کد خبر: 3821229
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
نهضت ارزان‌سازی قرآن؛ راهکار‌ها و موانع/ ۴
گروه ادب ــ یک ناشر پیشکسوت گفت: برخی قرآن‌ها با کاغذ‌های عطری ارائه می‌شود که من با این کار مخالفم. عطری کردن کاغذ غیر از سرطان‌زا بودن، ویژگی دیگری ندارد. این عطر عطر گل محمدی نیست و مردم باید از این موضوع آگاهی داشته باشند.

کاغذ و زینک در دست دلالان/ دولت به جای ارزان‌سازی قرآن نظارت کندعلی گلی، مدیر انتشارات گلی، در گفت‌وگو با ایکنا به حضور ۵۶ ساله خود در حوزه چاپ قرآن اشاره کرد و درباره وضعیت امروز بازار نشر گفت: وضعیت بازار چاپ و نشر قرآن هیچ گاه به این صورت نبوده است. البته زمانی که نوجوان بودم فقط آقای کاشی‌چی، ناشر گوتنبرگ، در خیابان منوچهری کتاب کیلویی می‌فروخت. از آن زمان دیگر فروش کیلویی نداشتیم تا اینکه اکنون برخی برای کم کردن هزینه‌های خود و تخلیه انبار، کتاب‌های خود را کیلویی می‌فروشند تا اجاره‌بهایی را برای انبار نپردازند.

وی با بیان اینکه چون از سال‌های قبل‌تر در انبار موجودی داشتیم امسال چاپ قرآن نداشتیم، افزود: علاوه بر قرآن، کتاب‌های دینی و ادبیات هم چاپ می‌کنیم، اما بیشتر در حوزه چاپ قرآن، مفاتیح الجنان و ادعیه فعالیت داریم که اکنون این فعالیت‌ها نیز به صفر رسیده است. البته وقتی تمام نسخه‌های یک کتاب‌ به پایان می‌رسد، مجدد چاپ می‌کنیم، اما بیشتر از دخل گذشته خرج می‌کنیم.

گلی درباره قیمت کتاب‌ها و هدیه قرآن‌ها نیز گفت: قیمت‌های ما در مقایسه با سایر ناشران بسیار پایین است و متأسفانه برخی از همکاران کتاب را به قیمت بسیار گران عرضه می‌کنند و بعد آن را با تخفیف ۵۰ یا ۶۰ درصد عرضه می‌کنند و این اشتباه است و غیر از اینکه به کتاب و مخاطب ضربه بزند، حاصلی ندارد. در واقع بی‌حرمتی به کتاب است.

وی درباره هدیه بالای قرآن‌ها در نمایشگاه قرآن بیان کرد: امسال به دلیل اینکه در تهران نبودم، در نمایشگاه قرآن حضور نیافتم و قرآن‌هایم را به ناشر دیگری نیز نسپردم، زیرا احتیاط کردم که ممکن است آنها را به هر قیمتی بفروشند و در حال حاضر قرآن ۶۰۰ صفحه‌ای را ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌کنم.

این ناشر به توصیه‌ای از قدمای این صنف مبنی بر داشتن صبر ایوب اشاره کرد و ادامه داد: من یک مرحله کاغذ از یک شرکت تعاونی آشنا دریافت کردم که کافی نبود و مابقی را از بازار تهیه کرده‌ام. البته علاوه بر کاغذ، زینک هم بسیار گران شده و ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان برای آن پرداخت می‌شود و ما هم فعلاً صبر می‌کنیم.

گلی خط قرمز خود را رعایت حق ‌الناس بیان کرد و گفت: با هر کاغذ و قیمتی که شده، کتابی را چاپ می‌کنیم و در اختیار مردم قرار می‌دهیم، اما به حق مردم اجحاف نمی‌کنیم، یعنی ۱۵ تا ۲۰ درصد بالاتر از قیمت تمام شده، قیمت روی جلد را می‌زنیم، در حالی که اکنون قیمت قرآن در بازار واقعی نیست.

وی آمار چاپ قرآن در کشور را نامطلوب خواند و گفت: به نظر می‌رسد باید وزارت ارشاد، سازمان دارالقرآن، مرکز طبع و نشر قرآن و ... از ناشران به ویژه ناشران قرآنی حمایت کنند، اما حمایتی از طرف آن‌ها صورت نمی‌گیرد. قبلاً وزارت ارشاد کاغذ را از طریق تعاونی ناشران توزیع می‌کرد یا خودش عرضه و پس از چاپ اعلام وصول می‌کرد، اما اکنون این طور نیست و کار دست دلالان کاغذ و زینک افتاده است.

این ناشر در ادامه درباره ضرورت اجرای نهضت ارزان‌سازی قرآن در شرایط فعلی گفت: بدبختی ما این است که دولت در بسیاری از امور دخالت می‌کند، دولت باید حمایت و نظارت کند و کار را ناشر انجام دهد.

وی با اشاره به کاهش تقاضای کتاب گفت: مردم فرصت کتاب خواندن ندارند و اغلب کسانی که کتاب می‌خوانند به دلیل نیاز به کتاب به آن مراجعه می‌کنند و آن را به هر قیمتی  که باشد تهیه می‌کنند. متأسفانه اکنون کسانی که احساس نیاز کنند اندک‌اند و اغلب کتاب‌هایی هم که فروش می‌رود، در دسته کتاب‌های داستان کودک، رمان و روانشناسی است و کمتر کسی سراغ کتاب‌های دینی، تاریخی و متون ادبی می‌رود.

این ناشر در پایان تصریح کرد: در حال حاضر کاغذ و زینک ۷۰ درصد هزینه چاپ قرآن را به خود اختصاص می‌دهد و همین‌ سبب افزایش قیمت تمام‌شده قرآن می‌شود و مابقی مانند صحافی، چاپ، جلد، تذهیب، خط و ... نقش کمتری دارند. برخی قرآن‌ها با کاغذ‌های عطری ارائه می‌شود که من با این کار مخالفم. عطری کردن کاغذ غیر از سرطان‌زا بودن، ویژگی دیگری ندارد. این عطر عطر گل محمدی نیست و مردم باید از این موضوع آگاهی داشته باشند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: