کد خبر: 3840087
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۱
گروه بین‌الملل ــ رئیس دانشگاه «پانتئون» آتن با مرور خاطرات سفر خود به تهران، گفت: زندگی مسالمت‌آمیز اقلیت‌‌های دینی و پیروان سایر مذاهب در ایران، جلوه‌ای از آزادی و صلح است.

به گزارش ایکنا، به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی عماد، رئیس کتابخانه، موزه و اسناد مجلس شورای اسلامی کشورمان که برای شرکت در هشتادوپنجمین فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابخانه‌ای ( 24 تا 30 آگوست 2019) در شهر آتن حضور یافته بود، به همراه علی‌محمد حلمی، رایزن فرهنگی کشورمان و طیرانی، رئیس بخش کتابخانه مجلس با خانم کریاری، رئیس دانشگاه پانتئون آتن دیدار و درباره همکاری‌های مشترک در حوزه‌های فرهنگی و علمی گفت‌وگو کرد.

خانم کریاری حضور رئیس کتابخانه، موزه و اسناد مجلس شورای اسلامی در این دانشگاه را نقطه عطفی به منظور پیگیری برنامه‌های مشترک فرهنگی و علمی تنظیم‌شده با جمهوری اسلامی ایران دانست.

رئیس دانشگاه پانتئون ضمن ارائه گزارشی از بخش‌های مختلف این دانشگاه، فعالیت‌های مشترک رایزنی فرهنگی ایران و این دانشگاه را در سطح بسیار خوب توصیف کرد و افزایش تعاملات علمی را از هیئت ایرانی خواستار شد.

وی با اشاره به سفر دو سال گذشته خود به تهران به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: این سفر تجربه و پنجره جدیدی از ایران به روی من گشود. تصور حضور در کشوری تاریخی که این چنین به حقوق اقلیت‌های دینی و پیروان سایر مذاهب احترام می‌گذارد، سبب شد که نه تنها من بلکه همه هیئت یونانی از این میزان آزادی و صلح میان ادیان شگفت‌زده شویم.

کریاری در ادامه، افزود: هدف اصلی ما و رایزنی فرهنگی ایران در آتن، در قالب پروژه‌های مشترک نشان‌دادن چهره واقعی ایران به جهانیان است.

رئیس دانشگاه پانتئون با تأکید بر گسترش روابط علمی و فرهنگی ایران و یونان گفت: برگزاری جشنواره فیلم‌های ایرانی، نمایشگاه فرهنگی ایران، برگزاری نشست علمی جوانان و رسانه‌ها در غرب، تعاملات خوب با اساتید دانشگاه پانتئون، تبادل هیئت‌های علمی بلندپایه به ایران به منظور شرکت در گفت‌وگوهای بینادینی و گوشه ایران در کتابخانه این دانشگاه نشان از عزم جدی دو طرف برای افزایش تعاملات است.

وی با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری‌های فرهنگی، علمی و دانشگاهی از قبیل اعطای بورسیه، اهدای فرصت مطالعاتی، تشکیل کارگروه‌های ویژه علمی بین دانشگاه پانتئون و دانشگاه‌های ایران، اظهار امیدواری کرد که این دیدار سبب تسهیل در روند امضای تفاهمنامه بین طرفین و حل مشکلات پیش رو شود.

کریاری همچنین، از برگزاری کنفرانس تخصصی «مناسبات ایران و یونان» با بررسی اسناد تاریخی دو کشور در ماه ژانویه 2020 در محل این دانشگاه خبر داد و خواستار حضور اساتید و محققان ایرانی در این کنفرانس شد.

حجت‌الاسلام عماد نیز در سخنانی، با اشاره به تعاملات تاریخی دو کشور بزرگ ایران و یونان از بیش از هزار سال قبل تا به امروز گفت: ایران و یونان به عنوان دو کشور صاحب تمدن‌های بزرگ و کهن در جهان شناخته می‌شوند. یونانیان و ایرانیان صدها سال است که با یکدیگر در صلح و مصالحه بوده‌اند و به یکدیگر به ویژه بشریت خدمات شایسته‌ای را عرضه داشته‌اند.

وی بر ضرورت اجرایی‌شدن مفاد تفاهمنامه همکاری‌های علمی و فرهنگی دو کشور تأکید کرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: