کد خبر: 3857621
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
گروه بین‌الملل ــ در قزاقستان اقوام مختلف با زبان و اعتقادات دینی متفاوت زندگی می‌کنند. یکی از این اقوام قوم هزاره است که آداب و رسوم خود را دارد.

به گزارش ایکنا به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در قزاقستان، هزاره‌های قزاقستان از اقوام فارس زبان افغانستان هستند که به دلیل جنگ مجبور به ترک سرزمین مادری و مهاجرت به  قزاقستان شده‌اند.

در قزاقستان حدود 600 نفر از قوم هزاره زندگی می‌کنند که مذهبشان شیعه است و نسل آنها به چنگیزخان مغول بازمی‌گردد که پس از حمله مغول به افغانستان، در آنجا ماندگار شدند. این افراد در جریان درگیری‌ها‌ی افغانستان در سال 1995 به کشور‌های دیگر از جمله قزاقستان مهاجرت کردند.

رجب علی، از مهاجران افغان، که در روز استقلال قزاقستان به این کشور آمده است، در این باره می‌گوید: در آن روز اقوام مختلف با لباس‌های محلی در حال آواز و پایکوبی بودند و این برای ما بسیار عجیب بود، زیرا دوستی اقوام در افغانستان مرسوم نبود و هیج کدام از اقوام در کنار هم حتی راه هم نمی‌رفتند.

رجب علی در سال 1968 در افغانستان به دنیا آمد و تا سال 1992 در شهر کابل زندگی می‌کرد. او پس از آغاز جنگ و تخریب خانه خود مجبور شد با کمک یکی از دوستان قزاق که در دوره شوروی در افغانستان کار می‌کرد، همراه خانواده خود به قزاقستان مهاجرت کند.

رجب علی ابتدا در بازار مشغول به کار شد. پس از مدتی فامیل وی نیز به قزاقستان مهاجرت کردند. سپس آنها شرکتی را تأسیس کردند که قفسه مغازه‌ها را تولید می‌کند. 25 سال است که خانواده رجب علی در قزاقستان زندگی می‌کنند و فرزندان وی در این کشور بزرگ شدند و ازدواج کردند.

در سال 2016 رجب علی پاسپورت قزاقستان را گرفت و امروز دو نوه دارد. وی از زندگی خود در قزاقستان بسیار راضی است. او دو سال پیش توانست مرکز فرهنگی قوم هزاره را در قزاقستان افتتاح کند و اطلاعات این قوم را در این مرکز به ثبت برساند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: