کد خبر: 4226026
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۲

برپایی مراسم شیرخوارگان حسینی در ۸۵۰۰ نقطه ایران و ۴۵ کشور جهان

دبیر مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) از برگزاری همایش جهانی شیرخوارگان حسینی در بیش از ۸۵۰۰ نقطه ایران و ۴۵ کشور جهان خبر داد.

۸۵۰۰ نقطه ایران و ۴۵ کشور جهان میزبان مراسم جهانی شیرخوارگان حسینیبه گزارش خبرنگار ایکنا، در آستانه اولین جمعه ماه محرم، نشست خبری، داود منافی‌پور، دبیر مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) در آستان مقدس امامزاده صالح(ع) تهران برگزار شد.
 
منافی‌پور در این نشست خبری با اشاره به فرا رسیدن اولین جمعه ماه محرم، گفت: مظلومیت شیرخوار حسینی هر روز جای خود را بیشتر در جهان باز می‌کند. امسال بیست‌و‌دومین سال برگزاری این مراسم است و هیچ کس فکر نمی‌کرد این مراسم اینچنین جهانی شود. 
 
وی با اشاره به اینکه همایش جهانی شیرخوارگان حسینی در ۸۵۰۰ نقطه ایران و ۴۵ کشور جهان برگزار می‌شود، گفت: نسل کنونی از ما سوال دارد که چرا عزاداری می‌کنیم؟ با به دست گرفتن حضرت علی اصغر(ع) به راحتی می‌توان به این سوال پاسخ داد و گفت: هزار و اندی سال پیش فرزند حضرت رسول(ص) در بیابان کربلا، هم خودش و هم فرزند شیرخوارش به شهادت رسید.
 
منافی‌پور افزود: اولین هیئت بین‌المللی شیعه به نام بانوان ثبت شده که با شیرخواران خود به عزا نشسته‌اند و پیام لبیک و سلام و آمادگی دارند و در این مراسم فرزندان خود را نذر یاری امام زمان (عج) می‌کنند. این موضوع محدود به جغرافیای شیعه نیست و مادران مسیحی نیز فرزندان خود را نذر یاری منجی بشریت می‌کنند. باید این فرهنگ را به قله برسانیم و اصلاً محدود به جغرافیای شیعه نباشیم و تلاش کنیم هر کس مادر است بیاید و فرزندش را نذر یاری منجی کند. یعنی منجی و امام نجات‌بخش برای همه است.
 
دبیر مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) ادامه داد: سال ۸۹ اولین مراسم شیرخوارگان حسینی برگزار شد؛ همان سال هم برپایی مراسم اربعین آغاز شد. گویی قرار است زنان کربلا را به جهان معرفی کنند. 
 
وی تشریح کرد: نقطعه عطف شیرخوارگان حسینی این است که مادر فرزند دلبند خود را نذر امام می‌کند و بعد از این نذر عهده‌دار یک تربیت جدی می‌شود و تربیت یک سرباز منجی آغاز می‌شود. دشمن گفته اینها پادگان منجی را راه‌اندازی کرده‌اند.
 
منافی‌پور اضافه کرد: سیدالشهدا فقط برای ما شیعیان نیست. سیدالشهدا فقط برای گریه و حاجت گرفتن نیست؛ برای تعالی است، چراکه عشق‌مدار و حق‌مدار بود و خودشان فرموده‌اند آمده‌ام دنیای شما را اصلاح کنم و درک این حقیقت از هزاران سلام و دعا بیشتر است. اگر این را فهمیدیم به نسل جوان می‌آموزیم که راه فلاح این است. امام حق بود و نگذاشتند حق را برقرار کند و چون شهید شد باید بر ایشان گریست.
 
وی ادامه داد: پیشتر فقط مراسم‌ عزاداری و نوحه‌خوانی برگزار می‌شد اما حضور مادران و شیرخوارگان در جهان این سوال را ایجاد کرد که چرا این فرهنگ در حال توسعه است. شش هزار و ۴۸۰ نقطه در ایران مراسمی که ما ثبت کرده‌ایم را امسال برگزار می‌کنند. البته تعداد زیادی از مراسم به صورت خودجوش برگزار می‌شود. بزرگترین جلسه ما در استان فارس با ۸۰۰ مورد برگزار می‌شود. در تهران بیش از ۳۰۰ جلسه داریم. ۱۱ هزار آستان امامزاده در کشور داریم که تعداد زیادی از آنها نیز مراسم مشابه را برگزار می‌کنند. 
 
وی اضافه کرد: در عراق این مراسم در حال برگزاری است. در پاکستان بیش از ۴۰۰ جلسه داریم. حتما در کشورهای همجوار نیز تلاش می‌کنیم مراسم شیرخوارگان حسینی را برگزار کنیم. برنامه بلند مدت ما این است که در ۲۵ سال به ۱۵ هزار جلسه برسیم. فقط در هند می‌توان بیش از هشت هزار جلسه برگزار کرد که چند سال است فعالیتمان را در این کشور آغاز کرده‌ایم.
 
منافی‌پور به هفت سال پژوهش در حوزه پیراهن امام حسین(ع) نیز اشاره کرد و گفت: سه اجلاس با محور پیراهن حضرت سیدالشهدا(ع) با حضور علما و نخبگان منابر شیعه برگزار کرده‌ایم. راز موفقیت حرکت حضرت علی اصغر(ع) نمادسازی در این حوزه بود. اگر جریان خیر و شر با تصویر و نماد به میدان بیاید می‌تواند موفق شود. نیاز به نمادسازی داریم و نخبگان منابر شیعه باید بدانند موفقیت فرهنگ‌سازی در حوزه دین با نمادسازی محقق می‌شود. شیطان برای به انحطاط کشیدن انسان نمادسازی کرده است. ما نیز نماد داریم؛ پیراهن حضرت سیدالشهدا(ع) نماد ماست که ۱۲۴ هزار پیامبر به آن متوسل شده‌اند و قبل از عاشورا به حضرت زینب(س) داده شد تا به امام حسین(ع) برساند. این پیراهن که به خون امام حسین(ع) آغشته است در دست ائمه است و امام زمان(عج) با این پیراهن ظهور می‌کنند. اگر شیعه به این نماد تام عاشورا نپردازد دستش خالی می‌ماند.
 
وی گفت: در همین راستا سوگواره سفینه النجاه امسال با موضوع پیراهن حضرت سیدالشهدا(ع) در حوزه‌های علمی‌، هنری و ادبی و ۱۲ محور فراخوان شده و اهداف ما جا انداختن این نماد در آحاد جامعه بشری است.
 
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایکنا که آیا برای اجرای مداحی و سخنرانی‌ها و عزاداری‌های تربیت محور در مراسم شیرخوارگان حسینی اقدامی صورت گرفته است؟ گفت: هیچ کس قدرت تربیت ندارد و این قدرت در زن است و این زنان هستند که باید فرزندشان را بر محور محبت سیدالشهدا تربیت کنند.
انتهای پیام
captcha