تشکیل «صنف بنایان و معماران دوران اسلامی» پشت کتابفروشی‌ها
کد خبر: 4220955
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۷
به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

تشکیل «صنف بنایان و معماران دوران اسلامی» پشت کتابفروشی‌ها

کتاب «صنف بنایان و معماران دوران اسلامی(آداب، اندیشه‌ها و حیات حرفه‌ای)» اثر جعفر طاهری منتشر شد.

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کتاب «صنف بنایان و معماران دوران اسلامی(آداب، اندیشه‌ها و حیات حرفه‌ای)» اثر جعفر طاهری است که در پژوهشکده اسلام تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۴۱۸ صفحه به چاپ رسید. 
 
بیش از دو قرن از مطالعه علمی تاریخ معماری دوران اسلامی و بررسی زمینه‌های مختلف شکل‌گیری این میراث کهن می‌گذرد اما اصحاب معماری و تشکیلات صنفی آنها کمتر در کانون توجه پژوهشگران بوده‌اند. اصحاب معماری غالباً از دریچه میراث گسترده آثار معماری در سراسر جهان اسلام برای ما شناخته شده‌اند و در پشت همین میراث هم پنهان مانده‌اند. شواهد اندک تاریخی، فقدان نوشته‌ای درباره معماری و کتمان و حفظ اسرار حرفه‌ای از جمله دلایلی است که بر این گمنامی افزوده است.
 
این کتاب، مقدمه‌ای بر شناخت آداب، اندیشه‌ها و روش زندگی حرفه‌ای بنّایان و معماران ایران در این دوران است. در این تحقیق بر آنیم تا از دریچه متون تاریخی، پیشینه اصناف پیشه‌وری در جهان اسلام، آداب و اندیشه‌های اصحاب معماری و سرشت درونی صنف بنایان و معماران را بررسی کنیم. 
 
انتظار می‌رود بررسی ابعاد فرهنگی - اجتماعی این صنف، فهم وسیع‌تری از راه و رسم نانوشته معماری و معماری ورزی پیشینیان فرا روی محققان بگشاید.
 
علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.
انتهای پیام
captcha