کد خبر: 4218847
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۵
حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی:

مجامع علمی رمز اقبال مردم را در مراسم تشییع شهدای خدمت بررسی کنند

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه مجامع علمی باید راز و رمز چیستی اقبال مردم را در مراسم تشییع شهدای خدمت بررسی کنند، گفت: این حادثه در ذائقه ملت و سابقه تاریخی مردم فراموش نمی‌شود و نباید مسئولان اجازه دهند این چراغ درخشان و ستاره پرفروغ و پرنور، کمرنگ شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی‌گلپایگانی

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی‌گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم بزرگداشت رئیس‌جمهور شهید و شهدای نیروی هوایی ارتش که صبح امروز، سه‌شنبه هشتم خرداد در دانشگاه هوایی شهید ستاری برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت رئیس‌جمهور شهید و هیئت همراه ایشان، به حضور خود به عنوان مسئول دفتر مشاورات امام خمینی در پایگاه هشتم شکاری اصفهان و نیروی هوایی در دهه 60 اشاره کرد و گفت: در آن شرایط حساس خاطرم هست که گروهک ضد انقلاب تبلیغ می‌کرد ارتش باید ارتش بی طبقه توحیدی باشد و هدف آنها از این کار انحلال ارتش بود اما با حرکت انقلابی پرسنل جانسپار و خدمتگزار نیروی هوایی در بیعت تاریخی با امام امت در مدرسه رفاه و انتشار عکس آن بیعت، کار نظام آن زمان به اتمام رسید. 

وی با تأکید بر اینکه رژیم فاسد پهلوی بر روی نیروی هوایی بسیار سرمایه‌گذاری کرده بود، افزود: رژیم پهلوی فکر می‌کرد همیشه و همواره نیروی دریایی در خدمت او است اما آن حرکت انقلابی نشان داد که مردم ایران و به تبع آن نیروی هوایی مسلمان و متدین، آنچه که امام امت بخواهد، می‌خواهند و همان نیز شد. این نقش نیروی هوایی در آن بیعت تاریخی آن هم با لباس رسمی در مدرسه رفاه بود تا با امام امت بیعت کنند.

حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی با اشاره به شهادت حضرت آیت‌الله رئیسی و همراهان ایشان، بیان کرد: این مصیبتی که امروز در آن هستیم همه ما را داغدار و عزادار کرده است. شایسته و لازم است مجامع علمی دانشگاهی و حوزوی و نهادهای انقلابی در رابطه با چرایی و چگونگی استقبال عظیم ملت ایران در تشییع جنازه میلیونی بررسی کنند. در شهرستان قم در روزی که جنازه این عزیزان تشییع شد فاصله بین مسجد جمکران و شهر قم که تقریبا 8 کیلومتر است، مملو از جمعیت بود. در مشهد، تبریز و تهران نیز تشییع باشکوهی انجام شد. 

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه مجامع علمی باید راز و رمز چیستی اقبال مردم در مراسم تشییع شهدای خدمت را بررسی کنند، تصریح کرد: چه چیز، چرا و چگونه باعث شد تا مردم این چنین در این مراسم تشییع شرکت کنند. در دنیا چنین تشییعی سابقه ندارد و در ایران بعد از رحلت حضرت امام راحل و شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی نظیر اینگونه تشییع را شاهد نبودیم؛ بنابراین شایسته و لازم است این کار انجام شود. 

وی به انعکاس مراسم تشییع شهیدان راه خدمت در دنیا اشاره کرد و گفت: ابعاد این حادثه به اندازه‌ای عظیم بود که شورای امنیت سازمان ملل، که برخی اعضای آن دشمنان قسم خورده ما هستند، پس از اینکه خبر شهادت عزیزان به آنجا رسید به احترام این شهیدان به پا ایستاده و یک دقیقه سکوت کردند.

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به خانواده شهدای خدمت گفت: این حادثه در ذائقه ملت و سابقه تاریخی مردم فراموش نمی‌شود و نباید مسئولان اجازه دهند این چراغ درخشان و ستاره پرفروغ و پرنور، کمرنگ  شود بلکه باید، نه سال‌ها، بلکه قرن‌ها بتابد و به این سرزمین روشنایی بخشد. امروز این عزیزان برای آزادی‌خواهان جهان الگو هستند و آزادی‌خواهان جهان دل به آنها خوش دارند.

بزرگداشت شهدای خدمت در دانشگاه شهید ستاری

حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی ادامه داد: ما این روزها شاهد حضور بیش از 90 هیئت خارجی از جمله رؤسای جمهوری، وزرا، وزیر امور خارجه و سایر مسئولان از کشورهای مختلف جهان برای ادای احترام به شهیدان خدمت بودیم. آنهایی که نتوانستند به جمهوری اسلامی بیایند تلفن کردند و ابراز تسلیت خود را از این غم و مصیبت اعلام کردند و حتی در برخی از کشورها به دلیل همدردی اعلام عزا کرده و یا پرچم‌ها را نیمه‌افراشته نگه داشتند. 

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کرد: آوازه انقلاب اسلامی و این نظام مقدس در تمام جهان پیچیده است. امروز نقطه‌ای در جهان پیدا نمی‌کنید که نام این نظام و آوازه انقلاب اسلامی به گوشش نرسیده باشند و از این انقلاب الگو نگرفته باشد. 

حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی به حضورش در دیدار اسماعیل هنیه با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: هنگامی که مقام معظم رهبری به ایشان شهادت نوه و فرزندانشان را در اقدامات جنایتکارانه رژیم غاصب صهیونیستی تسلیت گفتند، آقای هنیه در پاسخ  با کمال شجاعت گفت اینها مسئله‌ای نیست ما تا آخر برای مبارزه ایستاده‌ایم و تحمل می‌کنیم.

وی با اشاره به ادعاهای حقوق بشری جهان غرب به ویژه آمریکا، گفت: اگر مجرم و جنایتکاری که قتل انجام داده پس از بررسی پرونده‌اش در محاکم قضایی، محاکمه شود و به عنوان قصاص، محکوم به اعدام شود و این اعدام اجرا شود، فریاد این جهان‌خواران به منظور عدم رعایت حقوق بشر به آسمان بلند می‌شود حال سؤال این است آنهایی که در غزه شهید می‌شوند، آیا شامل این حقوق بشر نیستند؟ 

حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی با بیان اینکه بیش از 45 هزار نفر درغزه توسط اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده‌اند که بیشترشان کودکان و زنان بوده‌اند، گفت: تز صهیونیست‌ها این است که اساس انسان در دنیا یهودی است و سایر انسان‌ها از هر نژاد و مذهب، حیواناتی به صورت انسان هستند و باید جان و مال و ناموس آنها در خدمت این رژیم غاصب باشد.

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کرد: اینها سعی می‌کنند به هر صورت ممکن، جنگ جهانی سوم راه بی‌اندازند و خدای اینها خدای پول است. امروز بسیاری از کودکان و زنان و مردان از گرسنگی و تشنگی در غزه شهید شدند. شما که برای کشتن یک مجرم جنایتکار، فریاد حقوق بشر رابه افلاک می‌رسانید چرا در اینحا خفقان گرفته‌اید و حرفی از حقوق بشر نمی‌زنید؟!   

وی ادامه داد: آنهایی که فکر می‌کنند می‌توان با این جنایتکاران مذاکره‌ کرد، قرآن این را جواب داده است: «وَ لَنْ تَرْضی عَنْکَ الْیَهُودُ وَ لَا النَّصاری حَتَّی تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ»؛ هرگز یهود و نصاری از تو راضی نخواهند شد مگر آنکه پیروی از آیین آنها کنی. و در جای دیگر آمده است: «لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِلَّذِينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَالَّذِينَ أَشْرَكُوا». بنابراین بر همین اساس عرض می‌کنم هرگز به اینها امیدی نیست.

حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی با بیان اینکه امیدوارم این حوادث و وقایع، مقدمه ظهور حضرت ولی عصر(عج) باشد، تصریح کرد: این عزیزان قطعا ویژگی‌هایی داشتند که این عزت را برای آنها به وجود آورد. رئیس‌جمهور به شهادت همکارانی که با ایشان چه به عنوان تولیت آستان قدس رضوی، قوه قضائیه و مجریه بودند، از این بزرگوار جز انجام کارها برای رضایت خدا نمی‌دیدند. کلام، سکوت، حرف و سخنرانی ایشان فقط برای خدا بود. هر کاری که شهید جمهور انجام می‌داد فقط در آن خدا را می‌دید و مدح یا بدگویی مردم در او اثر نداشت. 

وی ادامه داد: اگر شهید جمهور را مدح می‌کردند، سکوت می‌کرد و اگر از او بدگویی می‌کردند باز هم برای رضای الهی سکوت می‌کرد. ترجمه این کار اخلاص است. اخلاص راز و رمز قبولی عمل در پیشگاه خدا است. خداوند از فرد مخلص قبول می‌کند ولا غیر. در سوره مریم آمده است «وَ اذْكُرْ فِي الْكِتابِ إِدْرِيسَ إِنَّهُ كانَ صِدِّيقاً نَبِيًّا».

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی به داستان حضرت ابراهیم(ع) و امتحان الهی بر بریدن سر حضرت اسماعیل و در آتش افکندن ابراهیم(ع) و توسل به خدا اشاره کرد و گفت: مرحوم شهید آیت‌الله رئیسی هم از حضرت ابراهیم(ع) الگو گرفت. هرچه پیش می‌آمد، لب تر نمی‌کرد. آنهایی که نسبت به ایشان جفا کردند مگر توبه کنند و خدا توبه آنها را بپذیرند و از او معذرت بخواهند و خدا نیز توبه آنها را بپذیرد والا وای به آنها از روز قیامت «إِلَّا مَنْ أَتَی اللهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ».

وی با تأکید بر ضرورت رعایت اخلاص در اعمال، کردار و گفتار، ادامه داد: شهید رئیسی و همراهان ایشان از این صفت برخوردار بودند. امیدواریم ارواح طیبه آنها با شهیدان کربلا محشور شود.
 
حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی در پایان به ذکر روایتی از یکی از اصحاب بزرگ پیامبر؛ ابی طلحه و همسرش ام سلیم و از دست دادن تنها فرزند خود و تعبیر آنها به بازگرداندن امانت به باری‌تعالی و تسلیم شدن به قضای الهی اشاره کرد و گفت: خانواده‌های شهدا، بدانید شما در روز قیامت تنها نیستند. این شهیدان به بهشت نمی‌روند تا شما را به بهشت ببرند چرا که یکی از حقوق خدا به شهید حق شفاعت است.

گزارش از سمیرا انصاری

انتهای پیام
captcha