کد خبر: 4220691
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۹
اندیشمند مالزیایی در وبینار ایکنا:

«خیرُ اُمةٍ» در مورد امت اسلامی محقق نشده است + فیلم

عزمی عبدالحمید گفت: از دیدگاه قرآن، امت اسلامی باید در جهان نمونه باشد. اما واقعیت این است که امروز عبارت «خیرُ اُمةٍ»(بهترین امت) در مورد امت اسلامی محقق نشده است. از همین رو بسیار به موقع است که در شرایطی که به موسم حج نزدیک می‌شویم بر روی معنای حج و فلسفه آن تأمل کنیم؛ جایی که قرار است در آنجا نه تنها در حرف که در عمل نیز مفهوم وحدت را در همه ابعاد زندگی تحقق بخشیم.

به گزارش ایکنا، وبینار بین‌المللی «حج، قرآن‌محوری و همدلی با غزه» به همت ایکنا و با محوریت شعار حج سال ۱۴۰۳؛ «حج؛ قرآن‌محوری، همدلی و اقتدار امت اسلامی و دفاع از فلسطین مظلوم» که از سوی شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت تعیین شده است، همزمان با موسم حج سال جاری صبح امروز دوشنبه، ۲۱ خرداد برابر با سوم ذی‌الحجه برگزار شد.

 چالش‌های مهم جهان اسلام و امت اسلامی و به‌ویژه مردم مظلوم فلسطین و حمایت از مبارزات آنان علیه اشغالگران صهیونیست مبتنی بر آموزه‌های متعالی قرآن کریم، آثار عملیات طوفان الاقصی در زنده نگاه داشتن مسئله فلسطین و ضرورت تأکید بر برائت از دشمنان صهیونیستی در مراسم حج سال جاری از جمله موضوعات مطرح شده در سخنرانی کارشناسان حاضر در این رویداد بود.

دکتر محمدعلی آذرشب، استاد تمام دانشگاه تهران؛ عزمی عبدالحمید، رئیس دبیرخانه شورای سازمان‌های اسلامی مالزی؛ شیخ غازی حنینه، رئیس مجمع علمای مسلمان لبنان؛ قدیر آکاراس، رئیس اتحادیه علمای اهل بیت(ع) ترکیه و جان آندرو مورو، اسلام‌شناس و تازه‌مسلمان آمریکایی سخنرانان حاضر در این وبینار بودند.

عزمی عبدالحمید، رئیس دبیرخانه شورای سازمان‌های اسلامی مالزی در سخنان خود در این وبینار تصریح کرد: قرآن کریم مهمترین منبع و مرجع امت اسلامی برای غلبه بر چالش‌های درونی و بیرونی امت اسلامی از جمله پایان دادن به نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در غزه است. مسلمانان باید از فرصت حج استفاده کرده و وحدت و همبستگی خود را به نحوی که قرآن از آنان خواسته است عملی سازند.

در ادامه ویدئوی سخنرانی عزمی عبدالحمید، اندیشمند مالزیایی را با زیرنویس فارسی مشاهده می‌کنید:

متن سخنان رئیس دبیرخانه شورای سازمان‌های اسلامی مالزی به شرح زیر است:

از اینکه من را به این وبینار با موضوع «حج قرآنی، همدلی و اقتدار امت اسلامی در دفاع از فلسطین مظلوم» دعوت کردید سپاسگزارم.

مطمئنا این یک موضوع مهم است و من فکر می‌کنم که بسیار به موقع است که ما در این برهه از زمان، به مهمترین مرجع و منبع خود که قرآن کریم است مراجعه کنیم. امروز امت اسلامی در وضعیت بسیار وخیمی به سر می‌برد. ما تقریباً در هر گوشه از جهان با پایمال شدن حقوق خود روبه‌رو هستیم و شاهد سرکوب مسلمانان در همه جا هستیم. وضعیت امت اسلامی بسیار از آنچه باید باشد به دور است. اکنون ما از قرآن در زندگی روزمره خود الهام می‌گیریم که می‌فرماید مسلمانان به عنوان یک جامعه نمونه در جهان چگونه باید باشند. در قرآن کریم آمده است: کنتم خیر امه اخرجت للناس تامرون بالمعروف و تنهون عن المنکر (آل عمران، 110).
 
از دیدگاه قرآن، امت اسلامی باید در جهان نمونه باشد. فرقی نمی‌کند مسلمانان از هر نژادی، عرب، مالزیایی، ژاپنی، چینی یا هندی چه در کشورهای مسلمان و چه در کشورهای غیرمسلمان باید الگو باشند. اما واقعیت این است که امروز عبارت خیر امة (بهترین امت) در مورد امت اسلامی محقق نشده است. پس ما باید فکر کنیم چرا این اتفاقات برای امت اسلامی می افتد و چرا امت اسلامی در جهان نمونه نیست. از همین رو بسیار به موقع است که در شرایطی که به موسم حج در ماه ذی الحجه امسال نزدیک می‌شویم این مسئله را بررسی و بر روی معنای حج و فلسفه آن تأمل کنیم؛ جایی که قرار است در آنجا نه تنها در حرف که در عمل نیز مفهوم وحدت را در همه ابعاد زندگی تحقق بخشیم.
 
مسلمانان جهان با هم در مکه مکرمه و مدینه منوره بر این اساس که باید برادری و اخوت بین همه مسلمانان جهان را نشان دهیم جمع می‌شوند. ما اینجا در مقابل کعبه و جایی هستیم که به خداوند سبحانه و تعالی بگوییم ما یکی هستیم. این دعوت قرآن و بسیار روشن است.
 
این فعال اسلامی مالزیایی در ادامه گفت: البته چالش‌ها وجود دارند؛ ما با چالش‌های زیادی در زندگی خود روبه‌رو هستیم؛ از اقتصاد گرفته تا سیاست، آموزش و پروش، مدیریت، حکومتداری. قطعاً می‌دانیم که ضعف‌هایی در درون امت داریم. ما همچنین چالش‌هایی داریم که از بیرون و از سوی دشمنان و مخالفان امت اسلامی است که دائماً در حال برنامه‌ریزی هستند تا اسلام و مسلمانان را در جهان تحقیر کنند.  
 
وی ادامه داد: هر چه که باشد ما الزاماتی داریم. چالش‌ها را نباید نادیده گرفت. باید با کمک قرآن به عنوان مرجع اصلی دین خود با آنها مقابله کنیم. قدرت ما از قرآن است ما باید قرآن را بفهمیم و آن را وارد زندگی اجتماعی خود کنیم. باید تأکید کنیم که مرکزیت قرآن برای تحقق وحدت اسلامی کاملاً روشن است. هیچ ابهامی در این زمینه وجود ندارد و وحدت امت اسلامی با تمسک به قرآن کریم و سنت پیامبر(ص) حاصل می‌شود.
 
ما می‌دانیم که این وضعیت ساده نیست که فقط به حرف بگوییم باید متحد باشیم. باید عوامل تفرقه و تشتت را پیدا کنیم. ما در زمینه رهبری امت اسلامی مشکلاتی داریم؛ در زمینه سازماندهی خود مشکلاتی داریم؛ ما حتی در زمینه فرهنگ و سبک زندگی خود مسائلی داریم.
 
ما مورد هجوم سلطه و تأ‌ثیرگذاری غرب هستیم. بنابر این باید بر آنها غلبه کنیم. به همین دلیل است که ما نیاز داریم برای غلبه بر مشکلات به مهمترین منبع خود یعنی قرآن مراجعه کنیم تا با چالش اصلی امروز امت مقابله کنیم. چالشی که از هفت دهه قبل آغاز شده است. چرا موضوع فلسطین به واسطه رژیم غیر قانونی اسرائیل به یک غده سرطانی برای امت تبدیل شده است. بدون اتحاد امت ما نمی‌توانیم فلسطین را آزاد کنیم؛ نمی‌توانیم از مسجد الاقصی حفاظت کنیم. تفرقه نه فقط در سازماندهی امت اسلامی، بلکه در بین روشنفکران، دانشگاهیان و محققان ما و همچنین سیاستمداران وجود دارد.  
 
من فکر می‌کنم مسئله درست این است که وظیفه آزادسازی فلسطین بر دوش تک تک مسلمانان جهان است نه تنها اعراب یا شهروندان فلسطین بلکه امت اسلامی باید این مسئولیت آزادسازی و دفاع از فلسطین و البته مسجد الاقصی را بر عهده بگیرد که مسئله اصلی در قضیه فلسطین است. برای ما بسیار مهم است که فکر کنیم چرا نتوانسته‌ایم با موفقیت در برابر صهیونیسم بایستیم؛ رژیمی که هر کاری می‌خواهد انجام می‌دهد و دست به کشتار و نسل‌کشی می‌زند و هزاران نفر را قتل عام کرده است و مانع از دسترسی به کمک‌های انسانی می‌شود و فلسطینیان با یک رژیم آپارتایدی به نام اسرائیل روبه‌رو هستند. اما مسلمانان که به لحاظ تعداد بسیار بیشتر هستند نتوانسته‌اند با رژیم اشغالگر اسرائیل مقابله کنند.
 
به همین دلیل باید فکر کنیم. چرا ما که سازمان بین‌المللی زیادی مانند سازمان همکاری اسلامی و سازمان‌های دیگری در سطح بین‌المللی داریم نتوانستیم خود را به نحوی سازماندهی کنیم که برای اعاده حقوق مسلمانان فلسطین و همه مسلمانان تحت ستم در همه جا فشار بیاوریم. حال اگر خود را با غیرمسلمانان مقایسه کنیم سناریوی بسیار شوکه‌کننده‌ای را در برابر خود می‌بینیم که هرگز قبلاً ندیده‌ایم و بی‌سابقه است. 
 
در میان بحران و نسل‌کشی غزه می‌بینیم مردم در هر گوشه از جهان به خیابان‌ها می‌آیند و بر دولت‌های خود فشار می‌آورند تا این خشونت‌ها و خونریزی‌های رژیم اسرائیل را متوقف کنند. ما شاهد حضور صدها هزار نفر در راهپیمایی‌ها از لندن تا سیدنی بودیم یک خیزش عظیم که نه تنها در پایتخت کشورها بلکه در شهرهای کوچک هم به پا شده است.
 
اخیراً جنبش دانشجویان دانشگاه کلمبیا در آمریکا به صدها دانشگاه دیگر سرایت کرده و دانشجویان علیه این جنگ برخاسته‌اند و به آمریکا اعتراض می‌کنند که جنبش صهیونیستی از نفوذ این دولت استفاده کرده تا از اسرائیل دفاع کند و به این رژیم اجازه دهد به خشونت‌های خود و نسل‌کشی که شاهد آن هستیم ادامه دهد. 
 
اسرائیل از هیچ‌یک از قطعنامه‌های سازمان ملل تبعیت نکرده و آمریکا در این هفت دهه از اسرائیل محافظت کرده است. آمریکا به این رژیم اجازه اشغالگری داده و همه نوع سلاح در اختیار آنها قرار داده و همه نوع حمایت مالی از آنها کرده تا اسرائیل اشغالگری را در همه جای سرزمین‌های فلسطینی ادامه دهد. اکنون قرآن از ما خواسته است که تنها نظاره‌گر نباشیم و در این مبارزه مشارکت کنیم. قرآن از ما خواسته تا فعالانه در این مبارزه شرکت کنیم. وقتی درباره جهاد صحبت می‌کنید؛ وقتی درباره مبارزه برای حق و عدالت و حقوق مسلمانان صحبت می‌کنید وقتی موضوع بازگشت فلسطینیان به سرزمین‌شان مطرح می‌شود می‌بینیم که سرزمین فلسطین در قرآن ذکر شده است: «الذی بارکنا حوله لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا». یعنی این سرزمین مقدس جایی است که بیت المقدس در آنجاست که مسجد مقدس الاقصی در آن قرار دارد.
 
بنابر این فراخواندن مسلمانان برای اتحاد و شرکت در این مبارزه برای آزادسازی فلسطین باید به صورت عملی دیده شود. آخرین نکته درباره این موضوع این است که ما با یک چالش بزرگ روبه‌رو هستیم؛ به حمایت فوری از مبارزه فلسطینیان نیاز داریم تا بار دیگر فلسطینیان آزاد شوند و مالکیت الاقصی بار دیگر به مسلمانان بازگردانده شود و ما باید به منبع اصلی اتحاد امت اسلامی که قرآن کریم است برگردیم.
 
امیدوارم که همه مسلمانان درک کنند که ما مسئولیت‌هایی داریم و هیچ مسلمانی بهانه‌ای ندارد. باید نقش خود را ایفا کنیم به تنهایی یا به عنوان یک گروه یا یک ملت که دعوت قرآن را اجابت کنیم که با قدرت متحد شویم و آماده باشیم تا از حقوق خود دفاع کنیم و در هر کاری که می‌کنیم الگو باشیم تا اسلام دین همه مردم جهان شود و همه برای صلح جهانی به اسلام روی بیاورند. 
 
انتهای پیام
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴۰۳/۰۳/۲۲ - ۱۰:۰۷
0
0
احسنت
captcha