کد خبر: 3923637
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸
یافته‌­های پیمایش ارزش‌ها و نگرش­‌های ایرانیان در مورد حجاب نشان می‌دهد برداشت و اظهارنظر مدیر مسئول سابق روزنامه کیهان با یافته‌های این پژوهش کاملاً ناهمخوان است.

به گزارش ایکنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اخیراً مهدی نصیری، مدیرمسئول سابق روزنامه کیهان، در برنامه تلویزیونی شبکه چهار به یافته­‌ای از نتایج موج سوم پیمایش ملی ارزش­‌ها و نگرش­‌های ایرانیان اشاره کرده­ است که در تعارض جدی با یافته‌­های واقعی این پیمایش است. وی گفته است «براساس آمار وزارت ارشاد 70 درصد مردم ایران مخالف الزام به حجاب هستند.»

در پیمایش ارزش­‌ها و نگرش­‌های ایرانیان (پژوهشی که در سال 1394 و در سطح شهری و روستایی کشور انجام شده است) سؤال شده «تا چه اندازه با این جمله که «همه خانم­‌ها باید حجاب داشته باشند حتی اگر به آن اعتقاد نداشته باشند» موافق یا مخالف هستید؟».

براساس نتایج به دست آمده از این پیمایش 53.1 درصد موافق این گزینه بوده و تنها 22.2 درصد با آن مخالفت کرده­‌اند. 24.8 درصد نیز گزینه نه موافق نه مخالف را انتخاب کرده‌اند. لذا برداشت و اظهارنظر آقای نصیری با یافته‌های این پژوهش کاملاً ناهمخوان است.

 

آیا 70 درصد مردم مخالف حجاب اجباری هستند؟/ پاسخ پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات

 

توزیع استانی نظر پاسخگویان در این سؤال نیز در نمودار 2 آورده شده است.

همچنین، ستون آبی رنگ نمودار 2 از تجمیع درصد افراد مخالف حجاب اجباری با افراد بی‌طرف (کسانی که گفته‌­اند نه موافق اند و نه مخالف) شکل گرفته است. هرچند افرادی که نظر خود را در قالب نه موافق و نه مخالف اظهار کرده­‌اند را نمی­‌توان الزاماً مخالف حجاب اجباری در نظر گرفت.

 

آیا 70 درصد مردم مخالف حجاب اجباری هستند؟/ پاسخ پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات

 

در دو استان نامبرده آقای نصیری (قم و خراسان جنوبی)، درصد موافقان با این گویه، از مخالفان بیشتر است. لذا در هر دو مورد اعلامی آقای نصیری، یافته‌های مستخرج از این طرح، با اظهارات ایشان در تضاد است. 

پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن استقبال از تحلیل علمی داده­‌های برآمده از پیمایش‌های ملی پژوهشگاه، انتظار دارد که تحلیل و استفاده از این داده‌ها همراه با رعایت اصول علمی باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: