کد خبر: 3851807
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳
گروه بین‌الملل ــ گروه فرهنگی هنری «هومِهر» بوشهر که برای اجرای آیین‌های عزاداری محرم به لهستان رفته است، برنامه خود را در دانشگاه ملی ورشو، قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور اجرا کرد.

به گزارش ایکنا از لهستان؛ دانشگاه ملی ورشو دیروز، 29 مهرماه، میزبان سومین روز اجرای طرح «تجلی حقیقت» از سوی هنرمندان گروه فرهنگی هنری «هومِهر» از بوشهر بود.

این برنامه شامل تعزیه حضرت عباس(ع) و شِمر با بازی احمدرضا قربانی و عباس بارونی، معرفی بوشهر از سوی سیدمحمدحسین سیدزاده، نمایش فیلم «فاز مثبت» به کارگردانی مهدی جلالی، سنج و دمام زنی، اجرای نوحه‌های معروف بوشهر و توصیف سنت‌های عزاداری و سوگواری شیعیان به وسیله پروفسور سیلویا، رئیس گروه مطالعات زبان و ادب فارسی دانشگاه ورشو دانشگاه ورشو بود.

اهدای کتاب

در این مراسم که دانشجویان دانشگاه ورشو در رشته‌های مختلف از جمله ایران‌شناسی و زبان فارسی حضور داشتند، چند کتاب و اثر فرهنگی به همت گروه هومهر به دانشجویان و مدیران این دانشگاه اهدا شد.

این کتاب‌ها شامل دو مجموعه عکس «اسماعیل جاشی» به نام «سنگستان» و «بوشهر دیر، بوشهر دور»، رمان «تو به اصفهان بازخواهی گشت» نوشته مسعود انصافی با موضوع استاد دانشگاهی که به فکر مهاجرت است و به دختری لهستانی برمی‌خورد، کتاب مصور معرفی ایران و دو مجموعه عکس عاشورایی از «عبدالرحمن برزگر» بود.

پذیرایی با خرمای بوشهری

در پایان این مراسم که با استقبال و تشویق دانشجویان لهستانی همراه بود، هنرمندان بوشهری با خرمای بوشهر از دانشجویان پذیرایی کردند و از طرف گروه هومهر، یک دمام به عنوان نماد و ابزار عزاداری سنتی بوشهر به رئیس گروه مطالعات زبان و ادب فارسی دانشگاه ورشو اهدا شد.

مهم‌ترین بخش این برنامه رونمایی و اکران فیلم «فاز مثبت» به کارگردانی مهدی جلالی بود که در آن کریمِ آبادی، جواد متین و امین سلیمیان، آریانا ایزدجو نقش‌آفرینی می‌کنند و داستان آن درباره آیین عزاداری بوشهری و حس و حال این آیین در این شهر است.

این فیلم ماجرای سه جوان بوشهری را روایت می‌کند که در ظهر عاشورا در مسیر عزاداران بوشهری قرار می‌گیرند، این سه جوان که بسیاری از قوانین شهری را زیر پا می‌گذارند، در این مسیر با اتفاقاتی جدید مواجه می‌شوند که بیانگر تغییری معنوی در زندگی آنان است.

دانشگاه لهستان؛ میزبان عاشوراییان/ نمایش «فاز مثبت» بوشهری‌ها + عکساعضای گروه فرهنگی هنری «هومِهر» بوشهر

تصاویری از برنامه گروه هومهر در دانشگاه ملی ورشو/ عکاس: آریو انصاری

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: