کد خبر: 4219622
تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۳
علی بهادری جهرمی:

شهید رئیسی دوگانگی ولایت فقیه و قوه مجریه را از میان برداشت

سخنگوی دولت با بیان اینکه در دولت شهید رئیسی خط دوگانه بین ولایت فقیه و قوه مجریه وجود نداشت، گفت: شهید رئیسی مسیر حرکت دولت را به ریل اصلی بازگرداند و به دلیل تعامل بالا با سایر دستگاه‌ها تعارضی بین دولت و سایر نهادها دیده نمی‌شد.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت

به گزارش خبرنگار ایکنا، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، در ویژه‌برنامه انتخاباتی سازمان بسیج دانشجویی که صبح امروز، یکشنبه ۱۳ خردادماه، در دانشگاه جامع انقلاب اسلامی برگزار شد، درباره نگاه و خط مشی دولت سیزدهم گفت: ابتدا از مراسم‌هایی که طی این چند روز در گرامیداشت شهید جمهور و سایر شهدای پرواز اردیبهشتی برگزار شد، تشکر می‌کنم. مردم یک بار دیگر نشان دادند که پای کار این نظام هستند که باید قدردان آنها باشیم.

وی با اشاره به ویژگی‌های شهید آیت‌الله رئیسی که مقام معظم رهبری نیز از جامع‌الاطراف بودن ایشان یاد کردند، افزود: آدم خوب زیاد است اما الزاما آدم خوب رئیس‌جمهور خوب نیست، این هم در ویژگی‌های فرد و هم در مسیر باید تبلور پبدا کند. اگر شخص پرورش‌یافته نباشد نمی‌تواند در این مسیر حرکت کند. شهید رئیسی در ابتدای دولت سیزدهم که با آن وضع دولت را تحویل گرفت، جهت و مسیر را به ریل انقلاب بازگرداند.  

بهادری جهرمی با اشاره به ضرورت کارآمدی واقعی و حرکت در مسیر رشد حقیقی و واقعی، اظهار کرد: اولین ویژگی شهید رئیسی باور عمیق ایشان به خدا بود. ایشان عمیقا و ذاتا به این موضوع باور داشت. تمام تصمیمات ایشان حول این باور بود. ایشان از عمق جان این موضوع را باور داشتند و این موضوع ففط در عبادت ایشان نبود. خودسازی ایشان طی سال‌های سال، ایشان را عبد واقعی خدا کرده بود. توکل ایشان به خدا و توسل ایشان به اهل‌بیت(ع) بسیار بود.

وی به ویژگی امیدواری شهید آیت‌الله رئیسی در مراحل و مراتب مختلف به دلیل مبنای محاسبه الهی ایشان اشاره و بیان کرد: ویژگی دوم ایشان این بود که عبودیت و اعتماد و اتکای به خدا را در سربازی مقام معظم رهبری و خدمت به خلق و مردم می‌دانست. ایشان این دو را دو روی یک سکه می‌دانستند. آقای رئیسی شهید خدمت زندگی کرد و زیست که اینگونه شهید شد، همانطور که شهید سلیمانی گفت باید شهید زیست تا شهید شد. 

سخنگوی دولت سیزدهم تصریح کرد: مردم‌سالاری ما همان دین‌مداری ما و دین‌مداری ما همان مردم‌سالاری ماست و این دو از هم جدا نیستند بلکه دو بال برای پرواز هستند. شهید رئیسی در شرایط اختلاف، عیار ولایت‌مداری خود را نشان داد. خیلی از اوقات به نوع تعامل ایشان با مخالفان گلایه داشتیم اما هرچه می‌گذشت بروز ولایتمداری را در کنار استمرار در مسیر حق نشان می‌داد. 

وی اضافه کرد: ساده‌زیستی و ضد فساد بودن از دیگر ویژگی‌های شهید رئیسی بود. ایشان اولین برخوردکننده با فساد بود چون ذات اون مردمی بود و در مردم بود‌. دقت کنید اگر می‌خواهیم راه خدمت ادامه پیدا کند باید فرد این ویژگی‌ها را داشته باشد‌؛ مردمی، اهل مشورت و نداشتن موارد فساد در اطرافیان و نزدیکان.

بهادری جهرمی با اشاره به ویژگی مشورت‌پذیری شهید آیت‌الله رئیسی،  بیان کرد: نایب رئیسی مجلس خبرگان، ۳۰ سال خدمت در جایگاه‌های مختلف دستگاه حاکمیتی و حضور در مسند رئیس سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضائیه و .... از جمله کارنامه فعالیت ایشان بود و ایشان با وجود این سمت‌ها، در داخل و خارج از دولت اهل مشورت بود. خدا به پیامبر(ص) امر کرده است: «و شاورهم فی الامر»؛ در ذات مشورت مزایای متفاوتی همچون احساس مشارکت در اداره امور، تجربه‌پذیری و ... نهفته است. 

سخنگوی دولت با بیان اینکه شهید رئیسی در موضوعات متعدد و جمع‌بندی مطالب مشورت می‌گرفت و با کارشناسان بحث و گفت‌وگو می‌کرد، گفت: هنگامی که ایشان تصمیم می‌گرفت توکلش بر خدا بود. مردمی بودن از دیگر ویژگی‌های ایشان بود. ایشان حافظ منافع محرومان و مستضعفان در جلسات دولت بود. 

سخنگوی دولت با اشاره به مسیر و عملکرد دولت شهید آیت‌الله رئیسی، تصریح کرد: خط دوگانه بین ولایت فقیه و قوه مجریه در دولت سیزدهم دیده نمی‌شد و شهید رئیسی این قوه را به ریل اصلی بازگرداند و حتی به دلیل تعامل بالا تعارضی بین دولت و سایر نهادها دیده نمی‌شد. اگر می‌خواهید خط رئیسی ادامه پیدا کند نمی‌توان تنها به خود و اطرافیان و دولت اتکا کرد بلکه رئیس‌جمهوری جامع الاطراف است که سپاه، ارتش و ... را در دولت بیاورد و در وسط آنها مردم را قرار دهد؛ یعنی در عین استقلال نهادها و اختلاف نظرها، تعامل‌پذیر باشد. همین تعامل‌پذیری بالا و ایجاد حاکمیت منسجم در کشور نتیجه‌اش انطباق دیپلماسی و میدان شد که شما اوج آن را در حوزه دفاعی و عملیات وعده صادق دیدید اما بدانید انطباق دیپلماسی و میدان تنها محدود به حوزه دفاعی نشد بلکه در حوزه اقتصادی، پزشکی و فرهنگی هم وجود داشت.

وی با اشاره به نجات سیاست خارجی از نگاه تک‌وجهی به عرصه بین‌ المللی که در ۱۰ سال گذشته در حوزه سیاست خارجی وجود داشت، گفت: سیاست چند جانبه‌گرایی و همسایه‌گرایی با حلم و تدبیر در حوزه سیاست خارجی انجام شد این امر نیز برخلاف خواست بازیگران خارجی و بازی کردن در زمین سوخته و شکست خورده رقیبان داخلی در نگاه به دنیای خارجی بود. دیپلماسی همسایگی در این سه سال تغییر کرد و تعاملات بین‌المللی محدود شده دولت در ۱۰ سال گذشته احیا شد. زبان آقای رئیسی در تعامل با دنیا اینگونه بود که در حوزه دیپلماسی پیروز میدان هستیم و همین شد که آقای اسدی دیپلمات کشور، را از زندان نجات می‌دهیم و به کشور باز می‌گردانیم. همچنین در این دوره با بسیاری از  کشورهایی که رابطه محدود داشتیم یا اصلا رابطه نداشتیم، ارتباط برقرار شد. فروش دو میلیون بشکه نفت و افزایش کشتی‌های نفت‌کش جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم‌ها و فشارهای مضاعف و مانع تراشی‌ها و ... از دیگر دستاوردهای سیاست خارجی دولت شهید رئیسی بود؛ اینها همه مصادیق زبان آیت‌الله رئیسی در تعامل با جهان بود چون به جای باور به کدخدا یه مردم باور داشت.  

سخنگوی دولت با اشاره به حوزه تجارت غیردولتی و نفتی کشور در دولت سیزدهم، گفت: با اقدامات شهید امیرعبداللهیان که قطعا ذیل رهبری ولی‌فقیه و با اجرای رئیس جمهور شهید انجام شد رکورد تجارت در عرصه تجارت‌ خصوصی و مردمی در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ شکسته شد. 

وی با بیان اینکه ایشان مرد تکمیل طرح‌های نیمه تمام بود، گفت: البته طرح‌هایی نیز در این دولت نیمه‌تمام است. احیای کارخانه‌های نیمه فعال و اهتمام به شرکت‌های دانش‌بنیان، اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان، افزودن تخت‌های بیمارستانی و ریل و راه‌آهن، خریداری بیش از ۵۰ فروند هواپیما از جمله اقدامات این دولت بود.‌ ایشان نشان داد کلید حل مشکلات از درون است نه چشمداشت به خارج‌. لذا در حوزه عملکرد دولت باید گفت خدمات آقای رئیسی در این سه سال با ده‌ها سال قبل قابل مقایسه نیست.

بهادری جهرمی بیان کرد: ارزش حجم خدمات ایشان بیش از ۳ سال برای آینده است. ایشان با بازگشت به مردم و فعال کردن موتور متحرک کشور و بازگشت ما می توانیم و نگاه‌های اصیل و آرمانی حضرت امام راحل و ساخت زیرساخت‌های مادی و نرم‌افزاری و گفتمانی، نفس تازه‌ای به جان انقلاب انداختند که قطعا این امر با هدایتگری خوب رهبر معظم انقلاب و سربازی مورد تمجید شهید آیت‌الله رئیسی بود.  

سخنگوی دولت سیزدهم تصریح کرد: ما باید سعی کنیم شهید جمهور و عملکر ایشان را خوب بشناسیم و به دیگران معرفی کنیم و نگذاریم برخی بدنامی‌های خودشان را به نام دولت ایشان و تورم‌های بالا و رکود اقتصادی وحشتناک را که برای دولت سیزدهم به ارث گذاشتند و اینک در وضعیت درمان قرار گرفته است به نام شهید رئیسی بنویسند. ایشان جهاد کرد تا این مسائل با ریل‌گذاری در مسیر حقیقی قرار گیرد. 

بهادری جهرمی در پایان اظهار کرد: ملتی که اینگونه در مراسم تشییع و بزرگداشت شهید جمهور و هیئت همراه ایشان شرکت کردند خیلی محکم به جهان و افرادی که در داخل مسیر غلط را می‌پیمایند، گوشزد کردند حتما بهترین حمایت کننده و حفاظت‌کننده از این راه خواهند بود.

انتهای پیام
captcha