کد خبر: 3926026
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدحسین شریفی، استاد سطح عالی حوزه و مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به مباحث مطرح شده از سوی آیت‌الله علوی بروجردی در انکار اسلامی‌سازی علوم، از وی دعوت به مناظره و مباحثه علمی کرد.

استاد سظح عالی حوزه، آیت‌الله علوی بروجردی را به مناظره دعوت کردبه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین احمدحسین شریفی، در نامه‌ای سرگشاده و رسانه‌ای که در اختیار ایکنا قرار گرفته است، با اشاره به مطالب بیان شده از سوی آیت‌الله علوی بروجردی درباره انکار اسلامی‌سازی علوم انسانی، از وی دعوت به مناظره و مباحثه کرد.

متن نامه وی به شرح زیر است: 
با تقدیم سلام به محضر استاد سیدجواد علوی بروجردی

حضرتعالی در تاریخ 29 شهریور 1399 با «اکوایران» (رسانه تصویری تخصصی اقتصاد ایران) مصاحبه‌ای درباره اقتصاد اسلامی انجام داده‌اید [البته بنده همین امروز 7/ 7/ 1399 از آن مطلع شدم]. جنابعالی در ضمن این مصاحبه به صراحت مقوله‌هایی مثل «اقتصاد اسلامی»، «جامعه‌شناسی اسلامی» و «روان‌شناسی اسلامی» و به طور کلی «علوم انسانی اسلامی» را انکار می‌کنید و ابراز ناراحتی می‌کنید که چرا مراکزی در حوزه علمیه تأسیس شده است که دنبال جامعه‌شناسی و روان‌شناسی و اقتصادند! افزون بر این، با صراحت پیامبر اکرم(ص) را صرفاً به عنوان یک «مرشد معنوی» معرفی می‌کنید که برای ارتقای اخلاق و معنویت مردم آمده است و هرگز کاری به علم و اقتصاد و سیاست و امثال آنها نداشته است! و در نهایت ایده «علوم انسانی اسلامی» را یک «شوخی» می‌دانید و در عین حال اعلام آمادگی می‌کنید که اگر کسی از این ایده‌ها دفاع می‌کند و توانایی قانع کردن شما را دارد، حاضرید که با او بحث و گفتگو کنید و می‌فرمایید: «من را باید قانع کنند».

پیرو این درخواست حضرتعالی، این کمترین طلاب که سالیانی است در حوزه علوم انسانی اسلامی فعالیت دارم، اعلام آمادگی می‌کنم که هر زمانی و در هر مکانی که حضرتعالی صلاح بدانید، آماده‌ام که به محضر شما شرفیاب شوم و در این زمینه با شما گفتگو کنم. طبیعی است که چون درخواست حضرتعالی به صورت عمومی و رسانه‌ای مطرح شده است، این بنده نیز اجابت آن را به صورت عمومی و رسانه‌ای اعلام کنم و همچنین این انتظار را داشته باشم که گفتگوی ما با حضور اصحاب رسانه‌های مکتوب و تصویری باشد تا مخاطبان و علاقه‌مندان به این مباحث در جریان قوت و ضعف استدلال‌های طرفین قرار گیرند.

بنده مطمئن‌ام که چنین گفت‌وگوهایی می‌تواند خدمات بزرگی به فضای علمی و فرهنگی کشور داشته باشد و امید واثق دارم که مورد رضایت خدای متعال هم قرار خواهد گرفت. در انتظار اذن حضرتعالی هستم.

ارادتمند شما، احمدحسین شریفی، حوزه علمیه قم، هفتم مهر 1399

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: