شیخ زکزاکی نیازمند مداوای اورژانسی است/ کشورهای اسلامی ورود کنند
کد خبر: 3866301
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع):

شیخ زکزاکی نیازمند مداوای اورژانسی است/ کشورهای اسلامی ورود کنند

گروه بین‌الملل ــ دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در نشست چهارمین سالگرد فاجعه کشتار «زاریا» و حبس غیرقانونی شیخ زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه، بیان کرد: باید به سرعت امکان معالجه جسمانی این رهبر مصلح را فراهم کنیم. وی از هر نظر آسیب دیده است و به مداوای اورژانسی نیاز دارد.

شیخ زکزاکی نیازمند مداوای اورژانسی است/ کشورهای اسلامی ورود کنندبه گزارش خبرنگار ایکنا؛ نشست رسانه‌ای آیت‌الله رضا رمضانی، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، به مناسبت چهارمین سالگرد فاجعه کشتار زاریا در نیجریه و حبس غیرقانونی شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان این کشور، صبح امروز، سوم دی‌ماه، در این مجمع برگزار شد.

آیت‌الله رمضانی در این نشست راهبرد کلی مجمع را معرفی اسلام ناب به شیوه عقلانی اعلام کرد و گفت: برخی گمان می‌کنند که اسلام یک وجه دارد، در حالی که اسلام ریشه رحمانی و پیامبری مهربان و اخلاق‌مدار دارد. هدف مهمی که مورد توجه ما قرار گرفته وحدت دنیای اسلام با نگاه تقریبی است که باید با ادبیات جهانی و بین‌المللی معرفی شود. این رویکرد مجمع بین‌المللی بوده و قومی و ملیتی نیست.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار کرد: سیاست‌هایی را در برابر کشورهای مختلف از جمله کشورهای آفریقایی داریم که نیجریه یکی از آنهاست و سعی داریم بتوانیم اسلام را به درستی در این کشورها معرفی کنیم. بنای ما دعوت به اسلام نیست، بلکه غرض معرفی اسلام جامع،‌ دقیق و عمیق است تا هر کس بنا به اختیار خود آن را انتخاب کند.

رمضانی با بیان اینکه امروزه در معرفی اسلام با انواع قرائت‌ها مواجه هستیم، گفت: دو قرائت عمده وجود دارد که لازم است به آن توجه کنیم؛ این قرائت‌ها به جوامع اسلامی خدشه وارد می‌کند و شامل قرائت لیبرال و قرائت افراطی از اسلام است. نتیجه این اسلام، فاصله گرفتن از شریعت و احکام اسلامی و سکولاریزه کردن جوامع بشری و اسلامی است. با اسلام افراطی (افراط‌گرایی اسلامی) در کشورهای اروپایی نیز مواجه هستیم که خشونت را ترویج می‌کند و ادبیات آن غیردینی و غیراسلامی است.

شیخ زکزاکی نیازمند مداوای اورژانسی است/ کشورهای اسلامی ورود کنند

آیت‌الله رمضانی با تأکید بر اینکه اسلام ناب باید معرفی شود، ادامه داد: نامه رهبری به جوانان اروپا و آمریکا خنثی‌کننده قرائت اسلام افراطی و لیبرال است. آنها باید اسلام را مطالعه کنند و با مراجعه به مستندات اصیل همچون قرآن،‌ سنت و عقل به نتیجه برسند.

خشونت محکوم است

وی افزود: در دنیای اسلام اتفاقات ناگواری رخ می‌دهد. معتقدیم که رعب و خشونت در دنیا محکوم است. ما درباره حوادث خشونت‌آمیزی که در جوامع بشری به وجود می‌آید، موضع مخالف داریم؛ از جمله اتفاقات سال‌های 2014 و 2015 در نیجریه که مورد پذیرش ما نبود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه ایران درباره سرنوشت شیخ زکزاکی اقداماتی را برای تعامل با دولت نیجریه انجام داده است، گفت: شیخ زکزاکی از نظر فردی شاخصه‌هایی دارد و از منظر اجتماعی نیز رهبری مصلح است. او به دنبال وحدت در دنیای اسلام و تقریب مذاهب اسلامی و حتی تقریب در اقصی نقاط دنیاست.

آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه شیخ زکزاکی معتقد به گفتمان برای تعامل است نه تقابل،‌ ادامه داد: زکزاکی شخصیتی صلح‌طلب دارد و تلاش می‌کند که مشکلات جامعه را در حد توان رفع کند. همه اقداماتی که تاکنون از سوی شیخ زکزاکی در نیجریه انجام شده، رویکرد اصلاحی داشته و هیچ‌گاه بنای مخالفت با قانون این کشور را نداشته است و همیشه تلاش کرده نقش بازدارنده را در آسیب‌هایی که به کشورش وارد می‌شود ایفا کند.

وی همچنین درباره وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی گفت: پزشکان حال وی را وخیم ارزیابی کرده‌اند. زکزاکی با بیماری‌های متعددی روبه‌روست و یک چشمش بینایی را از دست داده است. زکزاکی به مداوای اورژانسی نیاز دارد. باید زمینه این کار فراهم شود و نباید در برابر آن نگاه امنیتی داشت. باید به سرعت زمینه معالجه جسمانی این رهبر مصلح را فراهم کنیم. وی از هر جهت آزرده‌خاطر و آسیب‌دیده است.

شیخ زکزاکی نیازمند مداوای اورژانسی است/ کشورهای اسلامی ورود کنند

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه همسر وی نیز از نظر روحی و جسمی دچار آسیب شده است، اظهار کرد: به عنوان انسان پایبند به ارزش‌های اسلامی معتقدیم که باید از این شخصیت دفاع شود و تحت درمان قرار بگیرد.

وی زکزاکی را مصداق بارز شخصیتی انسانی برشمرد و درباره مسئولیت دولت‌های اسلامی گفت: در این راستا باید از چند جهت تلاش شود. سازمان همکاری اسلامی یکی از نهادهایی است که باید در این باره اقدام کند. همچنین کشورهای مسلمان با ظرفیت سیاسی و اجتماعی‌شان باید مطالبه‌گر سلامتی شیخ زکزاکی باشند.

همچنین آیت‌الله رمضانی درباره رایزنی‌های مجمع جهانی اهل بیت با کشورهای مختلف درباره وضعیت شیخ زکزاکی توضیح داد: این مجمع نهادی غیردولتی و شیخ زکزاکی از اعضای آن است. مجمع 700 عضو دارد و 400 شخصیت نیز متقاضی عضویت در آن هستند.

فعالیت رسانه‌ای درباره شیخ زکزاکی به 25 زبان

وی تصریح کرد: اقدامات متعددی در این زمینه انجام شده، برای مثال فعالیت رسانه‌ای به 25 زبان زنده جهان درباره شیخ زکزاکی صورت گرفته است. همچنین از اعضای مجمع درخواست کرده‌ایم که برای حمایت از شیخ زکزاکی وارد عمل شوند.

آیت‌الله رمضانی از مکاتبه با رئیس‌جمهور و علمای نیجریه درباره وضعیت شیخ زکزاکی یاد و اظهار کرد: مراسم متعددی در داخل و خارج از کشور برای تجلیل از مقام وی برگزار شده و این نشست نیز از جمله آنهاست. علاوه بر این، به سازمان‌های حقوق بشر و اتحادیه اروپا نیز نامه نوشته‌ایم.

وی در پاسخ یکی از خبرنگاران که درباره شکنجه پزشک زکزاکی پرسید و خواستار ارائه آخرین اطلاعات درباره وضعیت سلامتی وی شد، ابراز کرد: خبری درباره شکنجه پزشک ندارم، ولی طبق اطلاعاتم زکزاکی در قید حیات است، اما وضعیت جسمانی مناسبی ندارد و باید تحت درمان تخصصی قرار گیرد.

آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه پزشکان درباره وضعیت زکزاکی اعلام نگرانی کرده‌اند، گفت: هنوز به پزشکان متخصص اجازه داده نشده است که روند درمان را انجام دهند. درباره شخصیت‌های دیگری همچون شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین و شیخ حسین معتوق، روحانی شیعه کویتی، نیز اقدامات و پیگیری‌هایی انجام شده است.

گزارش تصویری نشست را اینجا ببینید.

انتهای پیام
captcha