کد خبر: 4226042
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۵
پنجشنبه 21 تیر

«مرزبان ادب و فرهنگ» پا به شبکه چهار می‌گذارد

«مرزبان ادب و فرهنگ» روایتی از زندگی غلامعلی حدادعادل پنجشنبه این هفته از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی شبکه چهار فیلم «مرزبان ادب و فرهنگ» روایتی از زندگی و سلوک فرهنگی، ادبی و فلسفی غلامعلی حدادعادل و بیستمین فیلم از مجموعه مستند‌های «آیینه عمر» شبکه چهار سیما است.
 
در این فیلم چهره‌هایی چون محمود عابدی عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، حسن سید عرب استاد فلسفه و عضو هیأت علمی دانشنامه جهان اسلام، نسرین پرویزی معاون بخش واژه‌گزینی و ایرج فرجی مدیر کتابخانه فرهنگستان زبان و ادب فارسی درباره جایگاه و اهمیت غلامعلی حداد عادل در سپهر فرهنگی، ادبی و حکمی ایران و جهان پارسی‌زبان سخن گفته‌اند.
 
رضا عباسی کارگردان این فیلم گفت: استاد حدادعادل علاوه بر آن‌که دانشیار فلسفه دانشگاه تهران است، درکنار مسئولیت‌های مختلف اجرایی در عرصه‌های فرهنگی و آموزشی، بیشتر اوقات خود را در فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌گذارد؛ نهادی که در این چند دهه، بیشترین خدمت را به زبان و ادب والای فارسی مبذول کرده است.
 
کارگردان فیلم «مرزبان ادب و فرهنگ» تأکید کرد: زندگی و خدمات علمی و فرهنگی دکتر حداد عادل ابعاد گوناگونی دارد که در یک فیلم ۵۰ دقیقه‌ای نمی‌توان همه زوایای آن را به تصویر کشید. با این وصف در این مستند ضمن مرور مهمترین بخش‌های زندگی استاد و سلوک فرهنگی ایشان؛ به مدد روایات شیوا و دلنشین ایشان و با همراهی تنی چند از استادان برجسته حکمت و ادب فارسی، ضمن بررسی مهمترین بخش‌های زندگی دکتر حداد عادل، نگاه جامعی به آثار و میراث مکتوب ایشان از گذشته تا امروز داشته‌ایم، چرا که به نظر می‌رسد بسیاری از جوانان و حتی دانشجویان، از گستره و ژرفای آثار قلمی ایشان اطلاع درستی ندارند.
 
«آیینه عمر» کاری از گروه فرهنگ واندیشه شبکه چهار سیما است که در قالب آن، زندگی، سلوک علمی و فرهنگی و میراث پژوهشی ۲۶ چهره نامدار حوزه علوم انسانی، فرهنگ و هنر ایران به تصویر کشیده شده است. این مجموعه مستند پنجشنبه‌ها ساعت ۱۹:۰۰پخش و جمعه‌ها ساعت ۱۲:۳۰ تکرار می‌شود.
انتهای پیام
captcha