جنایت در اردوگاه النصیرات؛ نتیجه حمایت‌های آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی
کد خبر: 4220757
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۴
کنعانی در نشست خبری مطرح کرد:

جنایت در اردوگاه النصیرات؛ نتیجه حمایت‌های آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری درباره حمله وحشیانه رژیم صهیونیستی به اردوگاه النصیرات گفت: این جنایت نتیجه سکوت و حمایت‌های بی‌چون‌وچرای آمریکا و غرب از رژیم جنایتکار اسرائیل است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه

به گزارش خبرنگار ایکنا، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، صبح امروز، 21 خرداد ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه، درباره حمله وحشیانه رژیم صهیونیستی به اردوگاه النصیرات گفت: حملات وحشیانه اخیر رژیم صهیونیستی به شدت محکوم است و نهادهای بین‌المللی باید اقدام فوری انجام دهند تا ماشین جنگی این رژیم متوقف شود. در بسیاری از گزارش‌ها اینگونه مطرح شده که نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا و انگلیس هم در این عملیات نقش داشتند و به شهادت رسیدن 274 فلسطینی در این حمله وحشیانه یک آبروریزی بزرگ برای رژیم صهیونیستی است.

وی افزود: بیش از هشت ماه است که مردم مظلوم غزه با حمایت‌های بی‌چون‌‎وچرای آمریکا تحت شدیدترین مظالم قرار گرفته‌اند و هیچ‌گونه علائمی از جدیت آمریکا در برقراری آتش‌بس در نوار غزه وجود ندارد چون اگر جدیت داشته باشد از ارسال تسلیحات به رژیم صهیونیستی سر باز می‎‌زد و یا زرادخانه‌های تسلیحاتی این رژیم را تأمین نمی‌کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی در این هشت ماه مهمترین عامل تشدید رفتارهای جنایت‌آمیز این رژیم محسوب می‌شود. مجامع و دولت‌ها و کشورها می‌بایست به وظایف قانونی و حقوقی خود نسبت به مسئله فلسطین مجدانه عمل کنند و سکوت در پیش نگیرند.

کنعانی درباره اقدامات انتخاباتی سفارتخانه‌ها در خارج از کشور و نقش آنها در پرشور برگزار شدن انتخابات ریاست جمهوری گفت: ملت ایران در سوگ شهادت رئیس‌جمهور خدوم خود قرار دارند و با این سوگ به استقبال برگزاری انتخابات پرشور خواهند رفت و نقش سفارتخانه‌ها و دستگاه دیپلماسی در حضور پرشور و مشارکت حداکثری شهروندان ایرانی خارج از کشور نقش بسزایی است و به همین منظور اقدامات اولیه و برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده‌اند. با هماهنگی وزارت کشور کمیته و ستاد برگزاری انتخابات در خارج از کشور در وزارت خارجه و با مسئولیت آن شکل گرفته و دستورالعمل‌های لازم در این زمینه صادر شده و به نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی ابلاغ شده‌اند.

وی افزود: همچنین معاون کنسولی وزارت خارجه از نمایندگی‌های کنسولی بازدید داشته و مقدمات برگزاری یک انتخابات پرشکوه در خارج از کشور فراهم شده است. وزارت امور خارجه معتقد است شهروندان ایرانی حق حضور حداکثری در انتخابات را دارند و باید در شرایط آسان رأی خود را به صندوق بیندازند. کمیته‌هایی هم در وزارت خارجه ذیل کمیته مرکزی برگزاری انتخابات در خارج از کشور تشکیل شده‌اند و همچنین با کشورهای حوزه مأموریتی سفرا به منظور ایجاد شرایط مناسب و امن هماهنگی‌های لازم صورت پذیرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اقدامات کنسولی وزارت امور خارجه در خصوص مراسم اربعین اظهار کرد: به این منظور کمیته‌ای در خصوص اربعین را در وزارت خارجه تشکیل داده‌ایم  و جلسات مختلفی با ستاد مرکزی اربعین برگزار شده و با کنسولگری‌های کشورمان در عراق هماهنگی‌های لازم انجام شده و شرح وظایف آنها ابلاغ شده است و مذاکرات لازم با مقامات دولت عراق صورت گرفته است و لذا از ماه‌ها پیش عملاً خودمان را برای کمک مؤثر به برگزاری باشکوه مراسم و حماسه پیاده‌روی اربعین آماده کرده‌ایم.

کنعانی در پاسخ به پرسشی پیرامون استعفای دو عضور کابینه جنگ رژیم صهیونیستی اظهار کرد: این استعفاها نشان از فروپاشی داخلی و عدم دستیابی این رژیم به اهداف تعریف‌شده خود در حملات هشت ماهه علیه مردم مظلوم غزه دارد. البته قاتل، قاتل است و فرقی میان آنها نیست و تغییر چند قاتل و جنایتکار در ترکیب کابینه و جایگزین شدن با جنایتکاران جدید تغییری در رفتارهای رژیم صهیونیستی ایجاد نمی‌کند.
 
وی درباره آمادگی رژیم صهیونیستی برای انجام عملیات بزرگ علیه لبنان گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه از صلح، ثبات و امنیت منطقه حمایت کرده و این سیاست قاطعانه نظام اسلامی است. امروز جهان اعتراف کرده که رژیم صهیونیستی مهم‌ترین عامل تهدید صلح و ثبات در منطقه و‌ همچنین عامل اصلی بروز جنگ محسوب می‌شود. پس از هشت ماه به همه اثبات شده رژیم صهیونیستی درصدد دامن زدن به جنگ و ناامنی و گسترش دامنه‌های جنگ به دیگر مناطق است و لذا ضرورت دارد تهدیدات این رژیم علیه لبنان از سوی جامعه جهانی و سازمان ملل به شدت محکوم شود و از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری کنند. معتقدیم به منظور تقویت ثبات و امنیت در منطقه و کنترل دامنه‌های جنگ باید هرچه سریع‌تر آتش‌بس فوری در غزه اجرا شود و باید تأکید کرد دولت، ملت و ارتش لبنان حق هرگونه پاسخ به اقدامات متجاوزانه و تحریک‌آمیز رژیم صهیونیستی را دارند.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره تمایل بحرین به از سرگیری روابط با ایران گفت: ضمن تشکر از مواضع دولت بحرین در ابراز همدردی با ایران و اعزام هیئتی به کشورمان به منظور حضور در مراسم ادای احترام به شهدای خدمت، مواضع و دیدگاه‌های دولت بحرین ازجمله اظهارات پادشاه این کشور درباره روابط با ایران را شنیدیم و این را محل اهتمام و توجه در مسیر مدیریت و ازسرگیری روابط سیاسی دو کشور قرار خواهیم داد.
 
کنعانی در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره دستگیری خبرنگاران ایرانی که به منظور پوشش مراسم حج به عربستان اعزام شده بودند، گفت: از همان ابتدا که این اتفاق رخ داد، سرکنسولگری کشورمان در جده پیگیر موضوع شد و بلافاصله نمایندگی سیاسی و کنسولی در این باره فعال شدند و حتی سفیر ما شخصاً به این موضوع ورود پیدا کرد و با سفیر عربستان در تهران گفت‌وگوهای لازم را انجام دادیم تا مشکل رفع شود. مقامات دولت عربستان دلایلی را مطرح کردند و ما این دلایل را سوءتفاهم عنوان کردیم ولی متأسفانه تلاش‌های ما نتیجه‌بخش نبود و در نهایت این خبرنگاران به کشور بازگشتند.
 
وی درباره گفت‌وگوهای دیپلماتیک ایران و مصر برای برقراری روابط گفت: تا قبل از شهادت آقای امیرعبداللهیان روند گفت‌وگوهای دیپلماتیک میان تهران و قاهره در عالی‌ترین سطح قرار داشت و این گفت‌وگوها همچنان ادامه دارد و رفع موانع همواره مورد تأکید دو طرف است و امیدواریم که این تلاش‌ها نتایج مطلوبی در پی داشته باشد.
 
سخنگوی وزارت خارجه درباره اعمال فشار غرب در مسئله مذاکرات هسته‌ای و فشار بر آژانس گفت: اقدامات غرب در فشار بر آژانس و شورای حکام غیرسازنده است. غرب باید بداند در ارتباط با موضوع هسته‌ای و برجام متهم اول و آخر خود آنها هستند. این‌گونه اقدامات وجاهت قانونی ندارد و با منطق سیاسی قابل پذیرش نیست و لذا بهتر است به جای اتهام‌زنی علیه ایران متوجه مسئولیت‌های خودشان باشند. ایران به قوانین و معاهدات بین‌المللی متعهد و پایبند بوده و هست و در چارچوب قوانین آژانس و موافقتنامه پادمان و ان.پی.تی عمل کرده و به اجرای توافقات با آژانس همچنان پایبند است.
 
وی در ادامه افزود: متأسفانه فشارهای سیاسی برخی طرف‌های غربی باعث منحرف کردن آژانس از کارکرد و فعالیت‌ حرفه‌ای خود شده و فعالیت‌های آژانس را تحت تأثیر قرار داده است.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان در پاسخ به سؤالی درباره احتمال فعال شدن مکانیسم ماشه گفت: در اینجا نمی‌‎خواهم از رفتارهای اخیر برخی کشورهای غربی نیت‌خوانی کنم، ولی ایران در چارچوب حقوق و تکالیف خود عمل خواهد کرد و به رفتارهای سازنده عکس‌العمل و پاسخ سازنده نشان می‌دهد ولی در مقابل رفتارهای غیرسازنده از حق مسلم و قانونی خود در چارچوب سازوکارهای تعیین‌شده حقوقی و بین‌المللی صیانت خواهد کرد.
انتهای پیام
captcha