کد خبر: 4219666
تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۲۲
سلامت در حج/ 15

پیشگیری از سرماخوردگی در حج + فیلم

سرمای کولرهای هتل‌ها در تلاقی با گرمای شدید فضای بیرون زائران حج را مستعد بیماری‌های تنفسی و سرماخوردگی می‌کند که با تمهیداتی می‌توان از آن پیشگیری کرد.

طاهر درودی، معاون حج و عمره مرکز پزشکیسلامتی نعمتی متعالی است که در اسلام بر حفظ آن بسیار توصیه شده است. انسان سالم است که می‌تواند بر انجام عبادات مداومت داشته و از فیض زیارت و عبادت حظ وافر ببرد و با خدمت به خلق ثواب بندگی حقیقی را برای آخرت خود ذخیره کند.
 
نعمت سلامتی همیشه شیرین است، اما اهمیت این نعمت در مراسم و مناسک دینی بیش از پیش نمایان می‌شود. خبرگزاری ایکنا با توجه به اهمیت مقوله بهداشت و سلامت زائران در حج به تهیه درس‌گفتار‌هایی در این زمینه اقدام کرده است.
 
در این درس‌گفتار‌ها طاهر درودی، معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر و مدیر عملیات پزشکی حج ۱۴۰۳ به ارائه توصیه‌های بهداشتی و پزشکی پرداخته است. مشاهده و مطالعه این درس‌گفتار‌ها کمک شایانی به تجربه حجی روان و مطلوب می‌کند.

طاهر درودی در بخش پانزدهم این درس‌گفتار‌ها به موضوع «پیشگیری از سرماخوردگی» می‌پردازد که در ادامه می‌بینیم و می‌خوانیم.

یکی از مشکلاتی که معولاً در حج اتفاق می‌افتد تفاوت دمایی بین هتل، اماکن سرپوشیده و فضای بیرون است. زائران در حج یک زندگی اجتماعی جدید را با سه، چهار یا پنج نفر دیگر در یک اتاق تجربه می‌کنند که تازه با آنها آشنا شده‌اند و قطعاً این افراد طبع، عادات و خصوصیات مختلفی دارند(برخی گرمایی و برخی سرمایی هستند) و هماهنگی زندگی اجتماعی ممکن است برای این افراد سخت‌ باشد که صبر و تحمل در این زمینه کمک کننده است.

اما نکته بسیار مهم بحث تفاوت دمایی، امکان سرماخوردگی است. زائران در هتل‌ها کولرهای خنک و مناسبی دارند ولی به محض ورود به خیابان شرایط بسیار گرم و خسته‌کننده‌ای را تجربه می‌کنند. زائران به محض اینکه وارد وسایل نقلیه می‌شوند باز هم کولرها روشن و خنک هستند و وقتی از وسایل نقلیه پیاده می‌شوند دوباره با هوای گرم مواجه می‌شوند.

این گرم و سرد شدن مکرر و متعدد موجب می‌شود زائران مستعد ابتلا به بیماری‌های تنفسی یا سرماخوردگی شوند.

مهم‌ترین توصیه ما به زائران این است که ترجیحاً در طول حضورشان در اتاق تا حد ممکن یا کولر روشن نکنند و یا کولر را روی دمای مناسب 25 یا 26 درجه قرار دهند.

گاهی می‌بینیم زائران دمای کولر را روی درجه 17، 18 یا 20 می‌گذارند و اتاقشان بسیار سرد شده و مشکلاتی ایجاد می‌کند. پس پیشنهاد ما این است که اگر برای زائران امکان‌پذیر است زمانی که خارج از اتاق هستند کولرها روشن باشد و به محض ورود به اتاق کولرها را خاموش کنند تا شرایط مناسب هوایی در اتاق وجود داشته باشد.

همچنین به دلیل تجمع افراد اگر در هتل مقدور است ترجیحاً یک تا دو ساعت در روز پنجره اتاق‌ها باز باشد تا تبادل هوایی اتفاق بیفتد و نکته بسیار مهم دیگر این است که اگرچه مصرف آب فراوان را بسیار توصیه می‌کنیم اما مصرف آب سرد را توصیه نمی‌کنیم و زائران بهتر است آبی که به صورت یخ‌زده در یخچال گذاشته می‌شود یا در فریزر وجود دارد و یا آب و شربتی که تکه‌های یخ در آن غوطه‌ور است را مصرف نکنند؛ اما مصرف آب خنک در دمای معمولی یخچال مورد قبول است و مصرف آن برای جلوگیری از گرمازدگی پیشنهاد می‌شود. 

انتهای پیام
captcha