کد خبر: 3848157
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰
حجت‌‍الاسلام عیسی‌زاده:
گروه حوزه‌های علمیه ــ عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن گفت: 50 موضوع در مورد سبک زندگی قرآنی در دستور کار قرار گرفته که به تدریج در حال تکمیل است.

آثار مرتبط با سبک زندگی قرآنی تولید می‌شودبه گزارش ایکنا حجت‌الاسلام والمسلمین عیسی عیسی‌زاده، عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن امروز 15 مهرماه در نشست علمی معناشناسی گزینش آیات سبک زندگی که در این پژوهشکده برگزار شد، گفت: از ابتدای کار در این زمینه، حدود 50 موضوع به ثمر رسیده که 13 موضوع آن منتشر شده، هشت موضوع زیر چاپ و ده موضوع هم در اختیار ارزیابان است.

وی با بیان اینکه 5 موضوع مربوط به محیط زیست است که انشاءالله تا پایان امسال چاپ شود، بیان کرد: مابقی موضوعات نیز در حال تدوین است و انشاءالله در سال آینده مجموعه کاملی از موضوعات سبک زندگی را خواهیم داشت.

عیسی‌زاده با بیان اینکه این موضوعات فعلاً به صورت کتابچه‌های کوچک در حال چاپ است، تصریح کرد: هدف ما این بود که از دل پروژه، شیوه نامه سبک زندگی به مخاطب ارائه شود و اصول و روش معنایی در سبک زندگی از قرآن ارائه شود.

عیسی‌زاده بیان کرد: اولین نسخه چاپ شده مجموعه سبک زندگی، پرفروش‌ترین اثر در طول چندماه اخیر بوده است که نشان می‌دهد مردم دنبال آثار کاربردی و مختصر هستند و خیلی مباحث نظریه‌پردازی را دنبال نمی‌کنند.

عیسی‌زاده با اشاره به استقبال مخاطبان و فروش مناسب این نوع کتاب‌ها افزود: دفتر تبلیغات اسلامی باید به سمت ارائه آثار کاربردی برای مردم پیش برود و برپایی سلسله نشست‌ها در این زمینه هم کمک به تولید چنین آثار کاربردی است.

مدیر گروه فرهنگ‌نامه‌های قرآنی همچنین تدوین فرهنگ‌نامه‌های تخصصی را با همکاری دیگر پژوهشکده‌های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از جمله اقدامات برشمرد و اظهار کرد: از جمله  این آثار، «فرهنگ‏نامه علوم سیاسی در قرآن» و «فرهنگ‏نامه محیط زیست در قرآن» است.

وی همچنین گفت: چهار کلان‌پروژه قرآنی در این گروه در حال فعالیت است که پروژه «فرهنگ‌نامه سبک زندگی در آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت(ع)» یکی از این موارد محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه کلان‌پروژه در حال تکمیلی با عنوان «فرهنگ‏نامه تخصصی تحلیل واژگان مشابه در قرآن» در دستور کار است، افزود: تاکنون یک جلد از آن منتشر شده و دو جلد دیگر نیز آماده نشر و جلد چهارم نیز در حال تکمیل است.
مدیر گروه فرهنگ‏نامه‌‏ها و معاجم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن افزود: کلان‌پروژه دیگر، ترجمه عربی فرهنگ قرآن به نام «المفتاح الجامع لمصطلحات القرآن و مفاهیمه» است که تاکنون پنج جلد رحلی آن منتشر شده و جلد ششم در حال نشر و جلد هفتم در حال آماده‌سازی است.
وی ادامه داد: همچنین کلان‌پروژه «بازنگری فرهنگ سی و سه جلدی قرآن» در دست انجام است که تا‌کنون ۱۶ جلد آن برای انتشار آماده شده است.
یادآور می‌شود، تاکنون نشست‌های متعددی از سلسله جلسات معناشناسی سبک زنگی در این پژوهشکده برگزار شده است و کتبی مانند پوشش و عفاف، خوراک و پوشاک، مسافرت و ... در قالب کتابچه به چاپ رسیده است.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: