برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه با محوریت عهدنامه مالک اشتر
کد خبر: 3001169
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۰
دین‌پرور خبر داد:

برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه با محوریت عهدنامه مالک اشتر

گروه حوزه‌های علمیه: رئیس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه از برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه با محوریت عهدنامه مالک اشتر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) آیت‌الله جمال دین پرور، امروز 25 اسفندماه در نشستی خبری گفت: این کنگره با پیام رهبری و با حضور و سخنرانی شخصیت‌های بزرگ حوزه در عید غدیر سال آینده در قم برگزار می‌شود و فراخوان آثار نیز در سایت بنیاد اعلام شده و علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را ارسال کنند.

وی با بیان اینکه غرب و صهیونیستها شش هزار همایش درباره شیعه و اسلام برگزار کرده‌اند، افزود: ما از پنج سال پیش تاکنون بارها تلاش کرده‌ایم تا عهدنامه مالک را ثبت ملی و جهانی کنیم، ولی هنوز در ثبت ملی آن گیر کرده‌ایم، در حالی که سوهان قم ثبت ملی شده، ولی هنوز نامه 53 نهج‌البلاغه به ثبت نرسیده است. بنابراین به دنبال ثبت آن در لبنان و یا کشور دیگری هستیم تا مقدمات ثبت جهانی آن ایجاد شود.

دین پرور درباره شبهات مطرح شده درباره نهج‌البلاغه تصریح کرد: توطئه‌ای از قرن ششم شروع شده و منشا آن نیز کتابی از ابن خلکان است که متن کوتاهی را بدون سند آورده و منشا این شبهات در تاریخ شده است.

وی از ترجمه کلمات قصار به 15 زبان خبر داد و بیان کرد: این کار صورت گرفته اما نمایندگان کشور در دیگر کشورها همکاری لازم برای ترویج و نشر این معارف را ندارند.

وی با بیان اینکه اولین کنگره نهج‌البلاغه با پیام امام خمینی در سال 60 آغاز شد افزود: نهج‌البلاغه مشحون از معارف حکومتی و مفید برای اجرا در کشور است مثلا در سیستم مالیاتی و ... بسیار موثر است ولی ابتدا باید در مجلس به قانون تبدیل سپس در روند اجرا قرار گیرد.

دین پرور بیان کرد: دنیا از نظریات کاپیتالیستی و سوسیالیستی طرفی نبسته است و بنابراین این مطالب باید به صورت عملی و کاربردی در کشور ابتدا اجرا و الگوسازی شود.

وی با بیان اینکه در قدیم در کشورمان آموزش و تعلیم و تربیت بر محور قرآن و معارف اهل بیت(ع) بود عنوان کرد: مکتب‌خانه‌ها کار خود را با قرائت و فارگیری عم جزء شروع می‌کردند و پایه تعلیم قرآن بود و ما معتقدیم اگر به دستوارت قرآن و نهج‌البللاغه عمل شود سیستم تعلیم و تربیت کشور متحول می‌شود.

captcha