کد خبر: 3914074
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹
خروش بر ضد نابرابری؛
در شرایطی که بیش از دو ماه از آغاز اعتراضات علیه نژادپرستی و تبعیض گذشته است، اطلاعات جدیدتری در مورد نوع برخورد دولت آمریکا با این اعتراضات به بیرون درز می‌کند.

به گزارش ایکنا، با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، اعتراضات به تبعیض و نژادپرستی ادامه دارد. با وجود اینکه در ظاهر این اعتراضات فروکش کرده، اما اطلاعات جدید نشان می‌دهد که اعتراض به نژادپرستی و تبعیض در آمریکا وارد ابعاد دیگری شده است.

هزینه یک میلیون دلاری برای سرکوب معترضان

وزارت امنیت داخلی آمریکا تا کنون بیش از یک میلیون دلار جهت سرکوب اعتراضات علیه نژادپرستی در این کشور هزینه کرده است.

نشریه «نیوز ویک» روز شنبه نوشت: ظرف دو ماه اخیر (ژوئن و جولای) وزارت امنیت داخلی آمریکا حدود ۱.۳ میلیون دلار برای خرید سلاح‌های کمتر کشنده، گاز اشک‌آور، ماسک ضدگاز و دیگر تجهیزات سرکوب، خرج کرده است.

به نوشته این نشریه، ائتلاف «جوامع مرز‌های جنوبی» اعلام کرد: «پول مالیات‌دهندگان آمریکایی برای خرید سلاح‌های کمتر کشنده جهت استفاده علیه شهروندان در شهرهای سرتاسر کشور صرف شد که فعالیت‌هایی در راستای اصلاحیه اول [قانون اساسی] انجام می‌دادند».

از هزینه یک میلیون دلاری سرکوب تا افشای مخالفت ترامپ با خواسته معترضان

«ویکی گابکا»، مدیر این ائتلاف، گفت:‌ «اداره گمرک و محافظت از مرزها، به تلاش خود جهت نظامی‌سازی جوامع ما ادامه می‌دهند و با شهرهایمان مانند مناطق جنگی و با شهروندانی که علیه خشونت پلیس اعتراض می‌کنند، همچون دشمن رفتار می‌کند. این‌ها فرهنگ مصونیت [در برابر قانون] و عدم پاسخگویی را که دهه‌ها در مرزهای جنوبی مورد استفاده قرار داده‌اند، در باقی نقاط کشور نیز گسترش داده و باید جلوی آن‌ها گرفته شود».

او ادامه داد: «نیازی نیست از سلاح‌هایی در سطح نظامی علیه جوامع ما استفاده شود. ما نیاز به چشم‌انداز مرزی جدیدی داریم که که از سیاست استفاده از اعمال قدرت به‌تنهایی، فاصله گرفته و در عوض به سمت سیاست‌هایی حرکت کند که امنیت عمومی را گسترش داده و حقوق بشر را رعایت کند».

اقدامات ترامپ باعث افزایش تنش بین معترضان و مقامات شد

ترامپ گفت: مأموران فدرال در شهر پورتلند ایالت اورگان که درگیر اعتراضات است، تا زمانی که مقام‌های پلیس محلی «پاکسازی آنارشیست‌ها و آشوبگران» را به پایان برسانند، در آنجا می‌مانند.

از هزینه یک میلیون دلاری سرکوب تا افشای مخالفت ترامپ با خواسته معترضان

خبرگزاری فرانسه نوشت بسیاری استقرار این مأموران فدرال را در راستای اتخاذ راهبرد نظم و قانون دونالد ترامپ به جهت انتخاب شدن مجدد به ریاست جمهوری دانستند، در حالی که این حرکت عامل بدتر شدن تنش میان ‌مقام‌ها و معترضان مخالف با نژادپرستی شد و برنامه‌ریزی شده بود که این نیروها از پنجشنبه، 9 مرداد ،خروج تدریجی خود از پورتلند را آغاز کنند. دونالد ترامپ اواخر جمعه در توییتر نوشت: «امنیت داخلی قرار نیست تا زمانی که پلیس محلی در پورتلند پاکسازی آنارشیست‌ها و آشوبگرها را تکمیل کند، این شهر را ترک کند».

در حالی که همچنان صدها معترض در خیابان‌های مرکز شهر پورتلند حضور دارند و فعلاً مأمور امنیتی فدرالی مشاهده نشده است. پیش‌تر پلیس پورتلند در آستانه موعد خروج تدریجی نیروهای فدرال اقدام به پاکسازی پارک‌ها و خیابان‌های اطراف مرکز شهر پورتلند کرد.

تد ویلر، شهردار این شهر گفت: استقرار نیروهای پلیس در راستای توافق برای خروج مأموران فدرال رخ داده است. ویلر اواخر جمعه در توییتی از معترضان مسالمت‌آمیز تشکر کرد و گفت: آنها حالا فضایی را که تبدیل به عرصه نمایش خشونت شده بود، باز پس گرفتند تا پیام قدرتمند خود در خصوص عدالت اصلاحگر را به اشتراک بگذارند.

اوایل ماه جاری میلادی دولت ترامپ تیم‌های تاکتیکی فدرالی را که بسیاری از آنها تجهیزات شبه جنگی در اختیار داشتند، برای مداخله در پورتلند فرستاد. این اتفاق بعد از چندین هفته اعتراضات علیه نژادپرستی و خشونت پلیس در این شهر افتاد؛ اعتراضاتی که در جریان آن پنجره‌های برخی مکان‌ها شکسته شد و روی دیوار ساختمان دادگاه فدرال و ساختمان‌های دیگر در این شهر طراحی‌های اعتراضی کشیده شد.

افشای فایل صوتی از ترامپ در مخالفت با خواسته معترضان

دونالد ترامپ که به کرّات درخواست‌ها برای تغییر نام پایگاه‌های نظامی و همچنین برچیدن مجسمه‌ها و بناهای یادآور دوره برده‌داری مخالفت کرده است، در تماسی تلفنی با یک عضو ارشد جمهوری‌خواه سنای آمریکا با افتخار گفته که او حدود ۹۵ هزار بار توئیت‌هایی در حمایت از تاریخ «کنفدراسیون آمریکا» و دوره برده‌داری بازنشر داده است.

همزمان با ادامه اعتراض‌ها در آمریکا به خشونت و تبعیض‌های نژادپرستانه و ساختاری در این کشور و حملات معترضان به نمادهای یادآور دوره برده‌داری، روزنامه نیویورک تایمز فایلی صوتی از مکالمه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور با رئیس جمهوری‌خواه کمیته امور مسلح سنای آمریکا منتشر کرده که در آن دونالد ترامپ از کارنامه خود در حمایت از «تاریخ کنفدراسیون آمریکا» صحبت کرده است.

از هزینه یک میلیون دلاری سرکوب تا افشای مخالفت ترامپ با خواسته معترضان

«کنفدراسیون‌های ایالات جنوبی آمریکا» مجموعه‌ای از ایالت‌های جنوبی بودند که پس از پیروزی «آبراهام لینکلن» در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۸۶۰ میلادی، جدایی خود را از ایالات متحده آمریکا اعلام کردند. این ایالت‌ها حامی ابقای برده‌داری بودند اما سرانجام در جنگ‌های داخلی آمریکا شکست خوردند.

کاربرد پرچم این کنفدراسیون و نمادهای آن مانند مجسمه رهبران آن در شهرهای جنوبی آمریکا از مسائل جنجالی در این کشور است. مخالفان کنفدراسیون، این نمادها را میراث برتر‌ی‌جویی نژادی می‌دانند ولی بعضی از ساکنان ایالات جنوبی، با رد این موضوع آن را یادبود اجدادشان تلقی می‌کنند.

طبق فایل صوتی که نیویورک تایمز منتشر کرده، ترامپ در مصاحبه با «جیمز اینهوف» رئیس کمیته امور مسلح سنای آمریکا گفت: «من حدود 95000 توئیت مثبت درباره (حمایت از تاریخ کنفدراسیون) بازنشر دادم و این میزان زیادی است».

ترامپ در این گفت‌و‌گوی تلفنی با سناتور ایالت «اُوکلاهما» از او درباره عدم تغییر نام پایگاه‌های نظامی آمریکا که اسامی فرماندهان دوره کنفدراسیون روی آنهاست، صحبت کرد و اینهوف به او اطمینان داد که نام این پایگاه‌ها تغییر نخواهد کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا از اینهوف پرسید: «آیا ما قرار است نام رابرت ای لی (فرماندهان ارشد نظامی دوره کنفدراسیون) را حفظ کنیم؟»

رئیس کمیته امور مسلح سنای آمریکا با بیان این جملات به ترامپ اطمینان خاطر داد: «فقط به من اعتماد کن، من کاری می‌کنم که این موضوع محقق شود».

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: