کد خبر: 3907476
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۶
در نشست مجازی آخرین تحولات پرونده شیخ زکزاکی در لندن مطرح شد؛
کمیسیون حقوق بشر اسلامی در لندن طی نشستی مجازی با حضور جمعی از کارشناسان، آخرین وضعیت پرونده قتل عام شیعیان نیجریه در شهر زاریا و آخرین تحولات پرونده شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه، را بررسی و اعلام کردند که دولت باید پاسخگوی جنایت و قساوت علیه شیعیان این کشور باشد.

به گزارش ایکنا، در دسامبر سال 2015 ارتش نیجریه با حمله به حسینیه شیعیان در شهر زاریا در ایالت کادونا در شمال نیجریه، دست به قتل عام صدها نفر از پیروان شیخ زکزاکی زد. در این حادثه صدها نفر از جمله شیخ زکزاکی، رهبر جنبش شیعیان در نیجریه و همسرش نیز بازداشت شدند. نزدیک به 5 سال است که شیخ زاکزاکی و همسرش، زینت ابراهیم، در زندان به سر می‌برند. اجساد شهدا نیز در گورهای دسته‌جمعی باقی مانده و افراد مسئول این قساوت پاسخگو نیستند.
 
در گزارش اخیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی در مورد قتل عام زاریا، که به دیوان بین‌المللی کیفری ارسال شده است، استدلال شده که دولت نیجریه مجدانه به دنبال از بین بردن شواهد وقایع دسامبر 2015 است و از این نهاد حقیقی می‌خواهد، تا قبل از آنکه دیر شود، اقدام کند. در نتیجه، این نهاد حقوق بشری اسلامی برای بررسی آخرین تحولات این پرونده، شنبه (۷ تیرماه) نشستی مجازی برگزار کرد.
 
جومای احمد کاروفی، نماینده جنبش مقاومت اسلامی نیجریه و از شاهدان عینی این فاجعه، به توصیف مشاهدات خود از روز حادثه زاریا و حمله وحشیانه ارتش نیجریه به پیروان شیخ زکزاکی پرداخت.  
 
برگزاری نشست مجازی آخرین تحولات پرونده شیخ زکزاکی در لندن
 
خانم کاروفی گفت: در آن روز تعداد زیادی از سربازان ارتش به حسینیه شیخ زکزاکی حمله کردند. آنها به زنان و کودکان خردسال شلیک می‌کردند. شاهد بودم که یک دختر 8 یا 9 ساله و یک دختر 6 ساله هدف گلوله قرار گرفتند. بسیار وحشتناک بود. من هم دو تیر خوردم؛ مردی می‌خواست به من کمک کند که او هم گلوله خورد و شهید شد. حتی الان هم از یادآوری آن حادثه بسیار وحشت می‌کنم. نیروهای ارتش خانه‌ها را آتش می‌زدند و به هیچ کس رحم نمی‌کردند.
 
کاترینا آئینا، نویسنده گزارش کمیسیون حقوق بشر اسلامی، درباره حادثه زاریا بیان کرد: این حمله یک جنایت سیاسی بود؛ جنایتی که همچنان علیه پیروان جنبش اسلامی نیجریه و رهبر آن ادامه دارد.
 
برگزاری نشست مجازی آخرین تحولات پرونده شیخ زکزاکی در لندن
وی اظهار کرد: از اعتراضات شیعیان بعد از این واقعه نیز فیلم‌های زیادی هست که نشان می‌دهد سربازان به تظاهرات مسالمت‌آمیز آنها حمله می‌کنند و آنها را هدف گلوله قرار می‌دهند. دیوان بین‌المللی کیفری در 5 سال اخیر اقداماتی انجام داده، از جمله اینکه از دولت نیجریه درباره این حادثه سؤال کرده و خواستار انجام تحقیقات شده است.

دولت نیجریه پاسخگوی جنایت علیه شیعیان باشد

فمی فلانا، نماینده و وکیل شیخ زکزاکی و وکیل حقوق بشر، که در چند دادگاه اخیر وکالت شیخ زکزاکی و همسرش را برعهده داشته است، گفت: حمله به شیعیان و خانواده شیخ زکزاکی غیرقانونی بود و اکنون نگهداری وی در زندان نیز غیرقانونی است.
 
برگزاری نشست مجازی آخرین تحولات پرونده شیخ زکزاکی در لندن
وی ادامه داد: دادگاه در سال 2016 حکم به بی‌‌گناهی آنها داد و اعلام کرد که آنها باید آزاد شوند. اکنون شیخ زکزاکی، همسرش و جمعی از پیروان او بدون هیچ اتهام مشخصی در زندان هستند. دولت ایالت کادونا باید درباره حمله ارتش تحقیق کند. با وجود شیوع کرونا، شیخ از زندان آزاد نشده است. آنها قصد دارند شیخ و همسرش را بکشند. برای همین در حالی که نمی‌توانند از او در حبس مراقبت کنند او را در زندان نگه داشته‌اند. از هر راهی که بتوانیم استفاده می‌کنیم تا براساس حقوق بین‌الملل، دولت نیجریه را به پاسخگویی وادار کنیم.

فلانا درباره غیرقانونی اعلام شدن جنبش اسلامی نیجریه از سوی دولت این کشور گفت: هیچ مبنای قانونی برای اقدامات ارتش و دولت نیجریه علیه جنبش اسلامی نیجریه وجود ندارد و این تصمیم دولت نیجریه خلاف اصول قانون اساسی نیجریه است.
 
دکتر کاظم دالا، رئیس هیئت پزشکی رسیدگی به شیخ زکزاکی با اشاره به کمپین کمیسیون حقوق بشر اسلامی در لندن، گفت: همه ما باید با پیوستن به این کمپین مسئولیت خود را برای فشار آوردن بر دولت نیجریه انجام دهیم.
 
دالا درباره وضعیت سلامتی وی گفت: در آخرین ملاقاتی که با شیخ داشتم او را پیرتر و ضعیف دیدم، زیرا او ماه رمضان روزه گرفت. با این حال وضعیت روحی شیخ بسیار خوب بود. برای 6 روز فرصت پیدا کردم که وضعیت سلامتی او را بررسی کنم. در تمام عمر کاری خود فردی را با این همه بیماری ندیده‌ام. شیخ مشکل کبد دارد و بر اثر وجود چند گلوله در بدنش، در خون او مسمومیت به سرب دیده می‌شود. همچنین هر دو چشم شیخ مشکل بینایی پیدا کرده و چشم چپ او شدیداً آسیب دیده است. همسر شیخ نیز مشکل حاد استخوان، کبد و کلسترول بالا و مسمومیت با آرسنیک و سرب دارد که در اثر وجود گلوله‌های باقیمانده در بدنش به وجود آمده است.

جنبش اسلامی نیجریه مقاوم است

در پایان این نشست، سهیلا زکزاکی، دختر شیخ زکزاکی، که خود شاهد این حوادث بود، گفت: 13 دسامبر 2015 نیروهای ارتش اول به حسینیه و سپس به منزل ما حمله کردند. آنها بی‌رحمانه مردم را کشتند. سه برادرم در این حادثه شهید و بسیاری از زخمی‌ها به بیمارستان‌ها برده شدند و نمی‌دانیم برای آنها چه اتفاقی افتاد. نمی‌دانستیم علت اقدامات آنها چه بود و هیچ توضیحی نمی‌دادند و فقط شلیک می‌کردند.
 
برگزاری نشست مجازی آخرین تحولات پرونده شیخ زکزاکی در لندن

وی درباره فشار کشورهای خارجی در این پرونده اظهار کرد: من درباره جزئیات این موضوع اطلاع دقیقی ندارم، اما جنبش اسلامی از روزهای اول تشکیل و فعالیت تحت فشار بوده و دولت نیجریه با ماهیت و ایدئولوژی این جنبش مشکل داشته است. پدرم درباره مسائل مختلف کشور صحبت می‌کرد و دولت این را دوست نداشت.
 
زکزاکی درباره تأثیر این فشارها بر وضعیت کنونی و آینده جنبش اسلامی نیجریه گفت: طرفداران این جنبش محکم و مقاوم هستند و حوادث سال 2015 تأثیری بر آنها نداشته و این فشارها مردم را به عقب‎نشینی وادار نکرده است. آنها نمی‎توانند مانع از فکر کردن مردم شوند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: