کد خبر: 4225999
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۳
محمد ناظمی اردکانی:

عملکرد فراجناحی دولت چهاردهم زمینه‌ساز تحقق عدالت و مقابله با فساد است

دبیرکل جامعه اسلامی مدیران گفت: با فراجناحی عمل کردن دولت ظرفیت‌های مضاعفی در حل مشکلات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به وجود می‌آید و زمینه‌ساز تحقق عدالت و مقابله با فساد خواهد شد.  

محمد ناظمی اردکانی

محمد ناظمی اردکانی، دبیرکل جامعه اسلامی مدیران و وزیر اسبق تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت نهم در گفت‌وگو با ایکنا، درباره اولویت‌های سیاست داخلی دولت چهاردهم اظهار کرد: آقای پزشکیان در مناظرات انتخاباتی خود تأکید بسیاری بر تشکیل دولت فراجناحی داشت و دولت فراجناحی زمانی محقق می‌شود که از ظرفیت نخبگان سیاسی از جناح‌های مختلف بهره بگیرد و بدون این موضوع نمی‌توان دولت فراجناحی را تشکیل داد.

وی افزود: با تشکیل دولت فراجناحی هم کارآمدی دولت افزایش می‌یابد و هم اجماع ملی و انسجام داخلی به شدت افزایش پیدا می‌کند و امید و نشاط در کشور حاکم خواهد شد. دولت چهاردهم نباید محدود به یک حزب سیاسی شود، چون شرایط کنونی کشور به گونه‌ای است که باید از توان و قابلیت‌ همه احزاب بهره گرفت. در احزاب مختلف مدیران و افراد شایسته بسیاری وجود دارند که برای حل مشکلات کشور راهکارهایی را می‌توانند ارائه دهند و این راهکارها بر پویایی و کارآمدی دولت جدید اثرگذار هستند.

ضرورت استفاده از همه ظرفیت‌ها در دولت جدید

دبیرکل جامعه اسلامی مدیران با بیان اینکه در دولت جدید همه باید مشارکت داشته باشند و مردم باید حس کنند که آقای پزشکیان تنها رئیس جمهور 16 میلیون نفر نیست یلکه رئیس جمهور کل ایران است، گفت: به هر حال رقابت‌های انتخاباتی یک کنش سیاسی است ولی این کنش سیاسی نباید به تسویه حساب‌های سیاسی تبدیل شود و رئیس‌جمهور نباید تنها برای آنهایی که به او رأی دادند کار کند. ضرورت دارد دولت چهاردهم همه سلایق سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را در نظر بگیرد و مطالبات اقشار مختلف را برآورده کند.

وزیر اسبق تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت نهم بیان کرد: اقدام مهم دیگری که دولت چهاردهم بهتر است در حوزه سیاست داخلی انجام دهد مربوط به برنامه‌محوری است. آقای پزشکیان در مناظرات انتخاباتی مدام بر برنامه هفتم تأکید می‌کرد و می‌گفت به دنبال اجرای دقیق برنامه هفتم توسعه است. اجرای برنامه هفتم توسعه نیازمند ایجاد بسترهای مناسب است و نمی‌توان تک‌بعدی به آن نگریست. در این برنامه هم مطالبات مقام معظم رهبری مطرح شده و هم مطالبات دستگاه‌ها و از همه مهمتر مطالبات مردم و لذا برای اجرای تک‌تک این موارد باید برنامه‌ریزی کرد، شیوه‌ها را مشخص کرد و مدیرانی را به کار گرفت که توانایی بالایی در اجرای برنامه دارند و نکته مهم دیگر اینکه از ظرفیت مردم نمی‌توان غفلت کرد. به عبارت بهتر با مشارکت مردم می‌توان این برنامه را به نحو احسن به مرحله اجرا رساند.

حل اختلافات میان خواص در دولت چهاردهم

ناظمی اردکانی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به ضرورت حل اختلافات میان خواص جامعه و ایجاد یک اجماع نخبگانی در موضوعات اولویت‌دار کشور اشاره و تأکید کرد: به هر حال خواص و نخبگان نقش مهمی در تشکیل دولت کارآمد دارند. متأسفانه طی سال‌های گذشته عملکرد مسئولان و برخی خواص به‌گونه‌ای بوده که دوقطبی را در کشور به وجود آورده و تجربه نشان داده دوقطبی‌های کاذب، وفاق ملی را تضعیف کرده و منجر به کاهش مشارکت مردم در امورات مختلف کشور می‌شود. بهتر است در دولت جدید از طرح سخنان اختلاف‌انگیز و ایجادکننده شکاف به شدت پرهیز شود و همه خواص را در اداره دولت و کشور مشارکت داد. در نظر داشته باشیم همه ما ایرانی و سوار بر یک کشتی هستیم و برای آبادانی و پیشرفت و سعادت کشور باید تلاش کنیم.

وی در پایان گفت: با فراجناحی عمل کردن دولت ظرفیت‌های مضاعفی برای حل مشکلات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به وجود می‌آید و زمینه‌ساز تحقق عدالت و مقابله با فساد خواهد شد. 

 گفت‌وگو از سعید امینی

انتهای پیام
captcha