کنعانی با اشاره به حکم دیوان بین‌المللی کیفری لاهه نسبت به آتش‌بس در غزه و اجتناب رژیم صهیونیستی از عمل به این حکم و حمله به رفح گفت: رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم جنایتکار متهم به نقض مفاد کنوانسیون مقابله با نسل‌کشی است و در دیوان بین‌المللی دادگستری دارای پرونده است. دیوان بین‌المللی دادگستری خواستار توقف جنگ و حمله به رفح است و همه زمینه‌های قانونی و حقوقی سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی برای بازدارندگی و پایان دادن به جنگ در غزه فراهم است و هیچگونه بهانه‌ای از هیچ مرجعی پذیرفته نیست. جنایاتی که امروز رژیم صهیونیستی در غزه انجام می‌دهد نتیجه حمایت‌های همه‌جانبه  چند دولت غربی به ویژه آمریکاست و ایالات متحده هنوز خود را متعهد به اجرای نظرات مراجع حقوقی و بین‌المللی نمی‌داند. در این زمینه لازم است ملت‌ها همانند سابق درخواست خود را برای توقف جنگ در غزه ارائه دهند و سازمان‌ها و نهادها را تحت فشار بگذارند.

وی درباره سفر وزیر خارجه عمان به تهران اظهار کرد: این سفر در راستای ارسال تسلیت به دولت و ملت ایران انجام شده و از آنجا که وزیر خارجه عمان در روز ادای احترام به مقام شهدای خدمت در تهران در سفر دیگری بود امروز به تهران تشریف آورده‌ تا با ملت و دولت ایران ابراز همدردی داشته باشد و اصل سفر همین است. روابط میان عمان و ایران روابط دوستانه و سازنده است و دو کشور موضوعات مختلف برای گفت‌وگوهای دوجانبه دارند و احتمالاً با آقای مخبر و آقای باقری در خصوص موضوعات مختلف تبادل نظر کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاکرات برجام اظهار کرد: تبادل پیام میان ایران و طرف آمریکایی در خصوص برجام و رفع تحریم‌ها در جریان بوده و هست و قطع نشده است و موضع ما رفع کامل تحریم‌هاست و از این موضوع کوتاه نیامده‌ایم و تبادل پیام میان ایران و آمریکا صرفاً حول محور برجام و رفع تحریم‌هاست و هرچه به غیر از این موضوع در رسانه‌ها مطرح می‌شوند دقیق نیست.

کنعانی با اشاره به تغییر تیم مذاکره‌کننده گفت: تیم مذاکره‌کننده همیشه با هماهنگی مسئولان بالادستی نظام مذاکرات رفع تحریم‌ها را پیش برده و در این راستا از همه ظرفیت‌های نظام برای پیشبرد کار استفاده کرده و به مسیر خود در رفع تحریم‌ها ادامه خواهد داد.

وی به رویکرد شورای حکام در خصوص پرونده هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: رویکرد شورای حکام آژانس بین‌المللی به فعالیت‌های هسته‌ای ایران مثبت بوده و سفر اخیر آقای گروسی به تهران و مذاکراتی که در این باره انجام شده این را اثبات می‌کند. ما انتظار داریم آژانس از اتخاذ رویکردهای سیاسی اجتناب کند چون تأثیرپذیری از فشارهای سیاسی برخی بازیگران می‌تواند بر همکاری‌های سازنده ایران با آژانس اثرگذار باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آزادسازی یک تبعه ایرانی که در عراق بازداشت است، گفت: دستگاه دیپلماسی در خصوص آزادسازی این شهروند ایرانی تلاش می‌کند و به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد و ما در جریان کامل جزئیات قرار داریم. از نظر ما بازداشت غیرقانونی شهروند ایرانی قابل پذیرش نیست. همچنین ما با جدیت با طرف عراقی این موضوع را پیگیری کرده‌ایم و شهید امیرعبداللهیان شخصاً این موضوع را دنبال کرده‌اند و حتی در ایامی کوتاه قبل از شهادت، او دیداری با خانواده این تبعه ایرانی داشته و سفارتخانه ما در بغداد هم در این رابطه پیگیری‌هایش را ادامه می‌دهد.

کنعانی با اشاره به بیانیه اخیر اتحادیه عرب درباره جزایر سه‌گانه ایرانی گفت: ما هرگونه اعلام موضع علیه جزایر سه‌گانه ایرانی از جانب هر مرجع و دولتی را مداخله در امور داخلی ایران تلقی می‌کنیم. طبیعتاً این جزایر جز لاینفک خاک کشورمان محسوب می‌شوند و هرگونه اظهارنظر مداخله‌جویانه را قویاً محکوم می‌کنیم.

وی درباره استرداد کلاهبرداران فراری به کشورهای همسایه و دیگر کشورها گفت: در این ارتباط گفت‌وگوها و یادداشت‌ها و ملاقات‌هایی با مسئولان کشورهای همسایه صورت پذیرفته و ارتباط نزدیکی با قوه قضائیه در این رابطه داریم و در دستورکار دستگاه دیپلماسی قرار دارد و دستگاه قضا را هم در جریان این اقدامات گذاشته‌ایم.

کنعانی درباره سفر محمد بن سلمان به تهران گفت: در این شرایط اگر بخواهیم درباره این سفر صحبت کنیم باید گفت زمان مناسبی برای انجام این سفر نیست. این سفر مورد پذیرش ما قرار گرفته و از سوی دیگر دعوت متقابلی هم از سوی پادشاهی سعودی برای سفر رئیس جمهور شهید به عربستان انجام شده بود ولی به طور کلی برای انجام ترتیبات سفر ولیعهد عربستان به کشور باید برنامه‌ریزی شود.

انتهای پیام
captcha