کد خبر: 4219614
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۷
اندیشمند لبنانی در وبینار ایکنا:

توحید و یگانه‌پرستی از اصول وحدت کلمه است + فیلم

شیخ غازی حنینه، گفت: یکی از عوامل اولیه وحدت، توحید و یگانه‌پرستی است که از اصول تحقق یکپارچگی است، هر انسانی که می‌خواهد به دین اسلام درآید ذکر «لا اله الا الله، محمد رسول الله» را بر زبان جاری می‌سازد. توحید هیچ جایگزینی ندارد؛ یگانه دانستن خدا نیز در راستای اطاعت از رسول خدا(ص) است چنانچه قرآن کریم می‌فرماید؛ «أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ».

خداوند راه‌های رسیدن به وحدت کلمه را برای مسلمانان تبیین کرده است

به گزارش ایکنا‌، وبینار بین‌المللی «حج، قرآن‌محوری و همدلی با غزه» با محوریت شعار حج سال ۱۴۰۳؛ «حج؛ قرآن‌محوری، همدلی و اقتدار امت اسلامی و دفاع از فلسطین مظلوم» به میزبانی ایکنا و به شکل حضوری و برخط، امروز دوشنبه، 21 خرداد ماه با مشارکت کارشناسان داخلی و خارجی در محل استودیو مبین این خبرگزاری برگزار شد.
 
دکتر محمدعلی آذرشب، استادتمام دانشگاه تهران؛ عزمی عبدالحمید، رئیس دبیرخانه شورای سازمان‌های اسلامی مالزی؛ شیخ غازی حنینه، رئیس مجمع علمای مسلمان لبنان؛ قدیر آکاراس، رئیس اتحادیه علمای اهل بیت(ع) ترکیه و جان آندرو مورو، اسلام‌شناس و تازه‌مسلمان کانادایی سخنرانان حاضر در این وبینار بودند.
 
شیخ غازی حنینه، رئیس تجمع علمای مسلمین لبنان طی سخنانی در وبینار بین‌المللی «حج، قرآن‌محوری و همدلی با غزه»، بر راه‌های رسیدن به وحدت اسلامی که از سوی خداوند برای مسلمانان تبیین شده است تأکید کرد.
 
در ادامه ویدئوی سخنرانی شیخ حنینه را با زیرنویس فارسی مشاهده می‌کنید:
 
 
متن سخنان شیخ غازی حنینه به شرح زیر است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
حمد و ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است و درود خدا بر محمد(ص) و آلِ پاک او و هر کس که تا روز قیامت در کار نیک از آنان پیروی کند.
 
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
از خداوند متعال مسئلت می‌کنیم که در حج امسال و هرسال از حجاج بیت‌الله الحرام حجشان را مقبول و سعیشان را مشکور فرماید و گناهشان را بیامرزد و پیروزی بزرگی برای امت حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) در سرزمین اسراء و معراج و در محور مقاومت و تمام جهاد‌های مستضعفان در مقابله با طاغوتیان و ستمگران محقق فرماید.
 
وحدت و مفهوم قرآنی آن در کتاب خدا که از سوی خداوند متعال نازل شده، آمده است، خداوند متعال ما را به وحدت دعوت کرده و به ما دستور داده است که متحد باشیم. خداوند عزوجل در آیه 92 سوره مبارکه انبیاء می‌فرماید: «إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ: اين است امت‏ شما كه امتى يگانه است و منم پروردگار شما پس مرا بپرستيد» و در آیه‌‌ای دیگر می‌فرماید: «وَإِنَّ هَذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاتَّقُونِ: 
و در حقيقت اين امت‏ شماست كه امتى يگانه است و من پروردگار شمايم پس ‏از من پروا داريد(مؤمنون/۵۲). همچنین خداوند در آیه 10 سوره حجرات می‌فرماید:‌ «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ»(در حقيقت مؤمنان با هم برادرند).
 
خداوند تبارک و تعالی این عنوان(وحدت کلمه) را که ما را به آن امر فرموده به اجتهاد ما و اندازه فهم و درک ما واگذار نکرده است بلکه راه‌ها و عوامل وحدت را برای ما مشخص کرده است؛ یکی از عوامل اولیه وحدت، توحید و یگانه‌پرستی است که از اصول تحقق یکپارچگی است، هر انسانی که می‌خواهد به دین اسلام درآید ذکر «لا اله الا الله، محمد رسول الله» را بر زبان جاری می‌سازد. توحید هیچ جایگزینی ندارد؛ یگانه دانستن خدا نیز در راستای اطاعت از رسول خدا(ص) است چنانچه قرآن کریم می‌فرماید؛ «أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ». کلمه توحید هیچ جایگزینی ندارد؛ یگانه دانستن خدا و اطاعت از رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) واجب است. همانگونه که در کتاب خداوند عزوجل آمده است: «أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ» (خدا را اطاعت كنيد و پيامبر را [نيز] اطاعت كنيد).
 
قرآن کریم و دین اسلام عوامل و راه‌های وحدت امت را پس از کلمه توحید گسترش داده است به این صورت که برای آنان نماز به سوی یک قبله یعنی کعبه شریف را قرار داده است. این همان کعبه‌ای است که خداوند تبارک و تعالی اراده کرده است ما در هر نماز به سوی آن توجه کنیم و برای خداوند متعال نماز بجا آوریم «وَمِنْ حَيْثُ خَرَجْتَ فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَحَيْثُ مَا كُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَكُمْ شَطْرَهُ» (و از هر كجا بيرون آمدى، [به هنگام نماز] روى خود را به سمت مسجدالحرام بگردان؛ و هر كجا بوديد روهاى خود را به سوى آن بگردانيد).
 
خداوند برای این نماز، فریضه وضو را قرار داده است لذا وضو جز با آب پاک صحیح نیست؛ اما اگر انسان ثروتمند باشد و بگوید من این آب را با هر چیز دیگری عوض می‌کنم، نماز او صحیح نیست. کسی که طهارتی ندارد نمازش صحیح نخواهد بود و طهارت جز با وضو امکان‌پذیر نیست. وضویی که خداوند عزوجل در کتاب خود برای آن احکام، شرایط و مبطلاتی نازل کرده است. همانگونه که در حدیثی از پیامبر اسلام(ص) آمده است.
 
همچنین خداوند تبارک و تعالی برای ما نماز جماعت، نماز جمعه و نماز عیدین (عید فطر و عید قربان) را قرار داده است. همه اینها از عوامل وحدت صفوف مسلمانان است. لذا خداوند تبارک و تعالی از ما دعوت کرده است که در نماز جماعت، نماز جمعه و نماز عیدین در اجتماعی بزرگ از امت اسلامی و در هر نقطه از کره زمین گرد هم آییم. 
 
همچنین یکی دیگر از موارد وحدت کلمه، فریضه روزه است، واجب شدن روزه، تصادفی نیست، بلکه خداوند عزوجل روزه را در ماهی واجب فرمود که بنا به فرموده او: «شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ» (ماه رمضان [همان ماه] است كه در آن قرآن فرو فرستاده شده است [كتابى ] كه مردم را راهبر و [متضمن] دلايل آشكار هدايت و [ميزان] تشخيص حق از باطل است پس هر كس از شما اين ماه را درك كند بايد آن را روزه بدارد).
 
بنابراین روزه یکی از عوامل مهم وحدت اسلامی و اجتماع صفوف و تثبیت موقعیت مسلمانان است. آنگونه که رسول خدا(ص) می‌فرماید: مؤمنان در دوستى، عطوفت و مهرورزى نسبت به هم چونان يک پيكرند؛ كه هرگاه عضوى از آن به درد آيد، ديگر اعضا را بى‌خوابى و تب فرا مى‌گيرد. 
 
رسول خدا(ص) در حدیث صحیح فرموده است: مؤمن نسبت به مؤمن مانند بناى استوارى است كه اجزاى آن، يكديگر را استحكام مى‌بخشند. سپس آن حضرت دستان خود را در هم قلاب کرد.
 
از این رو، همانطور که در علم مهندسی آمده است، یک سازه با فشار از زیر محکم نمی‌شود بلکه با فشار از سمت مخالف استوار می‌شود، آنگونه که متخصصان به ما اطلاع داده‌اند.
 
همچنین فریضه زکات نیز [از عوامل وحدت کلمه است] تا اوضاع مسلمانان با یکدیگر مساوی باشد و مسلمانان مانند یکدیگر زندگی کنند.
 
به همین دلیل فریضه نماز نیز به عنوان تکمیل کننده آمده است. دین اسلام بیش از این موارد را آورده است و زمانی که دشمن با ما روبه‌رو می‌شود باید در یک صف واحد با او به مقابله برخیزیم. کما اینکه خداوند تبارک و تعالی فرموده است:‌ «إِنَّ ٱللَّهَ يُحِبُّ ٱلَّذِينَ يُقَٰتِلُونَ فِي سَبِيلِهِۦ صَفّٗا كَأَنَّهُم بُنيَٰانٞ مَّرۡصُوصٞ» (همانا خداوند كسانى را كه در راه او صف در صف جهاد مى‌كنند چنانكه گويى بنايى آهنين‌اند دوست مى‌دارد).
 
از این رو تمامی این امور عواملی برای وحدت کلمه است و رسول خدا(ص) زمانی که وارد مدینه منوره شدند، یکی از اموری که برای ساکنان آن پایه‌گذاری کردند، برادری بین مهاجرین و انصار بود و هر مهاجر را با یکی از انصار مدینه از قبیله‌های اوس و خزرج برادر کردند تا جامعه اسلامی جامعه‌ای همراه با برادری، محبت، به هم پیوستگی، همکاری، هم‌افزایی، با هم بودن و همبستگی بین افراد جامعه اسلامی باشد.
 
لذا شایسته است ما همانگونه باشیم که خداوند در کتاب خود به ما تعلیم فرموده و پیامبر اکرم(ص) در سیره شریف خود ما را به آن هدایت فرموده است.
 
خبرنگار: اشرف بصیری
انتهای پیام
captcha