کد خبر: 3705338
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۱
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرد:
گروه اقتصاد ــ به گفته حسینی‌کیا، مبارزه جدی با قاچاق، یکی از مهم‌ترین لوازم حمایت از کالای ایرانی است؛ چراکه وقتی توجهی به این مسئله صورت نگیرد، کالای ایرانی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد و اکنون هم در بازار مشاهده می‌کنید که اجناس بُنجل همانند کالاهای چینی، فضای اقتصادی و کسب و کار کشور را به هم زده است.

جمعه///اهمیت مبارزه با قاچاق در حمایت از کالای ایرانی/ ارزش افزوده کالای تولیدی یکجا دریافت شود

به گزارش ایکنا، رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر تأکید بسیاری بر مسائل اقتصادی و بهبود معیشت مردم داشته و برای نامگذاری سال‌ها نیز از عناوین اقتصادی بهره گرفته‌اند. ایشان در سخنان خود در ابتدای سال جاری نیز عنوان «حمایت از کالای ایرانی» را به عنوان شعار سال برگزیدند تا خطوط کلی و خط مشی‌های لازم برای مسئولان اقتصادی کشور ترسیم شود. قطعا تأکید رهبر انقلاب بر مسائل اقتصادی نشان دهنده اهمیت این موضوع در راستای ترمیم وضعیت اقتصادی کشور است اما متأسفانه به دلایل مختلفی در پایان سال نتایج چندان مثبتی در زمینه تحقق شعار سال حاصل نمی‎شود. در زمینه اهمیت حمایت از کالای ایرانی هم باید گفت که امروزه واردات بی‌رویه کالاهای غیرضروری خارجی و قاچاق کالا به معضلاتی جدی برای اقتصاد کشور تبدیل شده که طبیعتا راهکار مبارزه با این پدیده، حمایت از کالای ایرانی، البته به شرط بهبود کیفیت آن است؛ موضوعی که امیدواریم در سال جاری که رهبر معظم انقلاب هم بر آن تأکید کرده‌اند مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد.
تأثیرات کالای بی‌کیفیت بر فضای اقتصادی کشور
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد حسینی‌کیا، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا، به تشریح اهمیت حمایت از کالای ایرانی و ضرورت‌های تحقق شعار سال جاری پرداخت و اظهار کرد: برای حمایت از کار و تولید ایرانی نیازمند چند اقدام اساسی هستیم که اولین مورد آن مبارزه جدی با قاچاق در کشور است؛ چراکه وقتی توجهی به این مسئله صورت نگیرد، کالای ایرانی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد و اکنون هم در بازار مشاهده می‌کنید که اجناس بُنجل همانند کالاهای چینی، فضای اقتصادی و کسب و کار کشور را به هم زده است.
وی ادامه داد: نکته دوم در راستای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی این است که منابع بانک‌ها با سمت تولید و اشتغال سوق داده شود. نکته سوم در این راستا هم ضرورت نظارت جدی بر تولیدات کالای ایرانی است؛ به گونه‌ای که این تولیدات، هم کیفی بوده و هم صادرات‌محور باشند. اقدام دیگری که در این راستا باید صورت بگیرد، فرهنگ‌سازی در مورد کالای ایرانی است تا شرایطی فراهم شود که مردم با افتخار به خرید کالای ساخت داخل مبادرت کنند.
ارزش افزوده کالای تولیدی باید یکجا دریافت شود
منتخب مردم سنقر و کلیایی در خانه ملت تأکید کرد: نکته دیگری که بسیار ضروری می‌رسد و تاکنون انجام نشده است، طراحی سامانه‌ای است که از تولید تا مصرف کالا را بر عهده بگیرد. اکنون کالایی از ده جنس تشکیل می‌شود که هر جایی برای تولید یک از بخش از این کالا، ارزش افزوده‌ای معادل 9 درصد را دریافت می‌کند؛ به عنوان مثال اگر قصد تولید یک خودرو را داریم، آن بخشی که لاستیک این خودرو را تولید می‌کند و به شرکت تولیدی می‌فروشد، آن 9 درصد ارزش افزوده را دریافت می‌کند و از سوی دیگر اگر خودروساز، شیشه یا روکش صندلی را می‌خرد، باز هم 9 درصد ارزش افزوده را می‌پردازد.
حسینی‌کیا عنوان کرد: این در حالی است که اگر یک سامانه وجود داشته باشد، چون این کالا برای مصرف نیست بلکه برای تولید است، هیچکدام از آن بخش‌های تولیدی حق دریافت آن 9 درصد را ندارند بلکه باید موقعی که کالا به مشتری داده می‌شود، قیمت تمام شده به صورت یکجا 9 درصد ارزش افزوده پیدا کند. این روند باعث می‌شود قیمت تمام شده یک کالا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند و این هم نکته مهمی در حمایت از کالای ایرانی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
ضرورت توجه به ارزان تمام شدن تولید کالا در داخل کشور
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یادآور شد: به نظرم اگر این زیرساخت‌ها فراهم شود، ظرفیت خوبی برای رونق کسب و کار ایرانی و حمایت از کالای ایرانی فراهم خواهد شد و لذا ضرورت نظارت، کیفی‌سازی، صادرات محور بودن و از سوی دیگر ارزان تمام شدن تولید کالا در داخل کشور باید مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد.
وی در پایان با اشاره به تمایل عده‌ای از مردم برای خرید کالای خارجی اظهار کرد: در این زمینه نیازمند فرهنگ‌سازی برای حمایت از کالای ایرانی هستیم که خودمان را کم و فاقد توانایی قلمداد نکنیم و نکته دیگر در این راستا، نظارت بر کیفیت تولید کالای ایرانی است تا این خلأ پر شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: