کد خبر: 3842930
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۳
حجت‌الاسلام والمسلمین نواب بیان کرد:
گروه جامعه ــ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از زائران اربعین حسینی(ع) خواست با مردم عراق به عنوان خادم امام حسین(ع) و زائران ایشان با احترام و تکریم برخورد کنند.

به گزارش ایکنا، به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی حج؛ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، سه‌شنبه 26 شهریورماه در جمع اعضای کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین خدمت به زائران اربعین حسینی را اقدامی ارزشمند توصیف کرد و بسیج شدن دستگاه‌ها و نهادهای مختلف برای ارائه خدمات به دلباختگان حسینی را نشان‌دهنده عشق به امام حسین(ع) و مکتب حسینی دانست.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب پس ازاستماع گزارش نمایندگان دستگاه‌ها و نهادهای عضو کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین تصریح کرد: باید به همه شما عزیزان و حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی رئیس این کمیته «خسته نباشید» گفت که به خوبی توانسته‌اید برای ابعاد و جوانب مختلف این حرکت عظیم مردمی برنامه ریزی کنید.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری در ادامه سخنان خود لزوم توجه ویژه به محورهای مورد تأکید مقام معظم رهبری در خصوص حضور زائران درعراق را یادآور شد و گفت: مردم عراق درعین حالی که دلباخته خدمت به زائر امام حسین(ع) هستند، حساس نیز هستند و علاوه بر این دشمنانی که آرامش این دو کشور و درکنارهم بودن مردم آن را نمی‌توانند ببینند گاهی اوقات مسایلی را با هدف اختلاف افکنی مطرح می‌کنند.

نماینده ولی فقیه تأکید کرد: زائران ایرانی باید مردم عراق را به عنوان خادم امام حسین و ائمه معصومین (ع) و زائران ایشان بدانند و با احترام و تکریم با آن‌ها برخورد کنند. هر چقدر این احترام و تکریم بیشترصورت گیرد عشق به خدمتگزاری درعراقی‌ها نیز افزون‌ترخواهد شد.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به احتمال حضور سه میلیون زائر در مراسم اربعین حسینی گفت: این تعداد به اندازه جمعیت برخی کشورهای منطقه و خارج از آن است و این جمعیت می‌خواهد چند روز میهمان مردم عراق شود و بازگردد، این کار بسیار سنگینی است و زائران باید نسبت به تکریم و احترام به مردم عراق که با عشق و علاقه خدمت‌رسانی می کنند، توجیه شوند.

نماینده ولی فقیه به تأکید مقام معظم رهبری در خصوص احترام به مرجعیت دینی عراق اشاره کرد و گفت: رعایت کردن منویات مرجعیت عراق؛ آیت‌الله العظمی سیستانی در ارتباط با برنامه اربعین لازم است، معظم له توصیه کردند آنچه مورد نظر و توجه ایشان است رعایت شود و زائران نیز که به دنبال هدف مقدسی هستند باید به نحوی رفتار کنند که حاشیه و مشکلی ایجاد نشود.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری همچنین احترام به حاکمیت و رعایت مقررات کشور عراق را ضروری خواند و گفت: رعایت مقررات هرکشوری که در آن حضور پیدا می‌کنیم در واقع احترام گذاشتن به خودمان است. گاهی برخی مقرراتی که وضع می‌شود اشکال دارد ولی رعایت همان مقررات بهتر از بی‌نظمی و هرج و مرج است .

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب با طرح این سوال که آیا در این حرکت عظیم همراهی اهل سنت عراق نیز پیش بینی شده است یا نه؟ اظهار داشت: آن‌ها برادران دینی ما هستند و زمانی که محبت ببینند نگاهشان با زائران امام حسین(ع) همراه خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود از تلاش‌ها و خدمات خادمان پنهان کنگره عظیم اربعین تقدیر کرد و با اشاره به اینکه امروزه در دنیا برای انجام برخی کارهای کوچک برنامه ریزی گسترده‌ای صورت می‌گیرد، اظهار داشت: اعزام زائران اربعین کار بسیار بزرگی است و امسال که پیش بینی‌ها حکایت از آن دارد که 50 درصد به تعداد زائران افزوده می‌شود، باید دقت و توجه بیشتری صورت گیرد.

این گزارش حاکیست: در آغاز این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید احمدی، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین با اشاره به عضورت 22 دستگاه و نهاد در این کمیته وظایف و مسئولیت های آموزشی، فرهنگی ، تبلیغی و اجرایی بخش‌های مختلف را برشمرد.

وی تصریح کرد: همه اعضا برنامه های خود را تدوین و نهایی کرده اند و کارگروه‌‌ها در ایران و عراق شکل گرفته و رویکردها برگرفته از سخنان و توصیه‌های مقام معظم رهبری است.

وی به برنامه‌های ویژه‌ای که در ایام اربعین امسال در سامرا پیش‌بینی شده است، اشاره کرد و گفت: با همکاری دستگاهای ذی ربط حدود 4 هزار مبلغ در این مراسم حضور دارند و برنامه‌های مختلف قرآنی، ویژه کودکان و بانوان، روایتگری، سخنرانی و مداحی نیز پیش‌بینی شده است.

برپایه این گزارش، در این نشست همچنین نمایندگان دستگاه‌های عضو کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در باره برنامه‌های خود برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسم اربعین حسینی و ارائه خدمات به زائران ایرانی و خارجی گزارش دادند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: