کد خبر: 3580881
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸
گروه جلسات و محافل: جلسه قرآن امیرهوشنگ محمدیون طبق روال هر هفته در مسجد «سنگی» تهران حوالی پل ری برگزار شد، این آخرین جلسه قرآن در سال 95 این قاری قرآن بود که در آن یادی از استاد اربابی و نیز شاگرد مرحومش حاج علی قنبری شد.

///

 به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، جلسه قرآن امیرهوشنگ محمدیون، شب گذشته، 14 اسفندماه بعد از نماز مغرب و عشاء با حضور قرآن‌آموزان در مسجد سنگی واقع در تهران، خیابان ۱۷ شهریور، اتوبان شهید محلاتی غرب، نرسیده به خیابان ری برگزار شد.

محمدیون از سال ۱۳۸۰ این جلسه قرآن را اداره می‌کند و قبل از وی، سیدمهدی محمودی و مرتضی رهنما از سال ۱۳۵۹ در این مسجد جلسه داشتند. محمدیون در دفتر خود، اسامی تمامی کسانی که از سال ۱۳۸۰ به این جلسه آمده‌اند، ثبت کرده است و از جمله افرادی که از این جلسه به سطح‌های بالا در قرائت قرآن رسیده‌ است، می‌توان به علی خشنود، صادق بهشتی، رضا قصری‌زاده و مهدی محمدبیگی نام برد.

///

محمدیون، قبل از سال ۱۳۸۰ نیز اهتمام به برگزاری جلسات قرآن داشته است. وی از سال ۱۳۷۲ الی ۱۳۸۰ در منزل یکی از دوستان خود جلسه قرآن را اداره کرده است و همچنین از سال ۱۳۶۴ الی ۱۳۷۲ در دارالتحفیظ واقع در خیابان ایران، مشغول به تدریس صوت و لحن بوده است. وی، همچنین از سال ۱۳۵۸ الی ۱۳۶۴ در موسسه فرهنگی المهدی زیر نظر حجت‌الاسلام مشکات، جلسه قرآن مخصوص جوانان و نوجوانان داشته است.

///

این جلسه به دو بخش، روخوانی و صوت و لحن پیشرفته تقسیم شده و اعضای جلسه به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید به شیوه قرائت ترتیل و تحقیق قرآن پرداختند و محمدیون نکات متناسب با سطح هر شخص را متذکر می‌شد.

محمدیون در خلال تلاوت‌ها یادی از یکی از قدیمی‌ترین اعضای جلسه خود، علی قنبری کرد که حدود یک سال از بیماری سختی رنج می‌برد و همزمان با روز شهادت حضرت زهرا(س) دار فانی را وداع گفته بود و ثواب تلاوت‌های این جلسه را به روح وی هدیه کرد. در ادامه محمدیون با توجه به نزدیک بودن سالگرد مرحوم حاج علی اربابی، خاطراتی از سفرهای خود، همراه استاد را بیان کرد و گفت: در ماه رمضان سال 1364 همراه مرحوم استاد علی اربابی، شهریار پرهیزکار و حسن رضائیان از طریق سازمان تبلیغات اسلامی به کشور تانزانیا جهت تبلیغ قرآن کریم اعزام شدیم.

وی ادامه داد: در آنجا تلاوت‌های جانانه ای داشتیم. در یکی از محافل، قبل از تلاوت ما، امام جماعت مسجد که بن جمعه نام داشت و قوی هیکل بود، دقایقی با شور و حرارت سخنرانی کرد و پس از سخنرانی او، من تلاوت کردم که خیلی تلاوتم گرفت. بن‌جمعه که مشخص بود از این تلاوت بسیار راضی بوده است، کلاه دستبافش را به من هدیه داد. این کلاه، کلاه مخصوصی بود که هرکسی توانایی تهیه آن را ندارد. جالب اینجا بود که قبل از رفتن به محفل، حجت الاسلام لواسانی، سفیر ایران در تانزانیا از همین کلاه‌ها سرش بود و به ایشان گفتم این کلاه‌ها را از کجا تهیه کنم. ایشان گفتند، به فکرش هم نباش، خیلی گران است. بعد از محفل که این کلاه را سر من دیدند، خیلی تعجب کردند.

///

محمدیون با اشاره به اینکه مرحوم استاد اربابی، روش و منش بسیار صمیمانه ای داشتند و ما را به اسم کوچک صدا می‌کردند، یادی از مسابقات امامزاده سیدنصرالدین(ع) در سال 63-64 کرد و گفت: همراه با استاد رضائیان و شهریار پرهیزکار به این مسابقات رفتیم. من قبل از ورود به امامزاده به این دو استاد گفتم که خیلی ضعف کرده‌‌ام و می‌روم چنجه بخورم تا صدام در بیاد که در جواب من گفتند نرو، صدات می‌گیرد، اما من گفتم بدنم ضعیف است و نمی‌توانم تلاوت کنم. وقتی تلاوت کردم در آن مسابقات، استاد اربابی که داور صوت و لحن بود خیلی من را تشویق می‌کرد و خیلی تلاوت جانانه‌ای انجام دادم. تا قبل از تلاوت من، استاد اربابی بیشترین نمره ای که داده بود 13 بود، در حالی که به من 16 داد. بعد از تلاوت، استاد اربابی به من گفت امیر چی خورده بودی؟ گفتم چنجه. با همان صمیمیت خودش گفت بارک الله و در اون مسابقات سوم شدم.

پس از اتمام جلسه، محمدیون همراه اعضای جلسه، به منزل مرحوم علی قنبری رفتند و  تسلی خاطر بازماندگان این قاری قرآن پیشکسوت شدند و محمدیون آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت کرد.

///

مرحوم قنبری که به سبک استاد مصطفی اسماعیل تلاوت می‌کرد به روش سنتی و با گوش دادن نوارهای تلاوت‌های قدیمی و ارائه در جلسات قرآن امیرهوشنگ محمدیون، حجت الاسلام مشایخی، محمد ثابتی و مرتضی پورنقشبند، صفابخش جلسات قرآنی بود.

مرحوم قنبری، سال گذشته سکته قلبی کرد و در بستر بیماری بود تا اینکه روز شهادت حضرت زهرا(س)، 12 اسفندماه دعوت حق را لبیک گفت و در قطعه 80 بهشت زهرا(س) آرام گرفت.

///

مراسم ختم این قاری قرآن امروز از ساعت 15:30 الی 17 در مسجد الغدیر واقع در خیابان میرداماد، بعد از میدان مادر برگزار می‌شود.

یادآور می‌شود، جلسه قرآن محمدیون، شنبه‌ها بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد سنگی برگزار می‌شود. همچنین جلسه دیگر ایشان، دوشنبه ها بعد از نماز مغرب و عشاء در منزل سیدمرتضی حسینی واقع در خیابان ۱۷شهریور، نرسیده به پل آهنگ، خیابان تمدن‌نژاد، خیابان شهیدبیگلو تهرانی، کوچه سیار، پلاک ۱۱ برگزار می‌شود.

این قاری و استاد قرآن کریم، سه‌شنبه‌ها (نیمه اول سال، دو ساعت قبل اذان مغرب و نیمه دوم سال، بعد از نماز مغرب) نیز جلسه قرآنی در هیأت جوانان محبان الحسین(ع) واقع در خیابان ۱۷ شهریور، خیابان شهید فیاض‌بخش، تقاطع خیابان برادران احمدی، کوچه برکتی، پلاک پرچم با سخنرانی شیخ محمود ریاضت دارد. جلسات قرآن این قاری و استاد پیشکسوت، رایگان بوده و شرکت در آن برای عموم آزاد است.

در ادامه تلاوت محمدیون در منزل مرحوم قنبری ارائه می‌شود.

دریافت


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: