کد خبر: 3925177
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
جنبش فتح و حماس توافق کردند که پس از ۱۵ سال نخستین انتخابات سراسری را ظرف شش ماه آینده در سرزمین‌های فلسطینی برگزار کنند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از یورونیوز، جبریل رجوب، دبیرکل کمیته مرکزی جنبش فتح به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما توافق کرده‌ایم که ابتدا انتخابات پارلمانی و سپس انتخابات تعیین ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین و در نهایت شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین در طی شش ماه آینده برگزار شود.»

این توافق در نشست هیئت‌های مذاکره‌کننده جنبش فتح و حماس که از سه‌شنبه گذشته در ترکیه آغاز شده است، به دست آمد.

این بار به یک اجماع واقعی رسیده‌ایم، اختلاف‌ها به هدف ملی ما آسیب رسانده است و ما در تلاشیم تا به آن پایان دهیم.

صالح عاروری، نائب رئیس دفتر سیاسی حماس نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: «این بار به یک اجماع واقعی رسیده‌ایم (...) اختلاف‌ها به هدف ملی ما آسیب رسانده است و ما در تلاشیم تا به آن پایان دهیم».

آخرین انتخابات برای تعیین ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین به سال ۲۰۰۵ برمی‌گردد. در آن زمان، محمود عباس جانشین یاسر عرفات در جنبش فتح به این مقام رسید. یک سال پس از آن، حماس در انتخابات پارلمانی پیروز شد اما این نتایج روابط این دو گروه را به شدت تیره و تار کرد تا جایی که از سال ۲۰۰۷ و با سیطره حماس بر نوار غزه، اختلاف‌ها شدیدتر شد و توافق‌ها و وساطت‌های انجام شده نتوانسته بود به اختلاف‌ها پایان دهد.

طبق یک نظرسنجی انجام شده از سوی مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری و نظرسنجی فلسطین، اسماعیل هنیه، رهبر جنبش حماس در صورت برگزاری انتخابات از محمود عباس پیشی خواهد گرفت.

محمود عباس که بارها در دهه گذشته سخن از برگزاری انتخابات به میان آورده است هنوز اعلام نکرده که آیا در انتخابات نامزد خواهد شد یا خیر.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان آزادیبخش فلسطین که توافقنامه صلح اسلو با اسرائیل را امضا کرده است بسیاری از گروه‌ها و احزاب فلسطینی از جمله فتح را شامل می‌شود اما جنبش حماس عضو آن نیست، توافق مشترک امروز پنجشنبه که انتخابات برای رهبری سازمان آزادیبخش فلسطینی را پیش‌بینی کرده است، نشان می‌دهد که حماس نیز می‌تواند به این گروه بپیوندد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: