کد خبر: 3843809
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
گروه بین‌الملل ــ «محمدعلی»، هنرپیشه و تاجر مشهور مصری که اخیرا فساد‌های بزرگ ارتش و رئیس‌جمهوری این کشور را افشا کرده، از شهروندان مصری خواست که روز جمعه(5 مهرماه) در تظاهرات میلیونی ضد دولت شرکت کنند.
فراخوان تظاهرات میلیونی علیه «سیسی» در مصر به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه خبری «الجزیره نت»، تظاهرات مردم مصر برای برکناری عبدالفتاح سیسی از قدرت، در شهرهای مختلف این کشور همچنان ادامه دارد، به طوری که طی تظاهرات‌های 29 و 30 شهریورماه، شماری از تظاهرکنندگان بازداشت شدند.
 
شهرهای مختلف مصر از جمله سوئز، شهر «المحلة الکبری» در استان الغربیه، «نجع حمادی» در استان قنا و پورت‌سعید و... دیروز، 30 شهریورماه نیز برای دومین روز متوالی شاهد اعتراضات گسترده شهروندان علیه سیاست‌های سیسی، رئیس‌جمهور این کشور بود.
 
تظاهرکنندگان مصری با سر دادن شعارهایی علیه رئیس‌جمهور این کشور، خواستار تغییر اصولی در سیستم اداره مصر و برکناری سیسی از قدرت شدند.
 
شرکت کنندگان در این تظاهرات‌ها همچنین، تصاویری از بازداشت شماری از جوانان معترض مصری را در دست داشتند.
 
در همین راستا، «محمد علی»، هنرپیشه و تاجر معروف مصری که در تبعیدی خودخواسته در اسپانیا به سر می‌برد، طی فراخوانی خواستار تظاهرات میلیونی مصریان در روز جمعه آینده علیه عبدالفتاح سیسی شد.
 
علاوه بر مصر، ده‌ها نفر از مصری‌های مقیم آمریکا نیز در مقابل محل اقامت عبدالفتاح سیسی در نیویورک تجمع کرده و شعارهایی علیه رئیس‌جمهور مصر سر دادند. آنان با در دست داشتن پلاکاردهایی، نقض حقوق بشر در مصر و بازداشت هزاران مخالف مصری و سرکوب تظاهرات را محکوم کردند.

فراخوان تظاهرات میلیونی علیه «سیسی» در مصر 
در مقابل، شماری از طرفداران رئیس جمهور مصر در نیویورک تظاهراتی تشکیل داده و شعارهایی در تحسین ریاست جمهوری سیسی و اقدامات وی سر دادند.
 
معترضان علیه سیاست‌های سیسی در واشنگتن نیز با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل کاخ سفید، سیاست‌های رئیس‌جمهور مصر را محکوم کرده و از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا خواستند تا حمایت خود از سیسی را قطع کند. 
 
در شهر تورنتوی کانادا نیز مصری‌های مقیم این کشور با برپایی تجمع اعتراضی تظاهرات‌های مردم مصر در نقاط مختلف این کشور را که از روز جمعه، 29 شهریور، آغاز شده تأیید کردند.
 
در نخستین واکنش رسمی مصر به این اعتراضات، هیئت عمومی اطلاعات این کشور در بیانیه‌ای از خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی خواست تا قوانین متعارف شغلی را در پوشش اخبار مصر رعایت کنند و هرآنچه را که مشاهده می‌کنند یا از طریق منابع به دستشان می‌رسد، منتشر نکنند.
 
یادآوری می‌شود، این تظاهرات، نخستین اعتراض عمومی پس از روی کار آمدن عبدالفتاح سیسی در مصر از سال 2014 میلادی بوده است.

انتهای پیام
 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: