کد خبر: 3802503
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲
گروه بین‌الملل ـ «مارکوس بولاریس»، معاون وزیر امور خارجه یونان، اعلام کرد: دولت یونان حدود 900 هزار یورو برای احداث نخستین مسجد رسمی شهر آتن، پایتخت این کشور، هزینه کرده است.

هزینه 900 هزار یورویی دولت یونان برای احداث مسجد آتن

به گزارش ایکنا به نقل از خبرگزاری «آرتی»؛ مسجد «وتانیکوس» در آتن قرار است پس از سال‌ها مواجهه با مشکلات مختلف و اعتراضات طی چند هفته آینده به عنوان نخستین مسجد رسمی این شهر افتتاح شود.

در همین راستا؛ «مارکوس بولاریس»، معاون وزیر امور خارجه یونان، دیروز 20 فروردین تأکید کرد: این مسجد که دولت حدود 900 هزار یورو برای آن هزینه کرده، طی هفته‌های آتی افتتاح خواهد شد.

درخواست‌های متعددی برای ساخت این مسجد از سال 2000 مطرح بود، اما به دلیل اعتراضات و ممانعت‌ها، آغاز ساخت آن تا اواخر سال 2016 طول کشید. 

آتن تنها پایتخت کشور اروپایی بود که مسجد نداشت. البته تعدادی مسجد از دوره حکومت عثمانی بر یونان در این شهر وجود دارند، اما از آن‌ها به عنوان بناهای تاریخی برای بازدید استفاده می‌شود، نه برای نماز خواندن. 

جمعیت مسلمانان آتن 100 تا 500 هزار نفر برآورد می‌شود. تاکنون مسلمانان مجبور به نماز خواندن در خانه‌های مسکونی و اماکن دیگر در گوشه و کنار شهر بوده‌اند. 

یونان از زمانی که در سال ۱۸۳۲ به طور رسمی از امپراطوری عثمانی مستقل شد، مسجد رسمی نداشته و بارها از سوی سازمان‌های حقوق بشری به این دلیل که تنها کشور اروپایی است که مسجدی در پایتخت آن وجود ندارد، مورد انتقاد قرار گرفته است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: