کد خبر: 3822880
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۰
بایسته‌های سلامت حج/ 7
گروه سلامت ــ یکی از معضلات رایج بین زائران حج، وجود مشکلات عضلانی و فیزیکی بدن است؛ با توجه به اینکه متوسط سن زائران بالای ۵۰ سال است که مستعد درد‌های عضلانی هستند، باید به برخی نکات برای پیشگیری توجه داشته باشد.
7  تیرماه //پیشگیری از بیماری‌های عضلانی در سفر حجبه گزارش ایکنا؛ از معضلات رایج زائران حج تمتع، ضرب دیدگی‌ و پیچ خوردگی پا و شکستگی‌های استخوانی است. این موارد به دلایلی مانند لیز خوردن در حمام، وان و یا اماکن دیگر، سقوط از پله برقی یا تپه‌های معمولی، فشار جمعیت در رمی جمرات یا تراکم‌های دیگر و تصادفات و سوانح رانندگی رخ می‌دهد.
 
با توجه به اینکه متوسط سن زائران بالای ۵۰ سال است و در این میان افراد مبتلا به پوکی استخوان و آرتروز‌های مختلف حضور دارند که مستعد درد‌های عضلانی هستند، به زوار حج پیشنهاد می‌شود، از پیاده‌روی‌های بی مورد اجتناب کنند و در تراکم‌های جمعیتی و رفتن به بلندی‌ به منظور جمع کردن سنگ ریزه برای رمی جمرات و یا بالا رفتن از جبل الرحمه، مراقبت بیشتری از خود داشته باشند.

همچنین این افراد برای مراقبت از دنده‌ها در زمان طواف باید دست‌ها را به حالت قنوت حایل سینه و پهلو‌های خود کرده و در هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها نیز دست‌ها را به نرده پله‌ها تکیه دهند.

حجاج باید از برداشتن بار و وسایل سنگین خودداری و به میزان کافی شیر و مواد لبنی مصرف کنند؛ همچنین پیشنهاد می‌شود کسانی که مبتلا به پوکی استخوان هستند، پیش از اعزام جهت درمان خود اقدام کنند؛ اگر حجاج عضلات خود را قبل از سفر پیاده‌روی عادت دهند، در پیاده‌روی‌های طواف، سعی بین صفا و مروه و رمی جمرات عضلات زود خسته و دردناک نمی‌شوند.

در سال‌های گذشته افرادی بودند که به دلیل استفاده نامناسب از توالت فرنگی مانند (نشستن بر بالای توالت‌های فرنگی به شیوه توالت ایرانی) دچار لیز خوردگی و آسیب‌های جدی نظیر شکستگی لگن و نیز ضربه به سر شدند.
 
انتهای پیام
 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: