کد خبر: 3855243
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
گروه بین‌الملل ــ رئیس پارلمان عراق و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور این کشور درباره طرح ابتکاری گفت‌وگوی ملی رایزنی کردند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از شبکه خبری «العالم»، «جینین هنیس پلاسخارت»، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق، امروز (15 آبان) با «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

در بیانیه دفتر ریاست پارلمان عراق که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «الغد» منتشر شد، آمده است: در جریان این دیدار، جدیدترین تحولات سیاسی در عراق، مطالبات قانونی تظاهرات‌کنندگان، اقدامات فوری برای ایجاد یک نقشه راه برای اصلاحات ریشه‌ای در روند سیاسی عراق، از جمله اصلاحات قانون اساسی بررسی شد.

بنابراین گزارش، مسئله رویکردهای کمیته موقت پارلمان که قرار است فعالیت خود را با دعوت از کارشناسان قانون اساسی و همه صاحب‌نظران در جامعه عراق و نمایندگان تظاهرات‌کنندگان در راستای انجام اصلاحات گسترش دهد نیز در این نشست بررسی شد.

الحلبوسی در این دیدار، با نماینده سازمان ملل به بررسی طرح ابتکاری گفت‌‌وگوی ملی پرداخت. در این گفت‌وگوهای ملی رؤسای سه قوه و رهبران گروه‌های سیاسی و طیف‌های مختلف جامعه عراق، قضات، اتحادیه‌ها و اصناف، نمایندگان تظاهرات‌کنندگان، سازمان ملل و نمایندگان کشورهای مورد اعتماد عراق حضور خواهند داشت تا آینده بهتری برای ملت عراق ترسیم شود.

پلاسخارت از آمادگی سازمان ملل برای ارائه کمک در سطوح مختلف برای تحقق این گفت‌وگوی ملی خبر داد.

عراق از اول اکتبر شاهد اعتراضات خیابانی بوده است. این اعتراضات به دلیل ایام اربعین حسینی متوقف شد، ولی از روز ۲۵ اکتبر از سر گرفته شد و تاکنون ادامه یافته است.

طبق اعلام کمیته حقوق بشر پارلمان عراق، تاکنون بیش از ۲۵۰ نفر در جریان اعتراض‌های خیابانی جان خود را از دست داده‌اند.

معترضان خواستار بهبودی خدمات عمومی و ایجاد فرصت شغلی و مبارزه با فساد هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: