کد خبر: 4225850
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۵
امیردریادار سیاری:

سیطره دشمن بر تفکری تهی از آموزه قرآنی است

معاون هماهنگ‌کننده ارتش در آئین اختتامیه بیست‌وچهارمین دوره مسابقات قرآن بانوان شاغل، همسران و فرزندان و اعضای وابسته به ستاد آجا گفت: در برابر هجمه دشمن باید متوسل به آموزه‌های قرآنی و عاشورایی بود، چرا که هر جا تفکرات تهی از این آموزه‌ها باشد، سیطره دشمن بیشتر خواهد بود.

سیطره دشمن بر تفکری تهی از آموزه قرآنی استبه گزارش خبرنگار ایکنا، مراسم اختتامیه بیست‌وچهارمین دوره مسابقات قرآن کریم بانوان شاغل، همسران، فرزندان و اعضای وابسته ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران، پیش از ظهر امروز سه‌شنبه 19 تیر با حضور امیر دریادار حبیب‌الله سیاری؛ معاون هماهنگی آجا در تالار ارکیده مجتمع فرهنگی رفاهی شهید قرنی برگزار شد.
 
معاون هماهنگی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مراسم با  تسلیت ایام سوگواری شهادت امام حسین(ع) به نتایج ارزشمند برگزاری رویدادهای قرآنی در عرصه فعالیت‌های مؤثر و انسان‌ساز در نهاد ارتش اشاره کرد و گفت: امیدوارم که این مسیر پرقدرت از قبل به پیش رفته و هرساله شاهد تعلیم و تربیت قرآنی طیف وسیعی از خانواده‌های ستاد ارتش به ویژه نوجوانان و جوانان این خانواده بزرگ باشیم و در این راه به ویژه ستاد ارتش توانمندی بیشتری از خود را به منصه ظهور رساند.
 
سیاری به توسعه روزافزون و چشمگیر ابعاد معنوی در میان اعضای خانواده‌های ارتش اشاره کرد و گفت: یکی از این ابعاد که به عنوان شاخص در بدنه ارتش و در سایه تعلیم و تربیت دینی و قرآنی جاری و ساری است، برگزاری این قبیل مسابقات است. امیدواریم رشد کمی روزافزونی را نیز داشته باشد، چرا که همه اقدامات پشتیبانی از آن به عمل آمده و برنامه‌ریزی‌های جامعی برای آن صورت گرفته تا علاوه بر حفظ جایگاه، شأن و منزلت این چنین رویدادهایی، شاهد شکوفایی و رشد روزافزون کیفی آنها نیز باشیم.

عاشورا فرهنگ است

معاون هماهنگی ارتش تصریح کرد: امسال 1385 سال از واقعه عاشورا می‌گذرد. در این مدت در طول تاریخ شاهد اتفاقات و رویدادهای گوناگون بوده‌ایم که بسیاری از آنها در گذر زمان به دست فراموشی سپرده شده‌اند، اما عاشورا با وجود گذشت، این همه زمان همچنان ماندگار است، اما باید دید که دلیل مانایی این واقعه چیست؟ که البته باید گفت علت اصلی ماندگاری عاشورا، آن است که طبق فرمایش رهبری، این رویداد یک حادثه نیست، بلکه یک فرهنگ است، با همه ارزش‌های انسانی و متعالی در آن که با گذشت زمان هیچگاه رنگ نباخته و خاصیت خود را از دست نمی‌دهد.
 
امیر دریادار سیاری عاشورا را نماید از فرهنگ‌های مختلف داشت و گفت: این واقعه عظیم را باید نماد مقاومت، نماد بصیرت، نماد وفا و صدق، نماد پیروزی حق بر باطل، نماد نگاهی به انسانیت و برتری نظام دینی بر سایر ارزش‌های دنیوی دانست که مسلماً فرهنگی با این میزان نماد و نماهای دیگر به چنان عظمتی دست پیدا خواهد کرد که ماندنی خواهد بود.
وی تأسی انقلاب اسلامی به چنین مظاهر فرهنگی و نمادهای ارزشی و انسانی عاشورا را رمز موفقیت آن دانست و گفت: تمسک به چنین فرهنگی است که موجب می‌شود بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در برابر دستگاه عظیم نظامی، تبلیغاتی و رسانه‌ای و اطلاعاتی دشمن که نمونه بارز آن در دل نظامی چون ساواک به داخل کشور رخنه کرده بود با توکل به خدا و آموزه‌های وحیانی و قرآنی به پیروزی رسد و لذا در امتداد و در راستای همان مسیر باید جریان انقلاب را با قدرت بیش از پیش تا رسیدن به سرمنزل مقصود ادامه داد.
 
معاون هماهنگی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به جبهه غیرارزشی دشمن که در مقابل مظاهر ارزشی انقلاب و اسلام ایستاده است گفت: اگر خواسته باشیم این مسیر را با صلابت هر چه تمامتر طی کرده و دچار لغزش نشویم، لازمه‌اش آن است که علاوه بر تابعیت محض از آموزه‌های قرآن و مظاهر انسانی رویدادهایی همچون عاشورا، به دنبال آن باشیم که با استفاده از ابزاری این روحیه را نیز در خود زنده نگه داریم تا به این واسطه در برابر تمدن مخرب غربی، خود و جامعه اطرافمان را نیز بیمه کرده تا تحت تأثیر کوچکترین هجمه‌ای از سوی آنها قرار نگیریم.
 
سیاری تأکید کرد: امروزه تمدن غربی با همه ظرفیت و ابزاری که در اختیار دارد در تلاش است تا به مقابله با آنچه باورهای اعتقادی ماست بپردازد؛ اموری که شالوده فکری ما به واسطه آنها شکل گرفته است و نیاز به آن دارد که ریشه‌هایش خشکانده شود تا بتواند شجره شومی را که خود در سر می‌پروراند، جایگزین آن کند؛ در این مسیر گاه متوسل به جنگ سخت می‌شود، همانند آنچه که در دوران دفاع مقدس شاهد آن بودیم و گاه متوسل به جنگ نرم می‌شود که تعبیر رهبری از این جریان شبیخون فرهنگی است که سالهاست جامعه ما در همه اقشار و طبقات آن درگیر آن است که البته یا با مقابله با آن پرداخته یا متأسفانه در آن و در مقاطعی مستحیل شده است.

جنگ نرم بسی خطرناکتر از جنگ سخت است

وی تهدیدات جنگ نرم را بسیار خطرناک‌تر از جنگ سخت دانست و گفت: جنگ سخت با همه خرابی‌ها، ویرانی‌ها و از بین بردن نفوس اما محدود به یک زمان و مکان خاص است، اما برای جنگ نرم نمی‌توان زمان و مکانی خاصی را در نظر گرفت، بلکه از هر روزنه‌ای رخنه کرده، هر طبقه اجتماعی، فرهنگی در جامعه را تحت تأثیر خود قرار داده و مورد هجمه قرار می‌دهد. در این مسیر آنچه که بیشتر حائز اهمیت است، اینکه مخاطب هدف چنین هجمه‌ای، نسلی است که بیشترین تأثیر را از این جریان می‌گیرد و منظور نوجوانان و جوانان ما هستند.
 
سیاری ادامه داد: وقتی قرار بر این باشد که سیطره چنین شبیخون فرهنگی بر مغز و تفکر انسان‌ها باشد، لذا هر جا که تهی از آموزه‌هایی همچون قرآن و فرهنگ عاشورا باشد، به طور حتم با سرعت بالایی به آن سو که مورد نظر دشمن است، گرایش پیدا خواهد کرد و اینجاست که در زمان کمی شاهدیم که عقاید و باورهای جامعه و به ویژه نوجوانان و جوانانی که آینده‌سازان این کشور هستند به طور کامل تغییر می‌کند و اینجاست که متأسفانه با مظاهری از این استحاله عقیدتی روبه‌رو می‌شویم که مثلاً در همین ایام محرم شاهدیم که پرسش‌هایی مطرح می‌شود، مبنی بر اینکه اصلاً چرا باید برای سیدالشهدا(ع) سیاهپوش شد؟ چرا باید نذری داد و این‌گونه کارها چه فایده‌ای دارد؟!
 
معاون هماهنگی ارتش جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: اما در چنین وضعیتی چه باید کرد؟ باید با برگزاری رویدادهایی همچون مسابقات قرآن، ذهن و قلب نوجوان و جوان را در مسیر متعالی آموزه‌های قرآن و دین قرار داد و اما در امتداد این مسیر باید بر اشاعه رفتار قرآنی در جامعه نیز کوشا بود و اینگونه نباشد که آنچه که از قرآن به میان می‌آید، صرفاً برگزاری یک رقابت و مسابقه باشد، بلکه باید تأثیر آن را بر روح و روان و رفتار مردمان جامعه نیز مشاهده کرد.

خانواده مهمترین رکن تربیت قرآنی است

سیاری نقش خانواده را در اشاعه این فرهنگ مؤثر خواند و گفت: خانواده مهمترین و نخستین رکن در تعلیم و تربیت قرآنی و اشاعه آموزه‌های آن در میان افراد جامعه است و وقتی چنین شیوعی را در جامعه شاهد باشیم آن زمان است که خود به خود روحیه دین، قرآنی و انقلابی در جامعه تقویت شده، به باروری رسیده و جامعه را در مقابله هر تهدیدی از سوی دشمن واکسینه خواهد کرد.
 
این گزارش حاکی در ادامه این مراسم از برگزیدگان بیست و چهارمین دوره مسابقات قرآن کریم بانوان شاغل، همسران، فرزندان و اعضای وابسته به ستاد آجا با اهدای لوح تقدیر و جوایزی، به شرح زیر قدردانی شد.
 
 
انتهای پیام
captcha