کد خبر: 3855700
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹
حریرچی گفت:
گروه سلامت ــ معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه سالانه ۱۱۰ هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می‌شوند،‌ گفت: عوامل مؤثر بر سرطان سبب می‌شوند تا ۲۰ سال آینده سرطان در ایران ۱۱۵ درصد رشد داشته باشد.
بروز سالانه ۱۱۰ هزار مورد سرطان در کشوربه گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در مراسم نکوداشت و تقدیر از پروفسور‌قوام‌زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران در دانشگاه علوم پزشکی اراک، گفت: عوامل مؤثر بر سرطان سبب می‌شوند تا ۲۰ سال آینده سرطان در ایران ۱۱۵ درصد رشد داشته باشد.

وی گفت: سالانه ۱۱۰ هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می‌شوند که سهم مردان ۵۳ درصد و سهم زنان ۴۷ درصد است، میزان شیوع سرطان در کشور کمتر از میانگین جهانی بوده و شیوع سرطان در استان مرکزی نیز کمتر از شیوع کشوری است.

وی با تأکید بر اینکه، کاربرد تعابیری مانند «سونامی سرطان» در کشور صحیح نبوده و افزایش آمار سرطان در تمام جهان اتفاق می‌افتد، افزود: در ابتلا به سرطان، سه عامل مهم نقش دارد، نخست، افزایش سن، دوم، عوامل خطر زندگی ناسالم و سومین عامل نیز عوامل محیطی نظیر آلودگی هوا، است.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: بیماری سرطان در کل دنیا، بیماری پرهزینه است و سالانه دو درصد از درآمد ناخالص ملی جهان صرف درمان بیماری سرطان می‌شود. در کشور ما به صورت مستقیم و غیرمستقیم، ۱۰ هزار میلیارد تومان صرف سرطان می‌شود که سه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان آن به صورت مستقیم و نقد هزینه شده و ۵۰ درصد آن، برای تأمین دارو‌های شیمی درمانی هزینه می‌شود.

وی بیان کرد: این درحالی است که بنا بر توصیه سازمان جهانی بهداشت، از مجموع هزینه‌های مستقیم و نقدی بیماری سرطان، ۵۰ درصد برای جراحی، ۴۰ درصد برای رادیوتراپی و ۱۰ درصد برای شیمی درمانی باید هزینه شود.

معاون کل وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به سوابق درخشان و خدمات ارزشمند دکتر قوام زاده، اظهار کرد: پروفسور قوام‌زاده علاوه بر اینکه بنیانگ‌ذار پیوند مغز استخوان در کشور هستند، در درمان سرطان با بهره‌گیری از روش‌های ارزان قیمت و تجویز دارو‌هایی مطابق با توان مالی مراجعین گام‌های مؤثر و امید بخشی را برای بیماران برداشته‌اند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: