کد خبر: 4219493
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۴
در نشست «تبیین و تقویت گفتمان تحکیم خانواده در ایران» مطرح شد:

گفتمان و منش شهید جمهور باید برای نسل جوان تبیین شود

طرح «تبیین و تقویت گفتمان تحکیم خانواده در ایران» به همت جهاددانشگاهی واحد الزهرا(س) آغاز و در آن مطرح شد که شهید جمهور؛ گفتمان، راه و مسیری را انتخاب کردند که باید به نسل نوجوان و جوان امروز معرفی شود.

آغاز طرح «تبیین و تقویت گفتمان تحکیم خانواده در ایران»به گزارش خبرنگار ایکنا؛ آیین آغاز طرح «تبیین و تقویت گفتمان تحکیم خانواده در ایران» ظهر شنبه ۱۲ خرداد با حضور زینب اختری، رئیس مرکز زنان و خانواده وزارت کشور، زهره جعفری، مدیرکل دفتر زنان و خانواده استانداری تهران، سیدروح‌الله طوسی، معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان تهران، مجتهد سرابی، مسئول دفتر طرح‌های ملی و فراگیر جوانان استان تهران و زهرا نقی‌زاده، رئیس جهاددانشگاهی واحد الزهرا(س) برگزار شد.

زهرا نقی‌زاده، رئیس جهاددانشگاهی واحد الزهرا(س) در این مراسم به معرفی طرح «تبیین و تقویت گفتمان تحکیم خانواده در ایران» پرداخت و گفت: در اولین گام از این طرح، جهاددانشگاهی واحد الزهرا(س) با دغدغه اندیشه‌ورزی و ارائه پیشنهاد‌های راهبردی در حوزه تحکیم خانواده یک مرور سیستماتیک جامع بر دانش آکادمیک تولید شده در این حوزه انجام داد تا بتوان با تحلیل نتایج این گام در ترکیب با نشست‌های تخصصی با هدف انتقال تجربه به سیاست‌گذاران و سازمان‌های اجرایی، راهبرد‌های سیاست‌گذارانه را در اختیار دغدغه‌مندان و سازمان‌ها قرار دهد. 

وی افزود: با توجه به نقش برجسته خانواده در جامعه ایران و اهمیت بررسی ابعاد مختلف آن به‌منظور ورود به عرصه سیاست‌گذاری در این حوزه، اولین گام در مطالعه حوزه خانواده، ارائه تعریفی جامع و کاربردی از آن است. طبق تحلیل‌های انجام شده در مقالات با کلیدواژه «تحکیم خانواده» در اغلب مقالات تعریفی جامع از خانواده ارائه نشده است و با وجود قالب‌های مختلف خانواده در جامعه، جای خالی توجه به انواع متفاوت خانواده در تعاریف، از جمله خانواده‌های زن‌سرپرست، تک‌والد، خانواده گسترده و ... دیده می‌شود.

مدیر اندیشکده بانوان جهاددانشگاهی واحد الزهرا(س) با تأکید بر بیانات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) درباره اهمیت تحکیم خانواده بیان کرد: اهمیت شناخت وضعیت موجود کشور از نظر تحکیم خانواده و شناخت شرایط فعلی، نیازمند انجام مطالعات کمی و کیفی عمیق در این زمینه است. اگرچه تعدد بنیان‌های نظری در مطالعات پژوهشی به گستره دانش در هر موضوعی کمک خواهد کرد اما با توجه به اهمیت مسئله تحکیم خانواده و لزوم دستیابی این مطالعات به شاخص‌های واحد در راستای سیاست‌گذاری این حوزه، نیاز است که به تحقق شاخص‌هایی یکدست در حوزه تحکیم خانواده کمک کرد.

نقی‌زاده در ادامه گفت: شرایط پیش از ازدواج، حیات اقتصادی، حسن معاشرت، حیات دینی، حیات حقوقی، مدیریت مصرف رسانه، حیات اجتماعی و روانشناختی و حیات فردی همگی به‌عنوان شاخص‌های اثرگذار بر تحکیم خانواده مطرح هستند و امید است با بررسی‌های بیشتر، به‌ منظور حرکت بهتر در مسیر تحکیم خانواده، به سمت سطح کلانتری از تصمیم‌گیری و اقدامات سیاست‌گذارانه حرکت کنیم.

توجه به سیاست‌های ابلاغی رهبری درباره خانواده

زینب اختری، رئیس مرکز زنان و خانواده وزارت کشور در ادامه این مراسم با اشاره به شخصیت رئیس جمهور شهید، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی گفت: شهید جمهور؛ گفتمان، راه و مسیری را انتخاب کردند که باید به نسل نوجوان و جوان امروز معرفی شود. یکی از گفتمان‌هایی که مورد تأکید ایشان بود، خط سیر ولایتمداری ایشان است که در سازمان ملل از جنبش تعهد به خانواده صحبت کردند، بنابراین باید در رابطه با تحکیم خانواده با همین معیار پیش برویم.

وی افزود: فلسفه فردگرایی و نابودی جمعیت با این استدلال که باید رفاهمند باشیم، یک تفکر غربی است و در ابتدا غرب با این هدف، جنگ‌های متعددی را در سراسر دنیا به راه انداخت و اکنون هم جنگ در غزه، خانواده‌محور است. در دین اسلام، اصل فردیت وجود نداشته و اصل زوجیت وجود دارد و خانواده بنیان اصلی جامعه را شکل می‌دهد و اصلاً محور و ستون اصلی نظام جمهوری اسلامی خانواده‌محوری است و نظامات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی می‌تواند حول این محور باشد. وقتی این اصول جابجا می‌شود، خانواده آسیب می‌بیند. نگاه جامعی که باید به مسئله خانواده داشته باشیم، این است که تصویر آینده ایران را در خانواده ترسیم کنیم.  

اختری ادامه داد: یکی از کار‌های مهم این است که سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب درباره خانواده باید به عنوان سند بالادستی مورد توجه باشد و در اجرای همه برنامه‌ها و طرح‌ها به آن توجه کنیم. 

وی در ادامه با اشاره به رویکرد دنیا به معنویت گفت: سلامت معنوی خلأیی است که در ادبیات غرب وجود دارد و اگر نگاه اسلامی نداشته باشیم، این موضوع در زندگی فردی و اجتماعی کمرنگ خواهد شد. این مسئله باید در طرح‌های کلان کشوری به ویژه در حوزه تشکیل و تحکیم خانواده مورد توجه باشد و بر غنای کار بیفزاید و اندیشکده بانوان که به عنوان مترجم بین فضای اکادمیک و فضای حاکمیت معرفی شد، باید برای آن زبان مشترک تعریف شود.  

ازدواج سخت تسهیل شود

در ادامه این نشست زهره جعفری، مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری با تأکید بر دغدغه‌های رئیس جمهور شهید در رابطه با تحکیم خانواده گفت: این دغدغه‌مندی مسئولیت ما را در این زمینه سنگین می‌کند. تحکیم خانواده در سیاست‌های برنامه هفتم توسعه نیز مورد تأکید قرار گرفته است. مهمترین کانون پیشرفت جامعه، خانواده است؛ از این رو آنچه سلامت، پویایی خانواده و نقش‌آفرینی اجتماعی آن را تهدید می‌کند؛ باید جدی گرفته شود و اندیشمندان علوم انسانی هم به این مهم پرداخته‌اند.  

وی افزود: ما سازمان‌ها و نهاد‌های مختلفی داریم که در رابطه با تحکیم خانواده تکلیف دارند، اما ازدواج به هنگام نخستین اصل در تشکیل خانواده است و در این راستا طرح‌های مختلفی اجرا شده است. واقعیت این است که در کنار آمار روبه‌رشد ازدواج، آمار طلاق هم به صورت فزاینده رو به رشد است و این مسئله باید به صورت جدی آسیب‌شناسی شود. یعنی در بخش حاکمیت چه اقدام مؤثری باید انجام شود تا ازدواج سخت برای جوانان سهل شود. دلایل ازدواج دیرهنگام و نبود سازش در خانواده، شناسایی و مهارت‌های لازم در خانواده و برای تحکیم بنیان خانواده آموزش داده شود. همچنین دیرفرزندآوری در خانواده‌های نوپا نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

جعفری ادامه داد: ما در دو بخش ازدواج و تحکیم خانواده فعالیت می‌کنیم و همچنین آگاهی‌هایی که باید قبل از ازدواج به جوانان داده شود تا ازدواج آگاهانه داشته باشند. بحث مشاوره هم در این زمینه حائز اهمیت است و طرح مشاوره‌های اجباری وجود دارد که برای ثبت عقد باید در آن شرکت کنند و مشاوره‌های اختیاری ارائه می‌شود. نهاد‌های زیادی متولی این امر هستند اما با وجود این، همچنان با تزلزل خانواده‌ها مواجه هستیم. 

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری تأکید کرد: امیدوارم به سند سیاستی مفیدی در راستای تحکیم خانواده برسیم و شاهد ازدواج به هنگام و تحکیم خانواده باشیم.

استقبال جوانان از سامانه وصال شیرین 

طوسی با اشاره به اینکه یکی از وظایف دفاتر مشاوره ازدواج توسعه خدمات اجتماعی است، گفت: دولت در راستای ترویج ازدواج و جلوگیری از آسیب‌های آن، اعتبارات خوبی را اختصاص داده است و آنچه مهم است، اینکه؛ حرکت در این مسیر باید هدفمند باشد و اگر ببینیم مراکز مشاوره نتوانند آمار طلاق را کاهش و ازدواج را افزایش دهند، باید به آسیب‌شناسی آنها و موانع این امر پرداخت. 

وی در ادامه به سامانه «وصال شیرین» اشاره کرد و افزود: وصال شیرین در ابتدا به عنوان طرح در یکی استان‌ها به صورت داخلی برگزار شد و با توجه به عملکرد مثبت این طرح، وزارت ورزش با تشکیل کمیته‌های تخصصی به صورت طرح جامع در اختیار جوانان قرار داد و سامانه‌ای در این زمینه طراحی شده است تا خدمات ارزان و در دسترس در اختیار جوانان قرار گیرد و یک جوان با هر تمکن مالی می‌تواند در آن شرکت کند و افرادی که شرایط اقتصادی خوبی ندارند، بیشترین استقبال را از این طرح کرده‌اند.

طوسی ادامه داد: فعالان حقیقی و حقوقی ازدواج مانند اصناف از قناد‌ها و تالارداران گرفته تا گلفروشی‌ها و... می‌توانند وارد این سامانه شده و اعلام آمادگی کنند تا درصد مشخصی تخفیف خدمات به جوانان ارائه دهند.  

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط امروز، ازدواج جوانان را باید تحسین کرد چرا که شرایط خوبی را شاهد نیستیم و به نظر می‌رسد باید بسترهای فرهنگی ازدواج بیش از سایر موارد مورد توجه قرار گیرد.

یادآور می‌شود، طرح «تبیین و تقویت گفتمان تحکیم خانواده در ایران» در دو فصل تشکیل و تحکیم خانواده و طی ۲۰ نشست علمی - تخصصی با رویکرد سیاست‌گذارانه به همت اندیشکده بانوان جهاد دانشگاهی واحد الزهرا (س) و دفتر امور زنان و خانواده استانداری تهران برگزار خواهد شد. فصل اول این طرح با عنوان تشکیل خانواده با محوریت مشاوره پیش از ازدواج به بررسی آسیب‌شناسانه ابعاد مختلف این موضوع از منظر تبیین موضوع و وضع موجود، سازمان‌های متولی، سیاست‌گذاری‌ها و شکاف‌های قانونی، زیرساخت‌ها و محتوا خواهد پرداخت.

انتهای پیام
captcha