کد خبر: 3828826
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد:
گروه اقتصاد ــ شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بر نقش الکترونیکی شدن فرایند مالیات ستانی در گسترش عدالت مالیاتی تاکید کرد.

به گزارش ایکنا، به نقل از رسانه مالیاتی ایران، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور در غرفه سازمان امور مالیاتی در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ) گفت: این نمایشگاه کمک می کند اکثر دستگاه‌هایی که در حوزه‌های الکترونیکی کردن امور فعال هستند آخرین دستاوردهایشان را به نمایش بگذارند.
وی با بیان اینکه سازمان امورمالیاتی یکی از دستگاه‌هایی است که الکترونیکی کردن و تسهیل فرایندها در آن بسیار اهمیت دارد، گفت: سال‌ها روی این موضوع کار شده و دستاوردهای خوبی هم به دست آمده است.
محمدی افزایش شفافیت و کاهش دخالت اشخاص در کلیه فرایندها را از نتایج مهم الکترونیکی شدن فرایند مالیات ستانی برشمرد و افزود: این امر به افزایش سلامت در کلیه فرایند مالیات ستانی و درنتیجه اعتمادسازی بیشتر کمک شایانی خواهد کرد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: الکترونیکی شدن فرایندها برای کسانی که از زاویه محیط کسب و کار به موضوع نگاه می کنند بسیار حائز اهمیت است; چرا که با کوتاه شدن زمان پرداخت مالیات، افزایش دقت و شفافیت بیشتر، اطمینان حاصل می کنند انجام امور بر اساس قانون خواهد بود و تصمیمات شخصی نقشی در انجام امور ندارند.
محمدی کاهش هزینه های مالیات ستانی را ثمره الکترونیکی شدن فعالیت ها دانست و اظهار داشت: از مزایای دیگر این مهم کاهش رفت و برگشت نامه ها و مستندات و درنتیجه اعمال هزینه های کمتر برای مودیان و سازمان امور مالیاتی است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: اطلاع از مراحل پرداخت مالیات برای سرمایه گذاران خارجی هم قابل دسترسی بوده و برای ایشان موید این مطلب است که در تمامی بخش ها اعم از ارزش افزوده و مالیات های مستقیم رویه مشخصی وجود دارد
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با الکترونیکی شدن امور، محرمانگی و امنیت اطلاعات اشخاص حفظ می شود و مودی به موقع و با کد مشخصی از وضعیت مالیاتی خود مطلع می شود ; همچنین هیچ عاملی نمی تواند ارتباط مودیان با سازما ن امورمالیاتی را قطع کند. به عنوان مثال ممکن است نامه مودی به دلایلی به موقع به دستش نرسد و سبب تاخیر وی در فرایند پرداخت مالیات شود.
محمدی در پایان خاطرنشان کرد: همه افراد و دستگاه‌های اجرایی باید مسئول وصول مالیات در کشور باشند. نباید انتظار داشته باشیم سازمان امورمالیاتی به تنهایی مالیات را وصول کند. در اکثر کشورهای دنیا ارائه خدمات اجتماعی و بهره مندی از حقوق اجتماعی مستلزم پرداخت مالیات است. بهتر است ساز و کاری وجود داشته باشد تا افرادی که مالیات نمی‌دهند از حقوق اجتماعی کمتری برخوردار شوند; درواقع برخی از حقوق اجتماعی را باید به بحث پرداخت مالیات متصل کرد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: