کد خبر: 3844190
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
حجت‌الاسلام خاموشی:
گروه جامعه ــ‌ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در مراسم آغاز سال تحصیلی از دانش‌آموزان تقاضا کرد که در راه علم‌آموزی جهادگر باشند و گفت: اگر می‌خواهید دشمن به این خاک نظر نداشته باشد باید جهاد علمی کنید؛ این جهاد علمی امروز با حضور شما دانش‌آموزان محقق می‌شود.

امروز صیانت از کشور بر عهده دانش‌آموزان است؛به گزارش خبرنگار ایکنا؛ مراسم شروع سال تحصیلی جدید امروز، یکم مهرماه، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، رضا رحمانی، وزیر صنعت معدن و تجارت، مرتضی بانک، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و جمعی از مدیران آموزش و پرورش در هنرستان موقوفه متقین برگزار شد.

سیدمهدی خاموشی، نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، طی سخنانی در این مراسم اظهار کرد: در عبارات رهبر معظم انقلاب می‌شنویم که علم قدرت می‌آورد‌. در آیات قرآن کریم نیز این مطلب بیان شده که آیا عالم و بی‌علم مساوی است. حقیقت علم حقیقتی مساوی است. در قرآن کریم نیز آمده است که اگر خداوند به ما علم نیاموخته بود، چیزی نمی‌دانستیم.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی برای علم‌آموزی نسل جوان فعالیت‌های متعددی داشته است، ادامه داد: اگر یک پهپاد آمریکایی را یک ایرانی می‌زند به خاطر قدرت ایران است‌. برای اینکه این علم بومی‌سازی شود کارهای زیادی انجام شده است. اگر پیشرفت کردیم به خاطر تلاش آموزش و پرورش، آموزش عالی، مجلس شورای اسلامی و... بوده است‌.

رئیس سازمان اوقاف کشور بیان کرد: برای کسب استقلال راهی جز تولید، اختراع و اکتشاف و بومی‌سازی نداریم. نیاز ما به دارو به حدود هفت درصد رسیده است و اگر بیشتر فعالیت کنیم نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی تصریح کرد: باید از استعدادها حمایت شود. هنرستان متقین یک مورد از مدارس موقوفه است. در آینده با آموزش و پرورش همکاری بیشتری خواهیم داشت‌ تا با این تعاملات به نتایج مثبتی در زمینه علم‌آموزی دانش‌آموزان نائل شویم.

هنرستان متقین یک مورد از مدارس موقوفه است. در آینده با آموزش و پرورش همکاری بیشتری خواهیم داشت‌ تا با این تعاملات به نتایج مثبتی در زمینه علم‌آموزی دانش‌آموزان نائل شویم

رئیس سازمان اوقاف کشور در پایان خطاب به دانش‌آموزان گفت: من سه دهه معلم بودم و از دانش‌آموزان می‌خواهم کار جهادی کنند. تقاضای من از شما دانش‌آموزان جهاد در راه علم‌آموزی است‌. ایران در دفاع از خود کم نمی‌گذارد؛ در مقام دفاع جانانه می‌ایستیم و از یک وجب خاکمان هم نمی‌گذریم. اگر می‌خواهید دشمن به این خاک نظر نداشته باشد باید جهاد علمی کنید؛ این جهاد علمی امروز با حضور شما دانش‌آموزان محقق می‌شود.

مرتضی بانک، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی، نیز با حضور در این مراسم ضمن اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس و شروع سال تحصیلی جدید، گفت: هفته دفاع مقدس از یادگاران روزهای حماسه ملت است که توانست از همه جهت انقلاب، ایمان و خاک ما صیانت کند. در این مسیر کسانی که با گذشت از جانشان از این مملکت دفاع و رزمندگان عزیزی که جنگ را مدیریت کردند، همگی افتخارآفرینی بزرگی را برای کشور رقم زدند، اما متأسفانه برخی از کشورهای منطقه ذهن فراموش‌کاری دارند که نمی‌فهمند این ملت با رهبری مقام معظم رهبری می‌تواند چنان انسجامی را فراهم کند که مکر دشمنان را نابود کند.

امروز صیانت از کشور بر عهده دانش‌آموزان است؛

وی در ادامه به آغاز سال تحصیلی جدید پرداخت و افزود: امروز از یک جهت روز دانش‌آموزان و از یک جهت روز معلمان و مربیان است. بحث چرایی و سؤال در این دوره و همچنین ورود به مدرسه بسیار مهم است، چراکه این مرحله دگردیسی بسیار مهمی در دوران اجتماعی دانش‌آموزان شکل می‌گیرد که می‌تواند به بهبود شرایط زندگی وی منجر شود. البته راه آن علم است و مدرسه می‌تواند پاسخ‌های خوبی به این علم دهد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی در ادامه به موضوع سیستم نظام آموزشی هم اشاره کرد و گفت: هر شخصی توانمندی‌های زیادی دارد و ورود به توانمندی‌های انسان، استعدادها و کشف آن باید مبنای آموزش کشور باشد؛ نظام آموزشی برای اینکه بتواند در این زمینه موفق باشد باید در این حوزه و کشف استعدادها قدم بردارد. اگر اینها کشف شود خواهیم دید که آینده بهتری برای کشور به وجود می‌آید. نظام آموزشی ما به استعداد کمتر توجه کرده و کشورهای موفق در این حوزه توجه بیشتری به این موضوع داشته‌اند؛ ما نیز باید به این نکته توجه کنیم.

بانک در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع وقف پرداخت و ادامه داد: سیستمی که در فرهنگ اسلامی ما به عنوان وقف در جهت اهداف مشترک تعیین می‌شود میراث بسیار ارزشمندی است که در کشور به وجود آمده. سیستم وقف آنچنان کارساز است که در بسیاری از فعالیت‌ها توانسته راهگشا باشد. همچنین علاوه بر خدمات اجتماعی، به پیوندهای دینی ما ارتباط دارد و موجب تقویت آن می‌شود.

مجتبی عبداللهی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران، ‌هم در این مراسم با اشاره به اینکه دانش‌آموزان ایران اسلامی در راه علم و دفاع از میهن اسلامی موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده‌اند که ثمرات آن را امروز می‌بینیم، گفت: بخشی از این موفقیت‌ها در راه دفاع از کشور بود؛ در این مسیر ۳۳ هزار شهید دانش‌آموز تقدیم کشور شده است. لذا همه مدیون خون شهدا هستیم که در این امنیت و آسایش زندگی می‌کنیم و بدون هیچ مشکلی در راه علم‌آموزی تلاش می‌کنیم.

وی در ادامه با بیان سابقه مجتمع آموزشی متقین، گفت: مجموعه متقین یکی از مجموعه‌های بزرگ اوقافی استان تهران است که واقف آن شخصی به نام عزیز‌ خان‌ندایی بود و در دوره قاجار این مجموعه را برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت و برای تعلیم و تربیت ایتام راه‌اندازی کرده بود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان تهران در بخش دیگری از سخنانش گفت: بارها اثبات شده که خانواده‌ها و دانش‌آموزانی که با وجود مشکلات فراوان در زندگی، توانسته‌اند به تحصیلات عالی دست پیدا کنند، در رفع مشکلات آینده کشور سهم بسزایی داشته‌اند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: